کد خبر:260850
پ
دهقان دهنوی
رییس سازمان بورس و اوراق بهادار:

نرخ بالای سود بانکی، سمی برای بازار سرمایه و پول است/ ممنوعیت فعالیت در بازار رمز ارزها

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار از ممنوعیت فعالیت در بازار رمز ارزها خبر داد.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار از ممنوعیت فعالیت در بازار رمز ارزها خبر داد.

 

*** استفاده از ابزار بدهی برای نقش آفرینی در بازار سهام

 

به گزارش پژواک، محمدعلی دهقان دهنوی در نشست مجازی کلاب هاوس با بیان اینکه برای توسعه بیشتر بورس پتانسیل‌های خوبی در درون خود بازار وجود دارد، اظهار کرد:

باید این بحث را پرسید که بازار سرمایه چگونه می‌تواند توسعه پیدا کند؟ در این زمینه باید به رویکرد جدیدی که از سازمان  دنبال می‌شود، اشاره کنم.

 

وی با بیان اینکه نیروهای بسیار زیادی را در دل بازار داریم که می‌تواند نقش اصلی را در توسعه بازار ایفا کنند، عنوان کرد:

پتانسیل صندوق‌ها و برداشتن مانع انتشار اوراق توسط سرمایه‌گذاری و هلدینگ‎ها به معنای استفاده از ابزار بدهی برای نقش آفرینی بیشتر در بازار سهام است.

 

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به اینکه به دنبال نهادهای دیگری نیز هستیم که این نقش را ایفا کنند، خاطرنشان کرد:

استفاده از ابزار ریپو و بازخرید از دیگر ابزاری‌هایی است که قصد استفاده از آن را داریم و از این طریق شرکت‌ها می‎توانند از مازاد منابع خود بهترین استفاده را بکنند.

 

دهقان دهنوی در ادامه، تصریح کرد:

نتیجه چنین اقداماتی این خواهد بود که بازار سرمایه نه تنها نقش خود را در اقتصاد گسترش دهد، بلکه در دل خود نیروی‌های قوی داشته باشد که بتوانند مسیر توسعه بازار را گسترش دهند.

 

*** قیمت‌گذاری برای اقتصاد و صنایع سم است

 

وی درباره اینکه آیا راهی برای حل مشکل نرخ‌گذاری وجود دارد، اظهار داشت:

فضای تولید در کشور باید به گونه‌ای باشد که سرمایه‌گذاری‌ها از توجیه‎پذیری کافی برخوردار باشند.

 

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه کسی حق ندارد تا با قیمت‌گذاری، توجیه‌پذیری سرمایه‎‌گذاری را از بین ببرد، تاکید کرد:

زمانی که یک سرمایه‎‌گذار، قیمتی را بر روی محصول خود تعیین می‎‌کند که از قیمت مواد اولیه هم پایین‌تر است، بدین معنا است که سرمایه‌گذاری جدید در آن صنعت بی فایده است، در این صورت چه دلیلی دارد که سهامدار سرمایه خود را در آن کارخانه نگه دارد، بنابراین این موضوع ضربه به بازار سرمایه است.

 

وی در ادامه، خاطرنشان کرد:

در واقع این اتفاق ضربه به بازاری است که نقش اساسی را در اقتصاد کشور ایفا می کند و کانال جدیدی برای تامین مالی اقتصاد، تولید و سرمایه‌گذاری است.

این موضوع به هیچ عنوان با شعار سال، برنامه و اهداف کشور مطابقت ندارد.

دهقان دهنوی با اشاره به اینکه به طور حتم این موضوع در بازار سرمایه در اولویت فعالیت سازمان بورس و اوراق بهادار که وظیفه‌اش دفاع از حقوق سهامدار است قرار خواهد گرفت، افزود:

برای دفاع از حقوق سهامدار استقلال سهامدار را فدای این موضوع نخواهیم کرد.

 

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه قیمت‌گذاری با مسایل شرعی و قانونی همخوانی ندارد، خاطرنشان کرد:

قیمت‌گذاری برای اقتصاد و صنایع سم است و نیز حقوق سهامداران را ضایع می‌کند.

 

*** مسئولیت‌پذیری دولت در قبال بازار سرمایه

 

وی با بیان اینکه انتظار ما از دولت مسئولیت‌پذیری در قبال بازار سرمایه است، افزود:

کمک سال ۹۹ دولت به بازار سرمایه بی نظیر بود و بازار سرمایه کشور از درگیری با یک تورم سنگین نجات پیدا کرد.

مصوبه کمک صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت دارای اثری مثبت در بازار بود اما زمانی که صحبت‎های مطرح شده به مرحله اجرا نرسید بیش از آنچه که اثر مثبت داشته باشد با اثر منفی همراه شد.

 

*** نرخ بالای سود بانکی سمی برای بازار سرمایه و بازار پول

 

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به اینکه نرخ سود بانکی از جمله عواملی است که می‌تواند زمینه تنظیم جریان نقدینگی را بین بازارهای مالی کشور فراهم کند، گفت:

این نرخ باید به نحوی تنظیم شود که بازار سرمایه و بازار پول در کنار یکدیگر بتوانند روند مناسبی داشته باشند و در این میان نرخ سود بالا برای هر دو بازار سم است.

 

وی با اشاره به اینکه نتیجه افزایش نرخ سود بانکی ضمن افزایش هزینه مالی بانک ها منجر به ایجاد مشکل در ساختار بانک‌ها خواهد شد، اظهار داشت:
نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار ۱۸ درصد است، که علاوه بر بانک‌های دولتی، بازار سرمایه و بانک‌های خصوصی موظف به رعایت نرخ سود هستند.

 

*** سهم بالای دولت در حجم تامین مالی از بازار سرمایه

 

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه سهم دولت در حجم تامین مالی از بازار سرمایه زیاد است و باید ضمن در نظر گرفتن اجزای این ارقام آن را با سال های گذشته مورد مقایسه قرار داد، تاکید کرد:

در بحث انتشار اوراق میزان تامین مالی به ۳۶ هزار میلیارد تومان رسید که در مقایسه با سال ۹۹ حدود چهار برابر افزایش داشته است.

 

وی در ادامه، خاطرنشان کرد:

در بحث افزایش سرمایه حدود ۲۴۰ هزار میلیارد تومان افزایش تامین مالی سرمایه صورت گرفت و بیش از ۹۰ هزار میلیارد تومان افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی بوده است.

رسالت بازار سرمایه، تشکیل سرمایه در کشور است و باید بازار اولیه را تقویت کرد، زیرا منافع آن به بازار سرمایه باز می‎گردد.

 

*** مشکلات بازارگردانی باید برطرف شود

 

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار به بازارگردانی در بازار سرمایه اشاره کرد و افزود:

بازارگردانی از جمله مسایلی است که سال گذشته به دلیل وجود فضای خاص بازار در آن سال مورد توجه قرار گرفت و باید برخی از مشکلات موجود در آن برطرف شود.

بیش از ۵۰۰ صندوق بازارگردانی در بازار وجود دارد که که می‌توانند برای آینده بازار سرمایه مفید باشند.

 

دهقان دهنوی با اشاره به اینکه در مقاطعی از از زمان از حقوقی‎‌های بازار و بانک‌ها در خواست کمک جهت تقویت بخش تقاضا را داشتیم، عنوان کرد:

برنامه‌های پیش رو برای بهبود وضعیت بازار وابسته به تاثیرپذیری از شرایط اقتصاد کلان است، بنابراین جریان‌های اقتصاد کلان مانند تورم و انتظارات فعالان اقتصادی نسبت به آینده اقتصاد تاثیر قابل توجهی را از خود در بازار بر جای خواهند گذاشت.

 

*** محدودیت‌های ارائه تسهیلات برای خرید سهام باید رفع شود

 

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار به محدودیت‌های موجود در زمینه ارائه تسهیلات برای خرید سهام اشاره کرد و گفت:

اکنون محدودیت زیادی در سیستم بانکی با این عنوان وجود دارد که تسهیلات نباید برای خرید سهام داده شود.

 

دهقان دهنوی در ادامه، خاطرنشان کرد:

این موضوع را باید در بین سیاستگذار و قانونگذار روشن کنیم که ارائه تسهیلات برای خرید سهام اثر قابل توجهی را بر روی تشکیل سرمایه در اقتصاد کشور دارند، بنابراین باید این مانع به طور کلی برداشته شود.

در کنار این موضوع باید راه را برای مردم و سهامداران عادی، فعالان حقیقی و حقوقی که به دنبال استفاده از تسهیلات بانکی برای خرید سهام هستند، باز کنیم.

 

*** سهامداران توجهی به شایعات نداشته باشند

 

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با تاکید بر اینکه بازار سرمایه رفتارهای بیش واکنشی زیادی دارد، عنوان کرد:

سهام حاضر در بازار به راحتی قابل خرید و فروش هستند و در صورتی که بازار نقدشوندگی خوبی برخوردار باشد به راحتی دارایی تبدیل به پول نقد و پول نقد تبدیل به دارایی خواهد شد، در حالی که در سایر بازارها این موضوع با چنین سرعتی قابل تحقق نیست.

 

وی به واکنش بازار سهام نسبت به انتشار برخی از شایعات، اظهار داشت:

سهامداران نباید نسبت به اخبار و تحولات حساسیت زیادی داشته باشند، در این صورت می‌توان شاهد کاهش نگرانی سهامداران از ایجاد نوسان‌ها در بازار باشیم.

 

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار به محدودیت‌های ایجاد شده برای فروش سهام عدالت اشاره کرد و افزود:

از چند ماه گذشته سامانه فروش سهام عدالت بسته شده است و تا زمان ایجاد ظرفیت‌های لازم امکان فروش فراهم نمی‌شود.

 

دهقان دهنوی با بیان اینکه اقداماتی برای ایجاد برخی از صندوق‌ها انجام شده است تا سهام عدالت افرادی که به دنبال فروش هستند در آن قرار گیرد، تاکید کرد:

سهام عدالت باید بعنوان یک ثروت برای مردم شکل بگیرد و امیدواریم ثروت مردم در قالب سهام حفظ شود.

 

*** کدهای مسدود شده فقط برای دادن یک اخطار است

 

وی به کدهای مسدود شده در بازار اشاره کرد و گفت:

کد افراد نباید برای مدت طولانی بسته بماند، اکنون برخی از افراد کدهایشان بسته شده است در حالی که تخلف اثبات شده ندارند، بنابراین هیچ دلیلی بر بسته شدن کد این افراد وجود ندارد.

 

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در ادامه، خاطرنشان کرد:

این موضوع را بررسی می‌کنم و در صورتی که دسترسی این افراد به دلیل ظن بر دستکاری بسته شده باشد، باز خواهیم کرد، بسته شدن کد فقط برای دادن یک اخطار است و باید بلافاصله مشکل ایجاد شده برطرف شود.

 

*** مسیر برداشتن محدودیت دامنه نوسان هموار خواهد شد

 

دهقان دهنوی با اشاره به مشخص بودن مسیر برداشتن محدودیت دامنه نوسان در شورای عالی بورس، افزود:

به صورت تدریجی دامنه نوسان را به سمت متقارن پیش می بریم و در صورت فراهم بودن شرایط اقدام به افزایش دامنه نوسان خواهیم کرد.

 

*** ممنوعیت فعالیت در بازار رمز ارزها

 

به گزارش پژواک، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در پایان از ممنوعیت فعالیت در بازار رمز ارزها خبر داد و اظهار کرد:

بازار رمز ارزها از جمله بازارهایی هستند که با ریسک بالایی برای سرمایه‌گذاری همراه خواهند بود، افرادی وارد این بازار می‌شوند که قادر به پذیرش ریسک بالا هستند، اما بر اساس قانون فعالیت در بازار رمز ارز در کشور ممنوع است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
پژواک
ارسال دیدگاه