کد خبر:257733
پ
هم‌افزایی اینترنت اشیاء و فناوری نانو
پژوا گزارش می‌دهد:

منتظر کاربرد‌های جالب هم‌افزایی اینترنت اشیاء و فناوری نانو باشید

در حال حاضر با هم‌افزایی فناوری نانو و اینترنت اشیاء کاربرد‌های جالب توجهی در حال ظهور است، هر چند که مشکلاتی نیز در این میان ظاهر می‌شود که باید برای آن چاره‌ای اندیشید.

در حال حاضر با هم‌افزایی فناوری نانو و اینترنت اشیاء کاربرد‌های جالب توجهی در حال ظهور است، هر چند که مشکلاتی نیز در این میان ظاهر می‌شود که باید برای آن چاره‌ای اندیشید.

 

*** همگرایی فناوری نانو و اینترنت اشیاء

 

به گزارش پژواک، انقلاب فناوری مفاهیم هیجان‌انگیز و نوآوری‌های مهمی را ارائه داده است.

از آنجایی که بیشتر فناوری‌ها وارد مرحله بلوغ خود شده‌اند، پیشرفت و تأثیرگذاری آن‌ها به تعامل و هم‌افزایی آن‌ها با سایر فناوری‌ها بستگی دارد.

یکی از مصادیق این هم‌افزایی، همگرایی فناوری نانو و اینترنت اشیاء است.

این یکپارچه‌سازی فناوری نانو و اینترنت اشیاء (IoT) است که در آن نانوماشین‌های مختلف از طریق شبکه‌های ارتباطی اینترنتی به هم متصل می‌شوند.

 

*** تأثیر فناوری نانو در اینترنت اشیاء

 

فناوری نانو راه‌حل‌های هوشمندانه‌ای را در زمینه‌های مختلف از جمله زیست پزشکی، زمینه‌های صنعتی یا کالا‌های مصرفی ارائه می‌دهد.

فناوری نانو را می‌توان با اینترنت اشیاء تلفیق کرد و یک شبکه فیزیکی متشکل از نانوساختار‌ها را تشکیل داد که تبادل داده را از طریق اجزای مختلفی که با یکدیگر در سطح نانو ارتباط برقرار می‌کنند، تسهیل می‌کند.

همگرایی این دو، به نام اینترنت اشیاء نانو خوانده می‌شود.

فناوری نانو به‌ عنوان یک حوزه فناوری که به ‌سرعت در حال ظهور است، نه‌ تنها شرکت‌ها بلکه دولت‌ها را به ‌طور فزاینده‌ای به خود جلب می‌کند.

فناوری نانو بسیاری از مشکلات را می‌تواند حل کند، برای مثال، حسگر‌های نانو می‌توانند به محیط‌ زیست کمک کند، که فراتر از تحقیقات پزشکی و خودرویی است. آن‌ها می‌توانند تغییرات اندک در فشار، دما یا ترکیب شیمیایی را تشخیص دهند و امکان جمع آوری اطلاعات دقیق‌تر و اندازه‌گیری موثر موارد را فراهم کنند.

یک نانو ماشین را تصور کنید. این نانو ماشین می‌تواند از طریق اینترنت اشیاء با اطراف ارتباط داشته باشد چیزی که در حالت عادی شاید امکان‌پذیر نباشد.

تلفیق فناوری نانو و اینترنت اشیاء انقلابی در کاربرد‌های فعلی اینترنت ایجاد می‌کند و آن‌ها را کاربردی‌تر، قوی‌تر و کوچک‌تر می‌کند.

 

***  ایجاد شبکه حسگر‌ها در بدن

 

در بخش بهداشت و درمان، با استفاده از IoNT، هم متخصصان پزشکی و هم بیماران به داده‌های مهم مراقبت‌های بهداشتی در زمان واقعی دسترسی خواهند داشت.

از IoNT می‌توان برای ایجاد شبکه حسگر‌ها در بدن استفاده کرد که می‌تواند سلامت و فعالیت زیستی بیماران را کنترل کند.

 

*** کنترل دستگاه‌ها از طریق تلفن‌های هوشمند

 

در بخش خانه‌های هوشمند، استفاده از IoNT می‌تواند خانه‌ها را هوشمندتر کند.

اینترنت اشیاء در حال حاضر در خانه‌های هوشمند برای کنترل دستگاه‌ها از طریق تلفن‌های هوشمند استفاده می‌شود.

IoNT این راه حل جالب خانه هوشمند را بیشتر گسترش می‌دهد، زیرا نانوحسگر‌ها می‌توانند درجه حرارت‌های خاص را در یک اتاق شناسایی و حفظ کنند، هوای مضر و گاز‌ها را شناسایی کرده و همه موارد را کنترل کنند.

 

*** طراحی و توسعه غذای جدید

 

به گزارش پژواک، در بخش غذا و کشاورزی، IoNT در فرآوری مواد غذایی و کشاورزی راه یافته است.

با ردیابی داده‌ها در مورد محصولات و خاک می‌تواند به کشاورزی دقیق کمک کند.

استفاده از این فناوری در زمینه تغذیه منجر به طراحی و توسعه غذای جدید با حلالیت بهتر و پایداری حرارتی خواهد شد.

گرچه همگرایی فناوری نانو و اینترنت اشیاء احتمالاً امکانات بسیار مهیج‌تری را برای هر جنبه از زندگی انسان فراهم می‌کند، اما هرگز نباید خطرات امنیتی آن را نادیده گرفت.

هنوز تحقیقات بیشتری برای ارائه قابلیت‌های امیدوارکننده لازم است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
پژواک
ارسال دیدگاه