کد خبر:259566
پ
اختروش
پژواک گزارش می‌دهد:

شناخت پیدایش جهان هستی به‌ وسیله مهیب‌ترین اختروش جهان

دورترین اختروش مهیبی که تاکنون کشف شده است، در فاصله ۱۳ میلیارد سال نوری از زمین قرار دارد و P۱۷۲+۱۸ نام گرفته است و به شناخت روزهای آغازین پیدایش جهان هستی کمک شایانی می‌کند.

دورترین اختروش مهیبی که تاکنون کشف شده است، در فاصله ۱۳ میلیارد سال نوری از زمین قرار دارد و P۱۷۲+۱۸ نام گرفته است و به شناخت روزهای آغازین پیدایش جهان هستی کمک شایانی می‌کند.

 

*** اختروش؛ یک جرم نورانی کورکننده

 

به گزارش پژواک، ستاره شناسان دورترین منبع انتشار رادیویی را که تاکنون یافته‌اند، با جزئیات کامل کشف و بررسی کردند.

طبق مطالعه اخیر منتشر شده در مجله Astrophysical، یک اختروش مهیب رادیویی که یک جرم نورانی کورکننده با قابلیت ساطع کردن فواره‌های عظیم در طول موج‌های رادیویی است و آنچنان دور است که رسیدن نور آن به زمین ۱۳ میلیارد سال طول کشیده است.

این در حالی است که ۱۳ میلیارد سال پیش، مه‌بانگ تازه اتفاق افتاده بود که به معنای این است که مطالعه این اختروش به ما کمک می‌کند تا پیدایش جهان را درک کنیم.

 

*** اختروش چیست؟

 

اختروش‌ها اجرام نجومی فوق‌العاده درخشان هستند که در مرکز برخی از کهکشان‌ها وجود دارند و قدرت عظیم خود را از سیاه‌چاله‌های بزرگ در مرکز خود به دست می‌آورند.

از آنجا که سیاه‌چاله حجم عظیمی از گازهای اطراف خود را می‌بلعد، انرژی را در سطوحی آزاد می‌کند که اخترشناسان می‌توانند آن را از فاصله بسیار دور ببینند.

اخ‍تروش یک هسته فعال به شدت نورانی و دوردست است که وابسته به یک کهکشان جوان است.

آنها در رده یک کلاس از اشیاء به نام هسته کهکشانی فعال قرار دارند، اختروش‌ها پیشتر به عنوان منابع انرژی الکترومغناطیسی شامل امواج رادیویی و نور مرئی با انتقال به سرخ زیاد شناخته می‌شدند که به ستاره‌ها شبیه بودند.

با وجود بحث‌های مختلف بر سر موجودیت این شیء آسمانی همگی دانشمندان به یک توافق علمی رسیده‌اند که یک اختروش، هاله متراکم‌شده ماده است که ابرسیاه چاله یک کهکشان جوان را احاطه کرده ‌است.

 

*** اختروش مهیب رادیویی

 

این اخت‍روش تازه کشف شده به نام P۱۷۲ + ۱۸ آنقدر دور است که نور آن ۱۳ میلیارد سال قبل از رسیدن به ما در اعماق فضای بین کهکشانی در حرکت بوده است.

به عبارت دیگر، ما آن را همانطور که در ابتدا به وجود آمده می‌بینیم، یعنی زمانی که جهان فقط ۷۸۰ میلیون سال عمر داشته که کمتر از یک پنجم عمر کنونی سیاره زمین است.

اخ‍تروش‌های دورتر هم در گذشته کشف شده‌اند، اما این اخ‍تروش اولین اختروشی است که به اندازه کافی برای اخترشناسان مهیب است که فواره‌های رادیویی حاصل از اوایل تاریخ جهان را شناسایی کنند.

این یک یافته قابل توجه و نادر است، زیرا فقط حدود ۱۰ درصد از اخ‍تروش‌ها که منجمان آنها را در دسته مهیب رادیویی دسته‌بندی می‌کنند، دارای فواره یا جت‌هایی هستند که با فرکانس‌های رادیویی بسیار روشن می‌درخشند.

سیاه‌چاله بزرگی که اختروش P۱۷۲ + ۱۸ را تأمین می‌کند، تقریباً ۳۰۰ میلیون برابر جرم خورشید است و با سرعت قابل توجهی گاز می‌بلعد.

 

*** چرا سیاه‌چاله‌ها می‌توانند به این سرعت به اندازه‌های فوق‌العاده بزرگ رشد کنند؟

 

کیارا مازوچلی، ستاره شناس حاضر در شیلی که هدایت این مطالعه و کشف را با ادواردو بانادوس از موسسه مکس پلانک بر عهده داشت، می‌گوید:

سیاه‌چاله به شکل بسیار سریع در حال خوردن مواد است و در یکی از بالاترین میزان‌های مشاهده شده از نظر جرم در حال رشد است.

این اختروش جدید می‌تواند نشان دهد که چرا سیاه‌چاله‌ها می‌توانند به این سرعت به اندازه‌های فوق‌العاده بزرگ رشد کنند.

 

ستاره شناسان گمان می‌کنند که ارتباطی بین رشد سریع سیاه‌چاله‌های بزرگ و جت‌های رادیویی فوق‌العاده قدرتمند مشاهده شده در اخ‍تروش‌هایی مانند P۱۷۲ + ۱۸ وجود دارد.

این فواره‌ها ممکن است در گازهای اطراف سیاه‌چاله اختلال ایجاد کنند که باعث می‌شود گاز با سرعت بیشتری به افق رویداد بیفتد.

این بدان معناست که مطالعه اختروش‌های مهیب رادیویی، روشن خواهد کرد که چگونه سیاه‌چاله‌ها به سرعت و پس از مه‌بانگ به اندازه‌های فوق العاده عظیم درآمده‌اند.

 

*** کشف دورترین اختروش مهیب رادیویی

 

به گزارش پژواک، اختروش P۱۷۲ + ۱۸ در ابتدا توسط تلسکوپ ماژلان در رصدخانه لاس کامپاناس در شیلی مشاهده شد. بانادوس می‌گوید:

به محض به دست آمدن داده‌ها، آنها را با چشم خودمان بررسی کردیم و بلافاصله فهمیدیم که دورترین اختروش مهیب رادیویی تاکنون شناخته شده را کشف کرده‌ایم.

 

 

انتهای پیام///

منبع
پژواک
ارسال دیدگاه