کد خبر:258008
پ
فهرست محبوب‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی
پژواک گزارش می‌دهد:

فهرست محبوب‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی سال ۲۰۲۰ در گیت‌هاب منتشر شد

گیت‌هاب به تازگی لیستی از محبوب‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی سال ۲۰۲۰ در پلتفرم خود را منتشر کرده که مانند سال‌های گذشته جاوا اسکریپت در صدر آن به چشم می‌خورد.

گیت‌هاب به تازگی لیستی از محبوب‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی سال ۲۰۲۰ در پلتفرم خود را منتشر کرده که مانند سال‌های گذشته جاوا اسکریپت در صدر آن به چشم می‌خورد.

 

*** فهرست محبوب‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی

 

به گزارش پژواک، گیت‌هاب میزبان ۵۶ میلیون توسعه‌دهنده است که آن را به بزرگترین پلتفرم توسعه مشارکتی برنامه تبدیل می‌کند. این پلتفرم از گزارش‌های Octoverse به عنوان یک کمک استفاده می‌کند تا بتواند نبض جامعه توسعه‌دهندگان خود را بدست آورد.

سال گذشته میلادی پایتون توانست با عبور از جاوا تبدیل به دومین زبان برنامه‌نویسی محبوب در گیت‌هاب شود و امسال نیز توانسته چنین جایگاهی را حفظ کند. مانند سال ۲۰۱۹، در سال جاری میلادی هم جاوا در رتبه سوم لیست محبوب‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی به چشم می‌خورد.

یکی از نکات جالب در گزارش اخیر، تغییر جایگاه زبان برنامه‌نویسی متن باز مایکروسافت به نام «تایپ اسکریپت» (TypeScript) است. این زبان برنامه‌نویسی که اغلب به عنوان ابرمجموعه جاوا اسکریپت از آن یاد می‌شود، از جایگاه هفتم این فهرست در سال پیش به رتبه چهارم لیست ۲۰۲۰ صعود کرده است.

 

*** محبوب‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی

 

یکی دیگر از زبان‌های برنامه‌نویسی توسعه یافته توسط مایکروسافت، «سی شارپ» (#C) در جایگاه پنجم این فهرست به چشم می‌خورد که تفاوتی با رتبه سال گذشته آن ندارد.

یکی از بزرگترین بازندگان امسال، PHP است که از رتبه چهارم در سال گذشته میلادی به جایگاه ششم سقوط کرده است. در رتبه هفتم زبان برنامه‌نویسی سی پلاس پلاس (++C) به چشم می‌خورد. این زبان در سال ۲۰۱۸ در مقام پنجم قرار داشت.

زبان‌های برنامه‌نویسی «سی و شل اسکریپت (Shell Script) به ترتیب در رتبه‌های هشتم و نهم قرار گرفته‌اند. در مقام دهم این فهرست زبان برنامه‌نویسی روبی (Ruby) به چشم می‌خورد.

روبی که زمانی محبوبیت بالایی در میان توسعه‌دهندگان گیت‌هاب داشت، از سال ۲۰۱۵ با کاهش مداوم رتبه خود مواجه شده و از سال ۲۰۱۸ در رتبه دهم قرار گرفته است.

 

*** بررسی درخواست‌ها برای کمک به شکل‌گیری کدها

 

به گزارش پژواک، طبق گزارش اخیر تمام توسعه‌دهندگان بطور مساوی در این پلتفرم مشارکت ندارند.

توسعه‌دهندگان جدید با حضور کمتر از یک ماه در این پلتفرم با اظهار نظر درباره مشکلات و توسعه برنامه‌های جدید، در این فضا مشارکت می‌کنند.

در مقابل افراد پیشکوست که بیش از دو سال در این پلتفرم حضور داشته‌اند، با بررسی درخواست‌ها، به شکل‌گیری کدها کمک می‌کنند.

 

انتهای پیام///

منبع
پژواک
ارسال دیدگاه