کد خبر:260694
پ
هکر
مرکز ماهر اعلام کرد:

آمار آلودگی سایبری کشور در یک سال اخیر

مرکز ماهر آمار آلودگی یکسال اخیر کشور را اعلام کرد که طبق آن بیش از ۱۲۸ میلیون بات و ۷۶ میلیون IP آسیب‌پذیر در سال ۹۹ شناسایی شد.

مرکز ماهر آمار آلودگی یکسال اخیر کشور را اعلام کرد که طبق آن بیش از ۱۲۸ میلیون بات و ۷۶ میلیون IP آسیب‌پذیر در سال ۹۹ شناسایی شد.

 

*** آمار آلودگی سایبری کشور در یک سال اخیر

 

به گزارش پژواک، بررسی مرکز ماهر که بر مبنای یافته‌های مرکز تخصصی آپای دانشگاه صنعتی اصفهان به دست آمده نشان می‌دهد که بیش از ۲۰۰ میلیون آلودگی در یک سال اخیر در شبکه سایبری کشور شناسایی شده است.

این میزان آلودگی از مجموع تعداد بات‌های گزارش شده و نیز آدرس‌های IP آسیب‌پذیر به دست آمده است.

مرکز ماهر نمودار تعداد IPهای کشور که برای آن‌ها گزارش آلودگی در ۱۲ ماه اخیر ثبت شده را منتشر کرده است.

 

*** تعداد بات گزارش شده در یک سال

 

بات‌نت (Botnet) شبکه‌ای از چندین کامپیوتر است که مخفیانه و بدون اطلاع صاحبانشان، توسط یک بات مستر (Bot Master) برای انجام فعالیت‌های مخرب و اغلب حملات DDoS یا ارسال ایمیل‌های هرزنامه تحت کنترل گرفته شده است.

 

 

این نمودار تعداد بات‌های گزارش شده در یک سال اخیر در کشور را نشان می‌دهد که بر اساس آن در آذرماه بیشترین گزارش آلودگی از نوع بات و در شهریورماه نیز کمترین گزارش اعلام شده است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که در مجموع بیش از ۱۲۸ میلیون آلودگی از بات در فضای سایبری کشور در سال ۹۹ شناسایی شده است.

 

*** تعداد آسیب‌پذیری گزارش شده در یک سال

 

در همین حال مشاهده آسیب‌پذیری (Vulnerability) در آدرس IP به معنی ضعف در روش‌های امنیتی سیستم، کنترل‌های داخلی یا پیاده‌سازی است که می‌تواند مورد سوءاستفاده قرار گیرد.

 

 

در این نمودار منحنی distinct تعداد IPهایی را نشان می‌دهد که برای آن‌ها حداقل یک مورد گزارش آسیب‌پذیری ثبت شده و منحنی total مجموع کل آسیب‌پذیری‌های این IP ها را نمایش می‌دهد.

 

*** تیرماه ۹۹؛ بیشترین تعداد آسیب‌پذیری گزارش شده

 

به گزارش پژواک، این گزارش نشان می‌دهد که در مجموع طی یک‌سال گذشته بیش از ۷۶ میلیون آدرس IP آسیب‌پذیر در کشور شناسایی شده است.

بر این اساس در تیرماه ۹۹ بیشترین میزان شناسایی آدرس اینترنتی آسیب‌پذیر و در دی‌ماه کمترین میزان آدرس IP به ثبت رسیده است.

مرکز ماهر در خصوص فروردین‌ماه سال ۱۴۰۰ نیز گزارش میزان آلودگی سایبری کشور را منتشر کرده که بر مبنای آن در مجموع ۴ میلیون و ۷۸۴ گزارش از آسیب‌پذیری IP و شناسایی بات در یک ماه به ثبت رسیده است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
پژواک
ارسال دیدگاه