کد خبر:261436
پ
آب شرب
پژواک گزارش می‌دهد:

گسترش تولید آب شرب با استفاده از فناوری‌های نوین/ توسعه فناوری نمک‌زدایی به روش الکترودیالیز معکوس

فناوری نمک‌زدایی به روش الکترودیالیز معکوس با کمک شرکت‌های دانش‌بنیان و حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با هدف گسترش تولید آب شرب توسعه می‌یابد.

فناوری نمک‌زدایی به روش الکترودیالیز معکوس با کمک شرکت‌های دانش‌بنیان و حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با هدف گسترش تولید آب شرب توسعه می‌یابد.

*** توسعه فناوری نمک‌زدایی به روش الکترودیالیز معکوس

به گزارش پژواک، کارگروه تخصصی آب، خشکسالی، فرسایش و محیط‌زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری که یکی از نهادهای مؤثر در حوزه توسعه فناوری‌های نوین حوزه آب و خشکسالی است از طرح توسعه فناوری نمک‌زدایی به روش الکترودیالیز معکوس به عنوان یکی از مؤثرترین و کارآمدترین اشکال تولید آب شرب استاندارد از آب‌های لب شور حمایت کرده است. 

سامانه‌های شیرین‌سازی آب به روش الکترودیالیز معکوس مهم‌ترین سامانه‌های مورد استفاده در دنیا برای تولید آب شرب استاندارد از آب‌های لب شور به حساب می‌آیند.

در این روش از جریان الکتریسته برای جهت دادن به یون‌های موجود در آب و در نتیجه حذف آن‌ها از جریان آب اصلی استفاده می‌شود.

میزان ریکاوری حداقل ۹۰ الی ۹۵ درصدی، عدم استفاده از مواد شیمیایی مکمل در طی فرآیند شیرین‌سازی و همچنین مصرف انرژی بسیار پایین در مقایسه با سایر روش‌های شیرین‌سازی عامل برتری سامانه‌های الکترودیالیز معکوس در دنیا است.

در حال حاضر در کشور، پایلوت‌هایی برای تأمین آب شرب در مناطق روستایی با روش فناوری نمک‌زدایی به روش الکترودیالیز معکوس در روستای بهشتی شهرستان شوش در استان خوزستان و روستاهای علی آباد، بهر حاج نوشاد و عربی در استان بوشهر اجرا شده و برنامه‌ریزی‌های لازم برای کاربرد این فناوری در مناطق روستایی و کمتر برخوردار استان‌های مرکزی و سیستان و بلوچستان نیز در حال انجام است.

*** تأمین آب شرب با استفاده از فناوری‌های نوین

انتظار می‌رود از این فناوری نوین در آینده به شکل وسیع‌تری برای تأمین آب شرب مورد استفاده قرار گیرد.

افزایش شوری و سایر آلاینده‌های منابع آب‌های زیرزمینی و سطحی مشکلات فراوانی برای برخی مناطق کشور به خصوص روستاها ایجاد کرده است.

به همین منظور تاکنون فناوری‌های زیادی برای دلیل نمک‌زدایی و کاهش آلاینده‌های منابع آب به خصوص در استان‌های سواحل جنوبی کشور، مورد بهره برداری قرار گرفته است.

اما در این میان فناوری الکترودیالیز معکوس که توسط شرکت‌های فناور داخلی بومی‌سازی شده مزایا و نقاط مثبت بیشتری داشته است.

*** مزایای استفاده از فناوری نمک‌زدایی به روش الکترودیالیز معکوس

به گزارش پژواک، مزایای این فناوری راندمان بالاتر، میزان برق مصرفی کمتر در مقایسه با سایر روش‌ها، طول عمر غشای بالا و هزینه تعمیر و نگهداری کم، این روش را به عنوان راه‌کاری فناورانه برای حل مشکلات آب شرب، مطرح می‌کند.

همچنین حذف یون نیترات، نمک زدایی از آب لب شور، جدایش یون‌های آلاینده دیگ مثل سولفات و تصفیه پساب واحدهای RO و راه اندازی خط تولید سیتم‌های آب شیرین کن به روش الکترودیالز معکوس، از دیگر دستاوردهای اجرایی شدن این طرح در کشور است.

انتهای پیام///

منبع
پژواک
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده − 5 =

کلید مقابل را فعال کنید