کد خبر:259604
پ
سیاره
پژواک گزارش می‌دهد:

کشف یک سیاره غول‌پیکر در اطراف یک ستاره

محققان دانشگاه کلرادو در مطالعه اخیرشان در حالیکه به بررسی ستاره آلفا شلیا می‌پرداختند، دریافتند که یک سیاره غول پیکر و داغ در حال گردش به دور این ستاره است.

محققان دانشگاه کلرادو در مطالعه اخیرشان در حالیکه به بررسی ستاره جوان آلفا شلیا می‌پرداختند، دریافتند که یک سیاره غول پیکر و داغ در حال گردش به دور این ستاره است.

 

*** کشف یک سیاره غول‌پیکر در اطراف یک ستاره

 

به گزارش پژواک، آلفا شلی به عنوان یکی از درخشان‌ترین ستاره‌های آسمان شب شناخته می‌شود.

این ستاره که در حدود ۱۵۰ تریلیون مایل از زمین قرار دارد، بخشی از صورت فلکی شلیاق است و جرمی دو برابر خورشید دارد.

 

ساموئل کویین محقق این مطالعه گفت:

این ستاره به اندازه کافی روشن است و می‌توانید هنگام گرگ و میش وقتی ستاره‌های دیگر در حال محو شدن توسط نور خورشید هستند، آن را مشاهده کنید.

به رغم شهرت این ستاره، دانشمندان تاکنون نتوانسته بودند سیاره‌ای که به دور آلفا شلی می‌چرخد را شناسایی کنند.

اما اخیرا محققان با جمع‌آوری داده‌های یک دهه مشاهدات، توانستند سیگنالی را شناسایی کنند که می‌تواند نشان از حضور یک س‍یاره در آنجا باشد.

 

*** دمای سطح سیاره تازه کشف شده

 

به گزارش پژواک، اگر این یافته‌ها تایید شود می‌توان با قاطعیت گفت که این سیاره تازه کشف شده بسیار نزدیک به وگا می‌چرخد و در کمتر از دو و نیم روز زمینی چرخش خود به دور آلفا شلیا را به پایان می‌رساند.

این سیاره همچنین می‌تواند به عنوان دومین س‍یاره داغ شناخته شده نیز انتخاب شود چرا که دمای سطح آن به طور متوسط پنج هزار و ۳۹۰ درجه فارنهایت است.

محققان این مطالعه گفتند ما سیگنالی را کشف کردیم که نشان می‌دهد ستاره مذکور میزبان چیزی است که اخترشناسان آن را نپتون داغ یا شاید مشتری داغ می‌نامند.

دانشمندان قبل از اینکه بتوانند به طور قطعی بگویند که این س‍یاره غول پیکر را ​​کشف کرده‌اند، کارهای بیشتری باید انجام دهند.

ساده‌ترین راه برای جستجوی آن ممکن است اسکن مستقیم سیستم ستاره‌ای برای جستجوی نور ساطع شده از این سیاره روشن و گرم باشد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
پژواک
ارسال دیدگاه