کد خبر:258995
پ
کلاهبرداری
هشدار:

کلاهبرداری در سایت‌های آگهی واسط

کلاهبرداران آگهی چشمگیری را در سایت‌های آگهی واسط ثبت می‌کنند و به بهانه نگهداری کالا برای شخص، مبلغی را به عنوان بیعانه درخواست کرده و پس از آن دیگر پاسخگو شخص قربانی نیستند.

کلاهبرداران آگهی چشمگیری را در سایت‌های آگهی واسط ثبت می‌کنند و به بهانه نگهداری کالا برای شخص، مبلغی را به عنوان بیعانه درخواست کرده و پس از آن دیگر پاسخگو شخص قربانی نیستند.

 

*** کلاهبرداری در سایت‌های آگهی

 

به گزارش پژواک، سایت‌های آگهی واسط به‌عنوان یکی از بیشترین موضوعات در جرائم سایبری معرفی می‌شوند که در چند سال اخیر ابزار خوبی برای کلاهبرداری از سوی شیادان با شیوه‌های مختلف شده است.

هر نوع تکنولوژی یا وسیله قبل استفاده از آن نیاز به آموزش دارد و استفاده از اینترنت نیز نیاز به سواد رسانه‌ای دارد.
در بحث آموزش در رابطه با سواد رسانه‌ای در موضوع استفاده از سایت‌های آگهی واسط جهت بالا بردن سطح آگاهی و هوشیاری هموطنان عزیزمان به چند روش یا شیوه کلاهبرداری خواهیم پرداخت.

 

*** شیوه‌های کلاهبرداری

 

۱: بعد از ثبت آگهی در سایت‌های آگهی واسط، کلاهبردار با ارسال لینکی جعلی بصورت پیامک به شماره قربانی با عناوینی همچون پرداخت هزینه ثبت، تمدید زمان آگهی و… اطلاعات بانکی وی را بدست آورده و از آن سوءاستفاده می‌کند.

۲: کلاهبردار آگهی چشمگیری را در سایت‌های آگهی واسط ثبت می‌کند و به بهانه نفروختن و نگهداری کالا برای شخصی که تقاضای خرید آن را دارد، مبلغی را بیعانه و حتی در برخی مواقع تمامی مبلغ را از مشتری درخواست کرده و پس از آن دیگر پاسخگو شخص قربانی نیست.

۳: کلاهبردار به بهانه استخدام، پستی را در سایت‌های آگهی واسط درج نموده و درخواست مدارکی از قبیل شماره حساب، تصاویر شناسنامه، کارت ملی و… می‌کند و علاوه بر سوءاستفاده از مدارک، درخواست هزینه کرده و پس از آن دیگر پاسخگو فرد قربانی نیست.

۴: کلاهبردار به بهانه بازدید و خرید اجناس در محل آدرس فروشنده بصورت حضوری اقدام کرده و با تکنیک‌های مهندسی اجتماعی مشخصات فرد پرسیده و رسیدی جعلی در نرم‌افزاری جعلی مشابه نسخه اصلی را به فرد قربانی نشان می‌دهد که هزینه کالا را پرداخت کرده است و بعد از آن دیگر پاسخگو نیست.

۵: در برخی مواقع نیز کلاهبردار خود را تعمیرکار لوازم خانگی، قالیشویی و… معرفی می‌کند و اقدام به بردن لوازم خانگی کرده و پس از آن دیگر پاسخگو نیست

 

 

انتهای پیام///

منبع
پژواک
ارسال دیدگاه