کد خبر:261970
پ
کلونیال
پژواک گزارش می‌دهد:

حمله باج‌افزاری هکرها به بزرگ‌ترین خط لوله بنزین در آمریکا

اپراتور بزرگترین خط لوله بنزین آمریکا در پی حمله باج‌افزاری، کل شبکه خود که منبع تقریبا نیمی از تامین سوخت کرانه شرقی این کشور است را تعطیل کرد.

اپراتور بزرگترین خط لوله بنزین آمریکا در پی حمله باج‌افزاری، کل شبکه خود که منبع تقریبا نیمی از تامین سوخت کرانه شرقی این کشور است را تعطیل کرد.

 

*** حمله سایبری به شرکت کلونیال پایپ لاین

 

به گزارش پژواک، شرکت کلونیال پایپ لاین که بزرگترین شرکت خط لوله انتقال بنزین ایالات متحده است، در بیانیه‌ای اعلام کرد، این خط لوله که تقریبا نیمی از بنزین ساحل شرقی را حمل می‌کند، به دلیل حمله هکری باج‌افزارها و ایجاد اخلال در عملکرد این شرکت، ناچار به تعطیلی شبانه شبکه خود شد.

این شرکت در تلاش برای از سرگیری فعالیت‌هایش است و یک شرکت امنیت سایبری را برای تحقیق درباره این موضوع استخدام کرده است.

مقامات اجرایی و سایر سازمانهای فدرال نیز مطلع شده‌اند.

بر اساس اظهارات الان لیسکا، تحلیلگر ارشد تهدید در شرکت امنیت سایبری رکوردِد فیوچر، به نظر می‌رسد در این حمله از یک گروه باج‌افزاری به نام دارک ساید استفاده شده است.

شرکت کلونیال با ظرفیت حدود ۲.۵ میلیون بشکه در روز در سیستم خود از تگزاس و کارولینای شمالی و یک خط دیگر به ظرفیت ۹۰۰ هزار بشکه در روز به نیویورک، شاهرگ نیمه شرقی آمریکا به شمار رفته و منبع اصلی بنزین، دیزل و سوخت جت برای کرانه شرقی است.

 

*** واکنش کاخ سفید به تهدیدات هکری

 

تهدیدات هک برای زیرساخت‌های حیاتی رو به افزایش بوده و باعث شده است کاخ سفید با برنامه‌ای برای افزایش امنیت نیروگاه‌ها و شرکت‌های نیرو و انرژی واکنش نشان دهد.

نگرانی ویژه‌ای در خصوص خطوط لوله وجود دارد زیرا نقش محوری در بسیاری از بخش‌های اقتصاد آمریکا ایفا می‌کنند.

جدیدترین حمله سایبری باج‌افزاری در شرایطی روی داده که صنعت انرژی آمریکا با کاهش محدودیت‌های کرونایی، آماده سفرهای تابستانی و تقاضای بالاتر برای سوخت می‌شود.

همچنین این حمله یادآوری ناخوشایندی از حادثه مشابهی است که باعث شد سیستم‌های ارتباطی چندین اپراتور خط لوله گاز طبیعی آمریکا در سال ۲۰۱۸ از کار بیافتند.

 

*** حملات باج‌افزاری چگونه است؟

 

هکرها در حملات باج‌افزاری، نرم‌افزار مخرب را به شبکه‌های شرکت‌ها و سازمان‌ها ارسال می‌کنند که به رمزنگاری اطلاعات می‌پردازند و سیستم‌ها تا زمانی که قربانیان باج پرداخت نکنند، قفل می‌مانند.

این باج از صدها دلار تا میلیون‌ها دلار می‌رسد که در قالب رمزارز پرداخت می‌شود.

شبکه‌های فناوری اطلاعات شرکت‌های نیرو و انرژی که ایمیل و سایر فعالیت‌های روتین از طریق آن‌ها انجام می‌شود معمولا از شبکه‌های فناوری عملیاتی که اعمال واقعی مانند تحویل برق یا گاز طبیعی را کنترل می‌کنند، جدا هستند و به همین دلیل اقدام کلونیال در تعطیلی هر دو شبکه غیرمعمول محسوب می‌شود.

بسیاری از شرکت‌ها باج را پرداخت کرده و اطلاعاتشان را بازپس می‌گیرند، اما حتی زمانی که این اتفاق روی می‌دهد، بنا بر احتیاط بخش‌های بزرگی از شبکه خود را تعطیل می‌کنند تا خدمات اضطراری را احیا کرده و به دنبال نشانه‌هایی از احتمال دسترسی هکرها به سیستم‌های حیاتی برای دلایل دیگری مانند جاسوسی یا حملات مخرب بیشتر می‌گردند.

 

*** تاثیرات احتمالی حملات سایبری 

 

به گزارش پژواک، شرکت کلونیال پایپ لاین روز جمعه اعلام کرده بود که مشکلات شبکه دارد.

کارکنان کلونیال تلفنی به مشتریانشان درباره مشکلات فنی اطلاع داده بودند اما درباره منشا این مشکلات توضیح نداده بودند.

همچنین بر اساس گزارش بلومبرگ، اگر این اختلال برطرف نشود، بازارهای سوخت روز دوشنبه بر هم خواهند ریخت.

موسسه امریکن پترولیوم که گروه تجاری صنعت نفت آمریکا است اعلام کرده که وضعیت را زیر نظر دارد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
پژواک
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + دو =

کلید مقابل را فعال کنید