کد خبر:257270
پ
فناوری دیجیتال
دبیر ستاد توسعه اقتصاد دیجیتال معاونت علمی و فناوری:

نفوذ فناوری دیجیتال به صنایع بیشتر می‌شود/ روند توسعه اقتصاد دیجیتال

دبیر ستاد توسعه اقتصاد دیجیتال معاونت علمی و فناوری با اشاره به روند توسعه در حوزه اقتصاد دیجیتال از نفوذ بیشتر این فناوری به صنایع خبر داد.

دبیر ستاد توسعه اقتصاد دیجیتال معاونت علمی و فناوری با اشاره به روند توسعه در حوزه اقتصاد دیجیتال از نفوذ بیشتر این فناوری به صنایع خبر داد.

 

*** افزایش ظرفیت‌های تولیدی

 

به گزارش پژواک، مهدی محمدی با اشاره به سال جهش تولید، اظهار کرد:

تمرکز رهبر معظم انقلاب از سال‌های گذشته بر توسعه اقتصادی، افزایش ظرفیت‌های تولیدی و افزایش حجم اقتصاد بوده که امسال هم در ادامه سال‌های قبل روی این موضوع تاکید داشتند و سال را سال جهش تولید نامگذاری کردند.

 

وی با بیان اینکه سال گذشته درآمدهای نفتی ما کاهش یافته و امسال هم تحریم و قیمت نفت، عملاً شرایط را برای کشور دشوار کرده است، بیان کرد:

سال گذشته کمتر از ۲۰ درصد بودجه کشور تحت تأثیر نفت بوده و ما جز معدود کشورهایی هستیم که می توانیم با کمتر از ۱۰ درصد درآمد نفتی اقتصاد ممکلت را  بچرخانیم.

 

دبیر ستاد توسعه اقتصاد دیجیتال در ادامه اضافه کرد:

این نشان می‌دهد که توان اقتصادی ما در این سال‌ها قوی شده و در صدد افزایش ظرفیت‌های تولید ملی هستیم. بخشی از این ظرفیت‌ها از طریق شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت آپی بوده که تواسنته‌اند این جایگزینی دانش به جای نفت را جبران کنند.

 

*** برنامه اقتصاد دیجیتال

 

محمدی با اشاره به برنامه‌های اقتصاد دیجیتال در ستاد توسعه اقتصاد دیجیتال، خاطر نشان کرد:

به زعم ما برنامه‌ایی از سال‌های گذشته در راستای تقویت زیست بوم دانش بنیان و زیست بوم استارت آپی اجرایی شد که به احتمال زیاد می‌توانیم شاهد این باشیم که شرکت‌هایی در حوزه اقتصاد دانش‌بنیان و حوزه دیجیتال می‌توانند فرایند توسعه اقتصادی را فراهم کنند.

 

وی در ادامه، عنوان کرد:

تاکنون حمایت‌هایی نظیر اعطای تسهیلات، گرنت و زیرساخت‌های حیاتی برای شرکت‌ها وجود داشته که امسال هم این مسیر را ادامه می‌دهیم اما در راستای جهش تولید درصدد هستیم که با نهادهایی در تعامل باشیم که جهش تولید محقق شود.

 

*** جبران عقب ماندگی اقتصادی با توسعه فناوری دیجیتال

 

دبیر ستاد توسعه اقتصاد دیجیتال با تاکید بر اینکه معاونت علمی با همکاری نهادها و مراکز نوآوری به تحقق شعار سال کمک می‌کند، گفت:

کمک به شرکت‌های کوچک برای شکل گیری ظرفیت‌های جدید و کمک به شرکت‌های بزرگ برای ورود به بورس و اوراق بهاردار و افزایش ظرفیت تولید آنها می‌تواند عقب ماندگی اقتصادی حاصل از کاهش فروش نفت را جبران کند.

 

وی با بیان اینکه حوزه اقتصاد دیجیتال حوزه گسترده‌ای است، تأکید کرد:

اتفاقاتی که در سال‌های اخیر افتاده نشان می‌دهد که اقتصاد دیجیتال حوزه فناوری اطلاعات نیست و بخش زیادی از توسعه فناوری اقتصاد دیجیتال به سایر صنایع نفوذ پیدا کرده است. در واقع فناوری دیجیتال در صنایع بالغی که تحت نظارت صنعت، معدن و تجارت هستند می‌تواند نفوذ پیدا کند.

 

محمدی با اشاره به صنایعی که فناوری دیجیتال می‌تواند در آنها نفوذ پیدا کند و جهش تولید اتفاق بیافتد، بیان کرد:

صنعت خودرو، فولاد، نفت، پتروشیمی و… ظرفیت این را دارند که فناوری دیجیتال در آن‌ها وارد شود تا اقتصاد دیجیتال فعال شود.

 

*** افزایش فعالیت اقتصاد دیجیتال در صنایع

 

به گزارش پژواک، دبیر ستاد توسعه اقتصاد دیجیتال با تأکید بر اینکه در صدد هستیم حجم بزرگی از اقتصاد را در این صنایع با فناوری دیجیتال ایجاد کنیم، اظهار کرد:

تاکنون همکاری‌هایی با این صنایع داشتیم  که منجر به ایجاد زیرساخت هایی در حوزه دیجیتال شده است و این موضوع امسال نیز بیشتر خواهد شد.

روند توسعه در حوزه اقتصاد دیجیتال در کشور ما صعودی بوده اما باید سهم اقتصاد دیجیتال در اقتصاد ایران همتراز با کره جنوبی یا کشورهای توسعه یافته باشد.

این یک پروسه ۵ساله لازم دارد کما اینکه دو الی سه سال آن را گذرانده ایم، اما پیش بینی می‌کنیم که اقتصاد دیجیتال در دو الی سه سال آینده به سهم ۱۰تا ۱۲ درصدی از اقتصاد ملی برسد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
پژواک
ارسال دیدگاه