کد خبر:259797
پ
وزیر ارتباطات
وزیر ارتباطات:

تعلل در اجرای دولت الکترونیکی ما را به فساد نزدیک می‌کند

وزیر ارتباطات معتقد است، تعلل در اجرای دولت الکترونیکی ما را به فساد نزدیک می‌کند.

وزیر ارتباطات معتقد است، تعلل در اجرای دولت الکترونیکی ما را به فساد نزدیک می‌کند.

 

*** تعامل‌پذیری درباره تعلل برای پیوستن به دولت الکترونیکی

 

به گزارش پژواک، محمدجواد آذری جهرمی در بیستمین جلسه کارگروه تعامل‌پذیری درباره تعلل و تخلف دستگاه‌ها برای پیوستن به دولت الکترونیکی و این که از چه تضمینی برای همراه کردن آن‌ها وجود دارد، اظهار داشت:

گاهی اوقات کارگروه تعامل‌پذیری از عدم همراهی برخی از دستگاه‌ها صحبت می‌کند و دنبال راه چاره‌ای است.

از این ظرفیت قانونی اعلام تخلف به بازرسی استفاده کنید.

اگر این تخلفات را اعلام نکنید آن وقت سازمان بازرسی است که از شما را درباره اجرایی نشدن دولت الکترونیکی مواخذه کنند.

یک روز سازمان بازرسی را به صورت جداگانه دعوت کنید تا این موارد را پیگیری کند.

 

*** رشد فساد با تعلل در اجرای دولت الکترونیک

 

وزیر ارتباطات در ادامه با تاکید بر اینکه هر یک رزوی که اجرای دولت الکترونیکی عقب بیفتد ما یک روز بیشتر به فساد اجازه رشد می‌دهیم، تصریح کرد:

مسئولین نیز یک روز بیشتر در معرض انجام فساد قرار می‌گیرند.

ما در اجرایی شدن دولت الکترونیک یک انسداد داشتیم که دستگاه‌ها و نهادها دولت الکترونیک را مربوط به دولت می‌دانستند در حالی که بخش عمده‌ای از دولت الکترونیک خارج از دولت است.

نیروی انتظامی و قوه قضاییه دو مرکز مهم هستند که بیشترین میزان صدور مجوز را دارند. سهم قوه‌ قضائیه ۴۶ درصد و نیروی انتظامی ۲۷ درصد است که این نشان می‌دهد نزدیک به ۶۵ درصد از استعلاماتی که در دولت الکترونیک باید شکل بگیرند خارج از دولت است.

اما این دو دستگاه اتصال را برقرار نمی‌کنند. تشکیل کارگروه تعامل‌پذیری تدبیر شورای عالی فضای مجازی برای تبدل دولت‌الکترونیکی به حاکمیت الکترونیکی بود.

 

*** ساختار جدید شبکه دولت الکترونیکی

 

وی با بیان اینکه در سال ۹۲ مرکز تبادل ترافیک داده زیرساخت (NIX) نداشتیم اما در سال ۹۶ میزان تراکنش‌ها به ۱۰۴ میلیون استعلام در سال رسید، گفت:

در سال جاری نیز همانطور که اعلام شد، یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون استعلام انجام شده که این نتیجه هماهنگی بین دستگاه‌ها است.

ما تصمیم داریم در هر استان یک مرکز NIX راه‌اندازی کنیم.

زمانی که ۳۱ NIX استانی داشته باشیم بار شبکه اصلی کم می‌شود، دستورالعمل ‌اجرایی جزو اولویت‌های مهمی است که کارگروه تعامل‌پذیری باید به آن توجه کند.

این کار هم به نظر کیفی سرعت را بالا می‌برد این کار هم شاهد گسترش مراکز هستیم هم شاخص‌های پایداری.

 

آذری جهرمی درباره ساختار جدید شبکه دولت الکترونیکی، بیان کرد:

ما از بستر شبکه ملی اطلاعات یک طرح جامع استخراج کردیم تا به واسطه آن لایه اتصال را امن کنیم که منابع آن را در سال ۱۴۰۰ دیده‌ایم.

ایرادات شبکه ملی ‌اطلاعات ظرف هفته آینده اصلاح می‌شود و وقتی شورای عالی فضای مجازی آن را تایید کند همه را اعمال خواهیم کرد تا امنیت دولت الکترونیک بالا برود.

سند توسعه شاخصی که برای دولت الکترونیک تدوین شده بر اساس دو شاخص است یکی از آن‌ها کاهش ۱۲.۵ درصدی مراجعات به دستگاه‌ها است.

البته مانند بسیاری از شاخص‌گذاری‌ها، در این مورد نیز سال صفر مشخص نیست و نمی‌دانیم میزان مراجعات چقدر بوده و الان کاهش پیدا کرده یا نه، اصلا شیب مراجعات چقدر بوده است.

البته اکنون خدمات‌های زیادی ایجاد شده و ما می‌توانیم بگوییم ۱ میلیارد و ۳۰۰ میلیون مراجعه را کم کرده‌ای اما نمی‌دانیم چقدر کاهش مراجعات اکنون چند درصد است.

 

*** کاهش رتبه در توسعه جهانی

 

به گزارش پژواک، وزیر ارتباطات در پایان با بیان اینکه ما در شاخص توسعه جهانی ۲۰ رتبه رشد داشتیم، اظهار کرد:

در سال جاری ۳ رتبه کاهش پیدا کردیم که دلایل زیادی برای این کاهش رتبه وجود دارد این که چرا از ۱۰۳ به ۸۹ رسیدیم به دلایل مختلفی رخ داده است.

تحلیل کاملی بر ارزیابی سازمان ملل انجام و مشخص شد آن‌ها در تمام دنیا موارد خاصی را به عنوان شاخص مورد ارزیابی قرار می‌دهند که چون ما در آن موارد به روز نبودیم متاسفانه رتبه خوبی کسب نکردیم. مثلا سرویس ارائه گواهینامه آنلاین باعث شده ما چند رتبه پایین بیاییم.

 

 

انتهای پیام///

منبع
پژواک
ارسال دیدگاه