کد خبر:256827
پ
موتور-ماشین-
پژواک گزارش می‌دهد:

متخصصان خودرویی کشور با ساخت نخستین پیشرانه سه سیلندر ملی، تحریم‌ها را به سخره گرفتند

ساخت نخستین پیشرانه سه سیلندر ملی که در زمان تحریم‌ها به ثمر نشسته، پاسخ به همه تحریم‌کنندگان صنعت خودروسازی ایران و فرصت‌سازی از این تهدید است.

ساخت نخستین پیشرانه سه سیلندر ملی که در زمان تحریم‌ها به ثمر نشسته، پاسخ به همه تحریم‌کنندگان صنعت خودروسازی ایران و فرصت‌سازی از این تهدید است.

 

*** رونمایی از نخستین پیشرانه سه سیلندر در شرایط تحریم‌ها

 

به گزارش پژواک، ۲۹ دی‌ماه سال جاری نخستین پیشرانه سه سیلندر صنعت خودروی کشور، در مراسمی با حضور وزیر صنعت و مسئولان این گروه صنعتی رونمایی شد.

کاهش مصرف سوخت به پنج لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر، کاهش انتشار آلایندگی و رسیدن به اهداف استانداردی محیط ‌زیست یورو ۶، استفاده بهینه از زیرساخت سوخت پاک گاز طبیعی، کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای و جلوگیری از اثرات مضر آن و ایفای تعهدات ملی و بین‌المللی، چهار ویژگی کلی این طرح است.

در حالی که در سال‌های گذشته با اجرایی شدن برجام، خودروسازان کشورمان حرکتی جدی برای ساخت این موتور با کمک و همراهی خارجی‌ها آغاز کرده بودند، اما خروج یک‌طرفه آمریکایی‌ها از برجام و به دنبال آن ترس شرکت‌های خارجی از ادامه همکاری با ایران، پروژه را عقیم گذاشت.

 

*** موتوری که به تولید انبوه نرسید

 

نخستین روز مردادماه سال ۹۶ بود که در مراسمی با حضور محمدرضا نعمت‌زاده وزیر وقت صنعت، از نخستین نمونه موتور ملی سه سیلندر پرقدرت و کم مصرف یورو ۶ تولید شده در شرکت سایپا رونمایی شد.

موتوری که قرار بود با مشارکت و استفاده از تجربه شرکت AVL اتریش ساخته و به تولید انبوه برسد، اما در عمل هیچ‌گاه محقق نشد.

در همان زمان، مشارکت مشابه دیگری با شرکت ماهله آلمان آغاز شد و با اینکه آلمان‌ها در برجام باقی ماندند، اما شرکت یاد شده نیز به صورت غیرقانونی و یک‌طرفه از ترس تحریم‌های آمریکایی‌ها از این قرارداد خارج شد.

 

*** عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی خودروی دانشگاه علم و صنعت/ ارتقا دانش متخصصان در عرصه خودروسازی

 

عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی خودروی دانشگاه علم و صنعت پیرامون ارتقا دانش متخصصان در عرصه خودروسازی، اظهار داشت:

همان اندک همکاری برای متخصصان و مهندسان داخلی کافی بود تا دانش خود را در عرصه‌های خودروسازی و قطعه سازی ارتقا دهند.

موتوری که در روزهای گذشته از آن رونمایی شد، تا ۹۵ درصد داخلی‌سازی شده است.

البته هنوز ابتدای راه است و موانع تکنولوژی کار رفع شده، اما در ادامه برنامه‌ریزی برای تولید انبوه آن نیازمند سرمایه‌گذاری است و دست‌کم دو سال زمان نیاز دارد.

 

امیرحسن کاکایی در ادامه، خاطرنشان کرد:

موتور یاد شده در حقیقت یک خانواده موتور از حجم یک‌هزار سی‌سی تا یک‌هزار و ۳۰۰ سی‌سی توربوشارژ با مکانیسم GDI است که قابلیت نصب بر روی خودروهای مختلف را خواهد داشت و از پرقدرت‌ترین موتورهای داخلی حاضر در بازار از جمله EF۷ و TU۵ به مراتب قوی‌تر خواهد بود.

قیمت‌هایی که برای این موتور برآورد شده، کاملا رقابتی است و با توجه به فناوری‌های به کار رفته در آن، حتی می‌توان برای صادرات آن برنامه‌ریزی کرد.

 

*** ویژگی‌های این موتور ملی

 

عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی خودروی دانشگاه علم و صنعت در پایان پیرامون ویژگی‌های موتور ملی، گفت:

الکتریکی‌سازی انجام شده، به طوری که منجر به بازدهی بیشتر شده و کاهش مصرف سوخت را به دنبال دارد، از دیگر ویژگی‌های این موتور ملی است.

با این جهش که در طراحی موتور در کشورمان اتفاق افتاده، کاهش مصرف سوخت را به دنبال خواهد داشت.

 

*** رئیس انجمن همگن قطعه سازان/ استفاده از همه پتانسیل‌های داخلی

 

رئیس انجمن همگن قطعه سازان نیز پیرامون استفاده از همه پتانسیل‌های داخلی، تصریح کرد:

تحریم‌ها ثابت کرد نمی‌توان به حضور و کمک خارجی‌ها چندان دلخوش بود، امروز باید تلاش کنیم که از همه پتانسیل‌های داخلی استفاده کنیم.

اوایل کار شرکت‌هایی نظیر ماهله آلمان قصد مشارکت و همکاری داشتند، اما در نهایت فقط پروژه را به تاخیر انداختند.

 

محمدرضا نجفی‌منش در ادامه، بیان کرد:

هرچند منظور این نیست که با خارجی‌ها کار نکنیم، اما باید همچون چینی‌ها و هندی‌ها مواضعی برابر و قوی در مذاکرات و همکاری‌ها داشته باشیم و از توانایی‌های خود غافل نشویم.

تلاش‌های زیادی برای داخلی سازی این موتور انجام شده و انتظار می‌رود حتی با برداشته شدن تحریم‌ها، اجازه واردات قطعات داخلی‌سازی شده داده نشود.

 

*** نگرانی‌های تولیدکنندگان خودرو

 

به گزارش پژواک، هرچند این پروژه با تلاش زیاد و بدون کمک خارجی‌ها به سرانجام رسیده، اما یکی از نگرانی‌های به حق تولیدکنندگان و متخصصان داخلی، باز شدن درهای کشور به روی واردات است.

هرچند هیچ‌کس منکر حضور خارجی‌ها در راستای توسعه صنعت خودرو، موتور و قطعه‌سازی و همچنین دست یافتن مردم به رفاه و کیفیت بیشتر در استفاده از خودروها نیست، اما فراموش نکنیم فرآیند توسعه، نیازمند تعادل در توجه به داخل و استفاده از توان خارجی‌ها است.

تجربه تحریم‌ها ثابت کرد نمی‌توان به حضور دائم و همیشگی و همکاری خارجی‌ها دل بست، در عین حال پروژه های این‌چنینی که اجزای زیادی از زنجیره صنعت خودروسازی کشور را با خود درگیر کرده، به‌طور قطع اشتغال‌زایی زیادی برای فرزندان این مرز و بوم به دنبال داشته و در کاهش ارزبری موثر است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
پژواک
ارسال دیدگاه