کد خبر:266904
پ
بورس
کارشناس بازار سرمایه:

تأثیر انتخاب رئیس بانک مرکزی بر معاملات بورس/ مهمترین دغدغه‌ فعلی فعالان اقتصادی چیست؟

کارشناس بازار سرمایه ضمن پرداختن به تأثیرات انتخاب رئیس بانک مرکزی بر معاملات بورس، مهمترین دغدغه‌ فعلی فعالان اقتصادی را تفاوت نرخ رسمی ارز و نرخ بازار آزاد عنوان کرد.

کارشناس بازار سرمایه ضمن پرداختن به تأثیرات انتخاب رئیس بانک مرکزی بر معاملات بورس، مهمترین دغدغه‌ فعلی فعالان اقتصادی را تفاوت نرخ رسمی ارز و نرخ بازار آزاد عنوان کرد.

 

*** تأثیر انتخاب رئیس بانک مرکزی بر معاملات بورس

 

به گزارش پژواک، امیرعلی امیرباقری به نهایی شدن انتخاب رییس بانک مرکزی و تاثیر آن بر معاملات بورس تاکید کرد و افزود:

یکی از نکات قابل توجه در معاملات هفته گذشته بورس، موضوع انتخاب علی صالح آبادی برای ریاست بانک مرکزی بود که این خبر به عنوان خبری مثبت برای فعالان بازار سرمایه تلقی شد.

فرد منتخب برای ریاست بانک مرکزی دارای تجربه فعالیت و شناخت کامل از بدنه بازار سرمایه است؛ بنابراین اکنون که وی سکانداری بازار پول را به عهده گرفته است می تواند همگرایی خوبی را بین بازار سرمایه و بازار پول ایجاد کند.

 

وی موضوع تامین مالی را یکی از مهمترین مقولات تاثیرگذار بر عقب ماندگی همیشگی بازار سرمایه از بازار پول عنوان کرد و افزود:

موضوع تامین مالی جزو رسالت اولیه بازار سرمایه است، در حالی که همیشه تامین مالی در کشور از طریق روش سنتی یعنی بازار بانکی انجام شده است.

رییس بانک مرکزی به دلیل شناختی که از بازار سرمایه، تولید و فضای اقتصاد حاکم در کشور دارد نسبت به این موضوع آگاه است که نرخ سود بانکی و نرخ اوراق از جمله اهرم های تاثیرگذار برای ایجاد فشار بر بدنه بازار سرمایه هستند.

با وجود چنین سوابقی از رییس بانک مرکزی، انتظار می رود تا انتخاب وی در نرخ سود بانکی و نرخ اوراق انعکاس پیدا کند و تا حدودی فشار از بدنه بازار سرمایه برداشته شود.

 

*** صالح آبادی به خوبی نسبت به تاثیر نرخ ارز بر فضای بازار سرمایه آشنایی دارد

 

کارشناس بازار سرمایه در ادامه تاکید کرد:

شناخت صالح آبادی از بازار سرمایه، روش های تامین مالی و نیز گسترشی که در زمان ریاست وی در بازار سرمایه اتفاق افتاد، طبیعتا می تواند کمک شایانی را به بازار سرمایه داشته باشد.

 

وی با بیان اینکه صالح آبادی به دلیل فعالیتی که در بدنه تولید از طریق بازار سرمایه داشته است به خوبی نسبت به تاثیر نرخ ارز بر فضای بازار سرمایه آشنایی دارد، گفت:

یکی از مهمترین دغدغه های فعلی فعالان اقتصادی تفاوت بین نرخ رسمی و نرخ بازار آزاد است که انتظار می رود در میان مدت این دو نرخ نسبت به یکدیگر همگرایی پیدا کنند و ضمن ایجاد سد برای رانت جویی، زمینه بازگشت رونق به تولید فراهم شود.

 

امیرباقری با تاکید بر اینکه ارتباط بانک ها با بانک مرکزی یکی از مهمترین دغدغه هایی بود که نقش رگولاتوری بانک مرکزی را در پاره ای از موارد دستخوش تغییر کرد، بیان داشت:

به نظر می رسد با ریاست صالح آبادی بر بانک مرکزی زمینه ترمیم این رابطه فراهم شود، اکنون که کشور در وضعیت اقتصاد مقاومتی و جنگ اقتصادی قرار دارد چنین امکانی وجود دارد که بانک ها بتوانند به صورت یکپارچه سنگردار این عرصه باشند.

 

*** وجود فضای ثبات در معاملات بازار سهام بعد از ریزش اخیر شاخص بورس

 

کارشناس بازار سرمایه به روند معاملات بورس در هفته ای که گذشت اشاره کرد و افزود:

هفته گذشته جهت قالبی در معاملات بازار حاکم نبود، فشار عرضه و تقاضا به سمت تعادل پیش رفتند و شاهد روندی قابل توجه در جهت مثبت و منفی نبودیم.

 

وی با بیان اینکه وجود فضای ثبات در معاملات بعد از ریزش شاخص بورس به عنوان فضایی معقول و منطقی در بازار تلقی می شود، گفت:

می توان انتظار داشت که در صورت وجود فضای ثبات، راه صنایع و سهام از یکدیگر جدا شوند و شاهد روندی معقول در بازار باشیم.

 

*** ترمیم قیمت‌های جهانی و افزایش نرخ نفت

 

امیرباقری به ترمیم قیمت های جهانی و افزایش نرخ نفت اشاره کرد و اضافه کرد:

این موضوع می تواند فرصتی مناسبی برای اقتصاد نفتی باشد و سرمایه گذاران از این فرصت استفاده کنند، از طرفی برخی معتقدند که این موضوع می تواند اهرم دیپلماتیکی برای ایران باشد تا در شرایطی که دنیا با بحران سوخت مواجه است ایران قادر به بازگشت در بدنه بازار جهانی باشد و تا حدودی از فشار قیمت ها بکاهد.

 

کارشناس بازار سرمایه در ادامه بیان داشت:

نه تنها نرخ نفت و گاز بلکه اکثر کامودیتی ها با ترمیم قیمتی مواجه شدند، به طوری که سنگ آهن با ٢٠ درصد افزایش نرخ مواجه شد، این امر طبیعتا می تواند تاثیرگذار بر سهام شاخص ساز در بازار سرمایه باشد که این موضوع به عنوان خبری مثبت برای فعالان بازار محسوب می شود.

یکی از بحث های فعلی، مساله ترمیم کسری بودجه و تامین مالی غیرتورمی است که انتظار می رود تا افرادی که در بازار سرمایه اشتغال داشتند و بیشتر با دغدغه تولید و تشکیل سرمایه ثابت مواجه هستند بتوانند در این عرصه قدمی مثبت بردارند.

از رییس فعلی بانک مرکزی انتظار می رود تا با توجه به شناختی که نسبت به اقتصاد کشور و بازار سرمایه دارد بتواند تا حدودی خواسته فعالان بازار را آورده کند.

 

*** پیش بینی روند معاملات بورس در هفته جاری

 

امیرباقری روند معاملات بورس در هفته جاری را مورد پیش بینی قرار داد و خاطرنشان کرد:

گزارشات کدال یکی از مهمترین مسایل قابل توجه سهامداران است، طبق پیش بینی های صورت گرفته گزارش ۶ ماهه و ماهیانه شرکت ها منتشر می شود که این اتفاق می تواند تا حدودی کمک کننده به روند صعودی بازار باشد.

 

به گزارش پژواک، کارشناس بازار سرمایه در پایان با بیان اینکه به نظر می رسد تا در هفته های پیشرو بازار روندی متعادل را در پیش بگیرد و فشار تقاضا به بدنه بازار بازگردد، اظهار داشت:

اتفاقاتی مثبت در انتظار بازار سرمایه است و بازار سرمایه در میان مدت و بلندمدت به عنوان گزینه نخست سرمایه گذاری در کشور تلقی خواهد شد اما لازمه این امر انتخاب درست سهام توسط سرمایه گذاران و نگاه میان مدت و بلندمدت آنها به این بازار برای سرمایه گذاری است.

ایرنا

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + 7 =

کلید مقابل را فعال کنید