کد خبر:257209
پ
علیرضا هادی
مدیرکل سرمایه‌گذاری وزارت صنعت:

فرصت ۴ روزه استخراج‌کنندگان رمز ارز برای ثبت قانونی دستگاه‌های ماینینگ

مدیرکل سرمایه‌گذاری وزارت صنعت از فرصت ۴ روزه استخراج‌کنندگان رمز ارز برای ثبت قانونی دستگاه‌های ماینینگ خبر داد.

مدیرکل سرمایه‌گذاری وزارت صنعت از فرصت ۴ روزه استخراج‌کنندگان رمز ارز برای ثبت قانونی دستگاه‌های ماینینگ خبر داد.

 

*** استخراج رمز ارز به شیوه قانونی

 

به گزارش پژواک، علیرضا هادی در تشریح جزئیات صدور مجوزهای دستگاه‌های استخراج رمز ارز پیرامون روند قانونی شدن استخراج رمز ارز در ایران، اظهار کرد:

استخراج رمز ارز با تصویب‌نامه ۵۸۱۴۴ (۱۳ مرداد سال ۹۸) شکل قانونی به خود گرفت و پس از تصویب‌نامه هیأت وزیران صادره درخصوص ارائه فرصت برای خوداظهاری ماینرهای (دستگاه استخراج رمزارز) قاچاق موجود در کشور، با همکاری فعالانه گمرک و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، بستر لازم برای فرآیند خوداظهاری در سامانه (بهین‌یاب) فراهم شده و امکان دریافت حقوق و عوارض دولتی از پنجم دی ماه ۹۹ وجود دارد.

 

مدیرکل سرمایه‌گذاری و امور طرح‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت با تأکید بر این‌ که پنجم بهمن‌ماه فرصت ثبت‌نام متقاضیان، پرداخت حقوق و عوارض دولتی به پایان می‌رسد، گفت:

فعالان این حوزه برای دریافت مجوز فعالیت از وزارت صنعت و یا اعلام فهرست مراکز دارای جواز تأسیس استخراج رمز ارز برای متقاضیانی که قصد واگذاری دستگاه‌ها را دارند تا پنجم اسفندماه فرصت دارند.

آن‌ها باید با بارگذاری مدارک موردنظر در سامانه بهین‌یاب، ماینرهای غیرقانونی یا ضبط شده خود را تعیین تکلیف کنند.

 

*** صدور جواز برای تأسیس ماینینگ

 

وی درباره صدور جواز تأسیس استخراج رمز ارز، تصریح کرد:

صدور جواز تأسیس از ۲۸ آبان سال ۹۸ آغاز و تاکنون ۱۳۸۰ فقره جواز تأسیس در سراسر کشور و مناطق آزاد و ویژه اقتصادی صادرشده است تا متقاضیان بتوانند زیرساخت‌های موردنیاز مانند زمین، ساختمان، برق و … را فراهم کرده و تجهیزات لازم را خریداری کنند.

متقاضیان پس ‌از آن با دریافت پروانه بهره‌برداری، امکان آغاز فعالیت مجاز را دارند و در حال حاضر هیچ‌یک از متقاضیان پروانه بهره‌برداری را دریافت نکرده‌اند.

 

هادی درباره این‌که کدام کشورها اکنون برای استخراج بیت‌کوین در کشور مجوز دریافت کرده‌اند، گفت:

صرفاً دارندگان شماره شناسه ملی اعم از اشخاص حقوقی و حقیقی امکان دریافت مجوز در سامانه را دارند.

البته بر اساس دستورالعمل صدور مجوز فعالیت استخراج رمزارز که سال ۹۸ صادر شده، اشخاص غیرایرانی در قالب اشخاص حقوقی امکان سرمایه‌گذاری دارند که بر اساس اطلاعات سامانه، تعداد سرمایه‌گذاران غیر ایرانی در این زمینه در مقابل متقاضیان ایرانی ناچیز است.

 

*** ۴۵ درصد قراردادهای برق غیر یارانه‌ای در اختیار خارجی‌ها

 

بر اساس اظهارات مدیرکل سرمایه‌گذاری و امور طرح‌های وزارت صنعت، حدود ۴۵ درصد قراردادهای برق غیریارانه‌ای (با نرخ متوسط ۹۶۵۰ ریال برای هر کیلووات ساعت) به میزان ۱۴۰ مگاوات در زمینه استخراج رمز ارز، مربوط به سرمایه‌گذاران خارجی است.

وی درباره این‌که متقاضیان کدام شهرها بیشتر درخواست مجوزها داشته‌اند، گفت:

متقاضیان در سراسر کشور جواز تأسیس دریافت کرده‌اند ولی در استان‌ خراسان رضوی ۲۵۱ فقره (۱۸ درصد کل جوازها)، استان تهران، ۱۴۸ فقره (۱۱ درصد کل جوازها)، استان زنجان ۱۰۹ فقره (۸ درصد کل جوازها)، استان آذربایجان شرقی ۱۰۸ فقره (۸درصد کل جوازها) و استان آذربایجان غربی ۹۵ فقره (۷درصد کل جوازها) جواز تأسیس صادر شده است.

 

مدیرکل سرمایه‌گذاری و امور طرح‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت، درباره مراحل ثبت‌نام، بیان کرد:

صدور مجوز استخراج رمز ارز به‌صورت کاملاً الکترونیکی و از طریق سامانه (بهین‌یاب) با سهولت در حال انجام است و هیچ محدودیتی در این زمینه موجود ندارد.

 

هادی در خصوص این که آیا از خارجی‌ها هزینه برق اضافی دریافت می‌شود، گفت:

نرخ برق غیریارانه‌ای بر اساس مصوبه هیأت وزیران برای این کار به نرخ متوسط صادراتی ۹۶۵ تومان برای هر کیلووات ساعت در نظر گرفته ‌شده که بالغ‌ بر ۱۴ برابر نرخ برق صنعتی است.

البته تخفیف‌های تعرفه‌ای فنی نظیر ولتاژ اتصال و تخفیف مصرف در ماه‌های غیرگرم نیز توسط وزارت نیرو اعمال می‌شود که نرخ را در هشت ماه غیرگرم به ۴۸۰ تومان (بیش از ۷ برابر نرخ برق صنعتی) می‌رساند.

تمام مصرف‌کنندگان اعم از ایرانی و غیرایرانی مشمول پرداخت این نرخ برق غیررایانه‌ای هستند.

 

*** راه‌اندازی فرایند خوداظهاری

 

وی راه‌اندازی فرایند خوداظهاری که با پیگیری معاونت حقوقی رئیس‌جمهوری و همکاری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز بر اساس مصوبه هیئت ‌وزیران صورت گرفته را صرفاً کمک به فعالان اقتصادی این حوزه و رفع مشکلات آن‌ها در پرونده‌های تعزیراتی می‌داند.

هادی درباره مراحل کاری، تصریح کرد:

همه مراحل فرایند خود اظهاری در سامانه بهین‌یاب به‌ صورت الکترونیکی انجام و حقوق و عوارض دولتی به‌صورت خودکار محاسبه می‌شود.

متقاضی نیز می‌تواند مبلغ اعلام‌شده را به‌صورت الکترونیکی پرداخت کند.

 

وی با اشاره به این موضوع که محدودیتی برای ثبت ماینرها وجود ندارد، خاطرنشان کرد:

هر فرد، هر تعداد ماینری که دارد را می‌تواند در فرایند خود اظهاری اعلام کند.

اگر قبلاً از گمرک اطلاعات مالی آن را گرفته باشیم امکان پرداخت حقوق و عوارض دولتی فراهم می‌شود.

در غیر این صورت با گمرک مکاتبه کرده و اطلاعات مالی مربوط به عوارض را از گمرک دریافت و در سامانه ثبت می‌کنیم تا امکان پرداخت حقوق دولتی فراهم شود.

پس از اتمام فرآیند و صدور گواهی خود اظهاری، تمام قضات تعزیرات حکومتی امکان سنجش اصالت گواهی‌ها را بر اساس شناسه یکتای صادره در سامانه بهین‌یاب دارند و این کار قاضی را از استعلام فیزیکی اصالت گواهی و سرگردانی متقاضیان بی‌نیاز می‌کند.

 

*** مهلت تا ۵ بهمن‌ماه

 

مدیرکل سرمایه‌گذاری و امور طرح‌های وزارت صنعت با اشاره به این که فرایند خود اظهاری در پایان وقت پنجم بهمن‌ماه خاتمه پیدا می‌کند و فعالان این حوزه فقط تا این زمان فرصت دارند نسبت به پرداخت حقوق و عوارض دولتی و دریافت گواهی پرداخت اقدام کنند، گفت:

تاکنون ۱۸۷۰ متقاضی برای دریافت مجوز ثبت‌نام کرده‌اند و ۱۳۸۰ مجوز صادرشده است.

در حال حاضر هیچ‌یک از متقاضیان، پروانه بهره‌برداری برای استخراج قانونی بیت کوین دریافت نکرده‌اند.

 

*** واحدهای استخراج رمز ارز پروانه بهره‌برداری ندارند

 

وی با اشاره به واحدهای استخراج رمز ارز، تصریح کرد:

بر اساس اعلام وزارت نیرو با ۲۱ بنگاه به میزان ۳۱۰ مگاوات قرارداد منعقدشده است که هفت واحد در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی مستقر هستند که برای هیچ‌یک پروانه بهره‌برداری در سامانه بهین‌یاب صادر نشده است.

اکثر دریافت‌کنندگان جواز تأسیس از قبل، دستگاه‌های قاچاق داشته‌اند و پس از طی شدن مراحل خود اظهاری امکان دریافت پروانه بهره‌برداری خواهند داشت.

 

*** ۶۵ هزار دستگاه ماینینگ قانونی شد

 

به گزارش پژواک، مدیرکل سرمایه‌گذاری وزارت صنعت در پایان پیرامون وضعیت خود اظهاری در سامانه بهین یاب، اظهار کرد:

تاکنون ۲ هزار و ۵۶۰ متقاضی در سامانه ثبت ‌نام کرده و حدود ۱۵۳۶ مورد کارهای مربوط به پرداخت خقوق و عوارض دولتی و دریافت مجوز خود را نهایی کرده‌اند.

تاکنون ۱۲ میلیارد تومان عوارض دولتی برای ۶۵ هزار و ۵۰۰ دستگاه از سوی متقاضیان پرداخت‌شده است، البته مجموع تعداد ماینرهای اظهار شده در فرآیند، ۱۲۷ هزار دستگاه بوده که لازم است دارندگان آن‌ها مراحل پرداخت را به اتمام برسانند تا گواهی پرداخت را دریافت کنند.

ایرنا

 

 

انتهای پیام///

منبع
پژواک
ارسال دیدگاه