کد خبر:261512
پ
موشک
پژواک گزارش می‌دهد:

سقوط کنترل‌ نشده موشک غول‌پیکر چینی به کره زمین

موشک غول‌پیکر چینی لانگ مارچ در مسیر بازگشت وارد مدار زمین شده و به زودی شاهد یکی از بزرگترین فرودهای کنترل‌نشده در کره زمین خواهیم بود.

موشک غول‌پیکر چینی لانگ مارچ در مسیر بازگشت وارد مدار زمین شده و به زودی شاهد یکی از بزرگترین فرودهای کنترل‌نشده در کره زمین خواهیم بود.

 

*** پرتاب قطعه اصلی نخستین ایستگاه فضایی دائمی چین

 

به گزارش پژواک، چین قطعه اصلی نخستین ایستگاه فضایی دائمی خود را که برای مدت طولانی میزبان فضانوردان است، چند روز قبل به فضا پرتاب کرد، تیان‌هه یا هارمونی آسمانی‌ در بالای موشک (لانگ مارچ ۵بی) از مرکز فضایی (ون‌چانگ) در استان (هاینان) در جنوب چین پرتاب شد.

این رویداد، جدیدترین موفقیت برای برنامه‌ فضایی چین است و این پرتاب، نخستین مأموریت از ۱۱ مأموریتی است که مقدمات ساخت و تأمین ایستگاه و اعزام خدمه‌ سه نفره تا پایان سال آینده را فراهم می‌کند.

ماژول اصلی (تیان‌هه) که روز پنجشنبه راه‌اندازی شده است، نخستین ماژول ایستگاه فضایی چین است که به فضا ارسال شده و فضانوردان در آن زندگی کرده و کارهای علمی را نیز انجام خواهند داد، اما این همه ماجرا نیست چرا که موشک (لانگ مارچ ۵ بی) که قدرتمندترین پرتابگر چین نیز محسوب می‌شود، در بازگشت وارد مدار شده و زمینه را برای یکی از بزرگترین فرودهای کنترل‌ نشده در کره زمین فراهم کرده است.

 

 

اخبار مهم صنایع:

تصویب هفت منطقه آزاد جدید در مجمع تشخیص مصلحت نظام

دپوی ۳ میلیون تن کالای اساسی در بندر امام خمینی (ره)

نرخ کنونی ارز، فراتر از ارزش واقعی آن است

 

 

*** سنگین‌ترین نوع فرود کنترل نشده موشک به زمین

 

آژانس فضایی اروپا این حادثه را به دقت رصد می‌کند و مسئول زباله‌های فضایی این آژانس اعلام کرده است این ورود کنترل نشده، سنگین‌ترین نوع خود در بیش از ۲۰ سال گذشته است و حتی تخمین جرم واقعی موشک برای کارشناسان این آژانس غیر قابل پیش‌بینی است.

موشک‌های (لانگ مارچ ۵) به عنوان وسایل نقلیه بالابر سنگین به فضا مورد استفاده قرار می‌گیرند و کارشناسان آژانس، حدسی که از وزن این موشک غول‌پیکر می‌زنند نزدیک به ۲۰ تن است و نگرانی اصلی از سقوط این زباله‌ فضایی سنگین در مناطق مسکونی و پرجمعیت است و خطرناک‌ترین مناطق مربوط به بخش‌هایی از اسپانیا،‌ ایتالیا، یونان، نیویورک، شیلی جنوبی، ولینگتون نیوزلند و پکن است.

به نظر می‌رسد که این سقوط همانند Skylab ایستگاه فضایی آمریکا در سال ۱۹۷۹ باشد که با سقوط بر روی زمین، در یک منطقه پرجمعیت استرالیا متلاشی شد و مقداری از آن نیز به اقیانوس هند فرود آمد، یا در سال ۲۰۱۸ نمونه اولیه ایستگاه فضایی چین به زمین سقوط کرده و در اقیانوس آرام فرود آمد.

 

*** بروز اتفاقات غیرمنتظره در پرتاب‌های فضایی

 

به گزارش پژواک، در پرتاب‌های فضایی و اکتشافات فضایی، اتفاقات متفاوتی از جمله تمام شدن سوخت موشک، خطای فنی، نسوختن مرحله‌ای از موشک رخ می‌دهد اما در صورت عدم برنامه‌ریزی درست برای فرود‌های کنترل‌نشده، باید منتظر یک فاجعه در کره زمین بود.

 

 

انتهای پیام///

منبع
پژواک
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × سه =

کلید مقابل را فعال کنید