کد خبر:259158
پ
مغز
پژواک گزارش می‌دهد:

تاثیر امواج تلفن‌ همراه بر سلول‌ها

نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد امواج تلفن‌ همراه سرعت رشد سلول‌های زنده را کند می‌کند و سبب ایجاد آسیب‌های موقت به مادۀ ژنتیکی سلول می‌شود.

نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد امواج تلفن‌ همراه، سرعت رشد سلول‌های زنده را کند می‌کند و سبب ایجاد آسیب‌های موقت به مادۀ ژنتیکی سلول می‌شود.

 

*** اثرات مواجهه با بسامد رادیویی

 

به گزارش پژواک، افزایش سریع نگرانی‌های جهانی در مورد اثرات مواجهه با بسامد رادیویی (RFR) تولید شده توسط تجهیزات رایج از جمله تلفن‌های همراه بر سلامت باعث شده است تا محققان به بررسی اثرات بیولوژیکی این امواج بیشتر توجه کنند.

تاکنون تمام مطالعات در این‌باره بر روی اثرات مستقیم امواج رادیویی بوده در حالی‌که اثرات غیرمستقیم یا به‌ عبارتی اثرات غیر هدفمند امواج رادیویی مورد مطالعه قرار نگرفته است.

 

*** اثرات امواج تلفن‌ همراه بر سلول‌ها

 

به گزارش پژواک، تحقیقات محققان مرکز تحقیقات بیوشیمی و بیوفیزیک دانشگاه تهران نشان می‌دهد که امواج تلفن‌ همراه، سرعت رشد سلول‌های زنده را کند می‌کند و سبب ایجاد آسیب‌های موقت به مادۀ ژنتیکی سلول می‌شود.

این تحقیق نشان می‌دهد که این امواج با افزایش رادیکال‌های آزاد، سلول‌های زنده را در معرض آسیب‌های جدی قرار می‌دهد.

این پژوهش همچنین این موضوع را به اثبات می‌رساند که تغییرات سلولی حتی در سلول‌های جانبی که در معرض امواج مستقیم قرار نداشتند، اما به نوعی با سلول‌های تحت تأثیر امواج مستقیم مرتبط بودند نیز اتفاق می‌افتد.

مقاومت در برابر اشعۀ ایکس در سلول‌هایی که به مدت ۱۲ ساعت در معرض امواج قرار داشتند یکی دیگر از نتایج این تحقیق است.

این مقاومت در برابر پرتو ایکس می‌تواند در درمان سلول‌های سرطانی اختلال ایجاد کند، اما در عین حال این امکان وجود دارد که از آن به‌عنوان واکسنی در برابر عوارض ناشی از پرتودرمانی استفاده کرد.

به این ترتیب که هنگام پرتودرمانی، سلول‌های سالم نیز همراه با سلول‌های سرطانی در معرض پرتو قرار می‌گیرند، اما اگر این سلول‌ها قبل از مواجهه با پرتوها با دوز درمانی، در معرض امواج رادیویی قرار بگیرند سلول‌های نرمال آسیب کمتری می‌بینند و عوارض پرتودرمانی کمتر می‌شود.

 

 

انتهای پیام///

منبع
پژواک
ارسال دیدگاه