کد خبر:261014
پ
حوزه ICT
پژواک گزارش می‌دهد:

برگزاری اولین جلسه شرکت‌های کنیایی حوزه ICT با فعالان ایرانی

اولین جلسه مشترک شرکت‌های کنیایی حوزه ICT با اتحادیه صادرکنندگان صنعت مخابرات ایران برگزار شد.

اولین جلسه مشترک شرکت‌های کنیایی حوزه ICT با اتحادیه صادرکنندگان صنعت مخابرات ایران برگزار شد.

 

*** جلسه شرکت‌های کنیایی حوزه ICT با فعالان ایرانی

 

به گزارش پژواک، به دنبال افتتاح پایگاه صادراتی اتحادیه صادرکنندگان صنعت مخابرات ایران در نایروبی پایتخت کنیا در بهمن‌ماه ۹۹، اولین جلسه مجازی شرکت‌های کنیایی فعال در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات با شرکت‌های ایرانی، با حضور جعفر برمکی، سفیر ایران در کنیا برگزار شد.

در این جلسه ابتدا در رابطه با فعالیت و خدمات اتحادیه و شرکت‌های عضو آن توضیحاتی توسط دبیر کمیسیون صادرات اتحادیه ارائه شد و پس از آن شرکت‌های ایرانی حاضر در جلسه به بیان خدمات و فعالیت مجموعه‌های خود پرداختند و شرکت‌های کنیایی نیز شرح کوتاهی از فعالیت‌های خود ارائه داده و در عین حال پرسش و پاسخی نیز در این جلسه صورت گرفت.

یکی از سوالات شرکت‌های کنیایی در رابطه با حمایت‌های دولت ایران از صنعت ICT و پروژه‌های مرتبط با آن در بازارهای بین المللی بود که در این زمینه به حمایت مجموعه‌های مرتبط و مختلف از جمله معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اشاره شد.

 

*** سفیر ایران در کنیا/ ضرورت حضور شرکت‌های ایرانی در حوزه ICT

 

سفیر ایران در کنیا بر ضرورت حضور شرکت‌های ایرانی در حوزه ICT در این کشور تاکید کرد و اظهار داشت:

با ایجاد پایگاه صادراتی اتحادیه صنعت مخابرات ایران در کنیا و باتوجه به ارتباطات با مقامات کشور کنیا و فعالان اقتصادی، این امکان فراهم شده تا به تدریج ضمن ارائه ظرفیت‌های کشور، صنعت ICT به طرف‌های کنیایی معرفی شود.

 

جعفر برمکی با اشاره به تصمیم برای برگزاری جلسات با مقامات کشور کنیا در حوزه اقتصادی در مرکز نوآوری فناوری ایران در نایروبی، افزود:

این جلسات فرصتی فراهم می‌آورد که به طور مستقیم به معرفی این مرکز و خدمات و محصولاتی که ارائه می‌شود، بپردازیم. علاوه بر آن، بسیاری از رویدادهای مرتبط با سفارت در حوزه‌های مختلف می‌تواند در این مرکز برگزار شده تا بتواند به معرفی هرچه بیشتر مرکز نوآوری فناوری ایران منجر شود.

بدیهی است حوزه ICT به عنوان صنعتی به سرعت در حال رشد می‌تواند از این فضا برای دسترسی به بازار کنیا در درجه اول و در مرحله بعد به بازار کشورهای شرق آفریقا شامل ( تانزانیا، سودان جنوبی، اوگاندا، رواندا و بروندی) و در مقیاس بزرگ‌تر به بازار مشترک جنوب شرق و شرق آفریقا تحت عنوان کومسا متشکل از ۲۲ کشور آفریقایی (از شمال آفریقای جنوبی تا تونس در شمال) دسترسی داشته باشد.

علاوه بر آن، با راه اندازی منطقه آزاد تجارت درون قاره‌ای آفریقا از ابتدای سال ۲۰۲۱، دسترسی سهل‌تر به بازارهای کل قاره فراهم خواهد آمد.

 

*** ۶۰ درصد تجارت دنیا در حوزه ارتباطات انجام خواهد گرفت

 

سفیر ایران در کنیا در پایان با اشاره به اینکه در آینده‌ای نه چندان دور، ۶۰ درصد تجارت دنیا در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات انجام ‌خواهد گرفت، بیان کرد:

کنیا به عنوان یکی از کشورهای پیشرو در حوزه ارتباطات، نیازهای متعددی دارد که توانمندی‌های کشورمان می‌تواند ضمن رفع این نیازها، به آن‌ها در کسب درآمد بیشتر و ایجاد اشتغال کمک کرده و در عین حال صادرات غیرنفتی کشورمان نیز از این طریق افزایش یابد.

برای مثال، بیش از ۸۰ درصد مردم کنیا به شبکه موبایل دسترسی دارند که از این میزان، بیش از ۹۰ درصد آن‌ها به اینترنت موبایل دسترسی دارند، این بدین معنا است که بازار بزرگی در این حوزه وجود دارد که باید از آن بهره‌برداری کرد.

 

*** راه‌اندازی دفتر اتحادیه صادرکنندگان خدمات فنی مهندسی

 

به گزارش پژواک، همزمان با افتتاح مرکز نوآوری فناوری ایران در بهمن ۹۹ و برگزاری دومین نشست تجاری – فناوری شرکت‌های دانش‌بنیان در نایروبی پایتخت کنیا با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری، دفتر اتحادیه صادرکنندگان خدمات فنی مهندسی، مشاوران و پیمانکاران صنعت مخابرات ایران نیز افتتاح و راه‌اندازی شد.

این دفتر قرار است به عنوان پایگاه دائمی ایران در کنیا برای تسهیل صادرات محصولات و خدمات دانش‌بنیان و خلاق ایرانی در حوزه ICT به بازار شرق آفریقا فعالیت کند.

شرکت‌های عضو اتحادیه که علاقه‌مند به فعالیت و سرمایه‌گذاری در بازار کنیا هستند، می‌توانند از طریق تماس با این اتحادیه، آمادگی خود را اعلام کنند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
پژواک
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − هجده =

کلید مقابل را فعال کنید