کد خبر:259485
پ
ماه
پژواک گزارش می‌دهد:

ماه یک دنباله بلند سدیمی دارد

ماه دارای یک دنباله از سدیم است اما آنچنان پراکنده است که نمی‌تواند از جو زمین عبور کند و با چشم غیرمسلح نیز قابل مشاهده نیست.

ماه دارای یک دنباله از سدیم است اما آنچنان پراکنده است که نمی‌تواند از جو زمین عبور کند و با چشم غیرمسلح نیز قابل مشاهده نیست.

 

*** ماه یک دنباله بلند سدیمی دارد

 

به گزارش پژواک، تحقیقات جدید نشان می‌دهد که ماه هنوز رمز و رازهای بیشتری برای ما در آستین خود دارد و به تازگی مشخص شده که دارای یک دنباله سدیمی پراکنده است.

 

محققان در مورد این پدیده در مطالعه خود نوشتند:

سطح ماه به طور مداوم توسط بادهای خورشیدی، فوتون‌ها و شهاب‌واره‌ها بمباران می‌شود که می‌تواند اتم‌های Na (سدیم) درون خاک م‍اه موسوم به “رگولیث” را آزاد کند.

این اتم‌ها متعاقباً با فشار فوتون خورشیدی تسریع می‌شوند و یک دنباله طولانی را مقابل خورشید تشکیل می‌دهند.

این اتم‌ها در نزدیکی زمین با گرانش آن روبرو می‌شوند و به شکل یک پرتو با چگالی افزایش یافته درمی‌آید. این پرتو به عنوان نقطه م‍اه سدیم(SMS) با قطر تقریبی ۳ درجه ظاهر می‌شود.

 

*** محققان چگونه این دنباله تقریباً نامرئی را کشف کردند؟

 

به گزارش پژواک، دانشگاه بوستون چندین دوربین تصویربرداری از آسمان در سراسر کره زمین دارد که برای تشخیص شفق‌های قطبی طراحی شده‌اند.

با این حال، آنها اکنون برای رصد سدیم موجود در جو زمین مورد استفاده قرار می‌گیرند، به ویژه هنگامی که شهاب‌واره‌ها قبل از رسیدن به سطح زمین در جو آن می‌سوزند.

این دوربین‌ها اولین بار این دنباله سدیمی ماه را در نوامبر ۱۹۹۸ در رصدخانه مک دونالد در فورت دیویس تگزاس مشاهده کردند و تحقیقات طولانی از جمله طراحی مدل‌هایی که با شبیه‌سازی نشان داد این سدیم از کجا می‌آید، موجب شد تا دانشمندان در نهایت نتیجه بگیرند که این پدیده در واقع دنباله ماه است.

خوشبختانه محققان به ما اطمینان می‌دهند که این دنباله بسیار پراکنده است و این بدان معناست که هیچ غبار سدیمی را به سمت ما نمی‌فرستد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
پژواک
ارسال دیدگاه