کد خبر:263570
پ
محسن رضایی
پژواک گزارش می‌دهد:

محسن رضایی در مناظره سوم/ ضرورت انجام دو جراحی بزرگ در حکمرانی و اقتصاد ایران/ تاخت و تازها در سیاست اجازه حل مشکلات کشور را نمی‌دهد

محسن رضایی با حضور در مناظره سوم نامزدهای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با موضوع دغدغه‌های مردم ضمن تشریح برنامه‌های خود به برخی انتقادات پاسخ داد.

محسن رضایی با حضور در مناظره سوم نامزدهای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با موضوع دغدغه‌های مردم ضمن تشریح برنامه‌های خود به برخی انتقادات پاسخ داد.

 

*** محسن رضایی در مناظره سوم

 

به گزارش پژواک، محسن رضایی کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم در ابتدای مناظره سوم در ترسیم تصوری که از دولت خود در ذهن دارد، گفت:

دغدغه های مردمی بسیار بیشتر از اینهاست که باید ببینیم چرا اینها حل نشده است. پنجاه سال است که گرانی و بیکاری و کاهش ارزش پول ملی داریم و رشد اقتصادی کشور معیوب است، چرا این مسایل حل نمی شود؟

در این مدت ایران اقتدار از دست رفته خودش را بعد از ۳۰۰ سال به دست آورده است و در برخی موارد پیشرفت های زیادی داشته است، وقتی مردم این دو را می بینند و مقایسه می کنند، احساس می کنند یک جایی کار گیر است و رهبری گفتند که راه حل مشخص است نمی دانیم چرا نمی شود؟ من رونمایی می کنم چرا نمی شود.

وقتی نگاه می کنیم می بینم چادر مشکی، گوشت و ذرت در اختیار یک عهده است و آن طرف آقازاده ها و مافیاها را می بینیم، پس دولت ها چه می کنند، مدیران کشور چه می کنند؟

مدیران کشور در جنگ زرگری بین جناح های سیاسی درگیر هستند، همه آنجا درگیر هستند. یک مرتبه می گویند حجاب، فیلترینگ، چرا ایران در سوریه است، کنسرت، موشک، دیوارکشی و … و یک جنگ زرگری می شود و همه انرژی ها و افکار می رود به آن سمت و امام و رهبر جامعه این را پایان می دهد و بعد دوباره این قائله راه می افتد.

 

*** تاخت و تازها در سیاست اجازه حل مشکلات کشور را نمی‌دهد

 

وی در ادامه خاطرنشان کرد:

این تاخت و تازها در سیاست و این میدان های انحرافی اجازه نمی دهد که انرژی ملت ایران و دولت ها روی گرانی و عدالت و یارنه های پنهان متمرکز شود ،با ید این مساله را حل کرد، یعنی قرار است رییس جمهور بعدی هم مثل قبلی ها باشد؟ باید پایان دهیم و اینجا نیاز به دو جراحی بزرگ در کشور است، اول اصلاح از درون قدرت در بخش های قوانین و رفتارها و حکمرانی باید انجام شود.

مساله دوم معماری نوین اقتصاد ایران است در غیر این صورت برای گرانی و نرخ بالای تورم هر چه پیشنهاد دهید بی فایده است. برنامه دولت ما این است که اولا با به کارگیری همه اقوام ایرانی و شایستگان اصولگرا و اصلاح طلبان، بانوان و ظرفیت هایی مثل اهل تسنن و اقلیت ها دوباره حرکتی مثل بسیج در دفاع مقدس و انقلاب درست کنیم و همه دولتی پاسخگو و مسوولیت پذیر را ایجاد کنیم.

وضعیت نهادها درون قدر از نهادها منتسب به رهبری که برای دولت هم کار می کنند تا خود دولت و رابطه سه قوه که معمولا در نزاع و درگیری و در برخی مسایل دست به یقه می شوند تا وزارت خانه ها، برای اینها برنامه داریم و اصلاح می کنیم. در سه سطح در اقتصاد برنامه ریزی کردیم؛ اقتصاد زندگی یا “طرح کفایت زندگی” و یارانه ۴۵۰ تومانی را می دهم. نگران منابع آن نشوید اگر دزدی نکردید نگران نباشید آن قدر دزدی و رانت بوده که آنها را درست می کنیم و مشکلی در تامین منابع آنها نداریم، به خانم های خانه دار حقوق می دهیم و مسکن سهل و ارزان را ایجاد می کنیم و به کسب و کار خانگی و ۳۰ درصد صنعت نفت را می دهیم.

 

رضایی در ادامه بیان داشت:

در آذربایجان غربی، بوشهر خوزستان و اصفهان و برای تک تک استان ها برنامه ریزی کردیم و هم چنین ۱۴ پروژه بزرگ که یکی از آنها مساله مسکن و انرژی های نو است، برنامه ریزی شده است که در سطح اقتصاد ملی و استان ها و اقتصاد زندگی، اقتصاد ملی ایران را باز معماری کنیم تا این که بتوانیم این مشکلات ۵۰ ساله را در یک بسته اساسی حل و فصل کنیم.

 

*** دولت ما با اقتدار و قانون، نظم و آرامش را در جامعه مستقر می کند

 

رضایی در بخش دوم مناظره که به نقد اظهارات دیگر کاندیداها اختصاص داشت، گفت:

این نزاع سیاسی که ابتدا داخلی بود و بعد نفوذی ها آمدند و سوار شدند و امروز عملا فضای سیاسی کشور را دارند و مدیریت می کنند.

یا اینها ناآگاه هستند یا آگاهانه دارند وقت و انرژی ملت و دولت ایران را می گیرند و رهبر بزرگوار انقلاب بارها وارد شدند که این مشکل را حل کنند و سیاست های اصل ۴۴ و اقتصاد مقاومتی را ابلاغ کردند، اما در مجلس خیلی از این سیاست ها تبدیل به قانون نشد و اگر می شد ریل اقتصاد راه می افتاد.

در مذاکرات هسته ای رهبری با خط مشی نرمش قهرمانانه یک امکانی را به دولت دادند و جانانه حمایت کردند و قرار شد اقدام تبدیل به یک شاهکار در بحث رفع تحریم ها شود اما تحریم ها که برطرف نشد تحریم های سنگینی ایجاد شد و این نشان می دهد که مساله این طور درست نمی شود باید زد زیر میز یا روی میز. کشور نیاز به جراحی بزرگ دارد.

دولت ما با اقتدار و قانون نظم و آرامش را در جامعه مستقر می کند و سیاست های نظام را عملیاتی می کند و حق شما را از گردن کلفت ها می گیرد و خواسته های شما را علمیاتی می کند و این نفودی ها و آلودگی های امنیتی که پشت صحنه با نمایش و دعوای زرگری انرژی شما و نگاه و وقت شما و توانایی دولت ها را به انحراف می کشانند از پس پرده بیرون می کشیم.

اجازه نمی دهیم با انتشار یک نواری یکی را برد و یکی را آورد. مگر می شود سرنوشت ملت بزرگ را این طور اداره کرد.

 

رضایی در ادامه بیان داشت:

ما نیاز به اقتدار برای اجرای برنامه داریم. اما اقتدار هم کافی نیست باید عقلانیت را برگردانیم، این که عقلانیت فردی و جناحی جای عقلانیت جمعی نشسته است از بزرگترین خسارت های ماست.

باید گفت‌وگو را با مردم و نخبگان راه اندازیم.

تا هواپیما تاخیر می شود می گویند “همینی که هست که این اتفاق بی احترامی به مردم است.

اگر تعامل داخلی را ایجاد کنیم تعامل بیرونی بی فایده است.

اگر کرامت مردم و نخبگان را رعایت نکنیم خسارت می بینیم، لذا دولت ما دولت شایستگان است.

 

*** برنامه رضایی برای جوانان

 

محسن رضایی درباره برنامه اش برای جوانان، گفت:

جوانان فرشتگان نجات ایران و مهم ترین سرمایه های ملی هستند و در انقلاب و دفاع مقدس هر جا مشکلات آن ها را حل کردیم و به آنها میدان دادیم کارهای بزرگی انجام دادند. امروز جوانان ما به شدت با مشکلات عظیمی رو به رو هستند، شغل ندارند، آینده شان معلوم نیست چه می شود؟

می خواهند ازدواج کنند مسکن و شغل ندارند، معتقدم بزرگترین سرمایه ما که امکان نجات کشور را دارد خودش نیازمند کمک است.

دولت ما ترکیبی از جوان گرایی و تجربه گرایی است و دولت اقدام و تحول بالندگی و استعداد جوان های نسل سوم و چهارم را ترکیب می کند و با آزاد کردن یک انرژی عظیم هم مشکلات جوانان و هم کشور را حل می کنیم.

جوانان نسل سوم و چهارم که تجارب به آنها منتقل می شود از میان آنها ده ها زمامدار تربیت می کنیم و در سراسر کشور و مراکز استان مرکز تربیت زمامداران آینده را درست می کنم و توجه جدی من به جوانان است از اداره کشور تا حل مشکلات آنها.

برای شغل و مسکن جوانان، این مساله را در نهضت خانه سازی ایرانیان حل می کنیم.

ما تولید کنندگان را به بازار سرمایه وصل می کنیم و خریداران مسکن را به بانک ها وصل می کنیم، هر زوج جوان که ده درصد آورده بیاورد، بانک ها ۹۰ درصد به مدت ۴۰ تا ۵۰ سال وام دهند و از طرفی زمین مجانی از طرف دولت می دهیم.

ما ۱۶۵ هزار فوق دکترای بیکار داریم و در یک سامانه جمع سپاری عضو می کنیم و از فردای تشکیل دولت آنها گروه بندی می شوند در اقتصاد و فن آوری و نیازها شناسایی می‌شود و ماهانه به آنها حقوق می دهیم و آرام آرام این ها را وارد کسب و کارها خواهیم کرد.

 

*** دولت ما حتما مساله برجام را جدی خواهد گرفت

 

رضایی با اشاره به مساله برجام و مذاکرات، گفت:

دولت ما حتما مساله برجام را جدی خواهد گرفت و آمریکا را با دیپلماسی واقعی می کشانیم به سمتی که به تعهداتش عمل کند، اما کشور را معطل مذاکرات نمی کنم کشور را روی تولید و درآمد و اشتغال می اندازیم.

وقتی آنها ببینند فرمول پیشرفت را در دوره تحریم یاد گرفتیم و با کمک مردم سرزمین هایمان را آزاد کنیم، آنها التماس می کنند که مذاکره کنیم از این رو مذاکرات مهم است، اما میدان را فعال کردن هم مهم است.

برجام تعهد بین المللی است و رهبری آن را تصویب کرده است و دنبال می کنیم که حتما تعهدات اروپایی و دیگران عمل شود.

 

*** هشت سال آینده را جزء مهم ترین دوران آینده ایران می‌بینم

 

کاندیدای سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری در بخش دوم نقد اظهارات دیگر کاندیداها، اظهار کرد:

برنامه جزیی از مدیریت است و نمی شود کسان دیگر بنویسند و به مدیر سنجاق کنند، مدیر خودش باید برنامه داشته باشد، اما با ستادش برنامه را نهایی می کند وگرنه می شود اوضاعی که در این دولت ها تا کنون داشتیم.

نکته مهم این است هر کسی که می خواهد مجموعه‌ای را مدیریت کند هم مشکلات فعلی را باید ببیند، هم تصویری از چشم انداز آینده داشته باشد و دوستان ما باید بگویند که در هشت سال آینده چه می بینند؟

برای مشکلات آینده و فعلی چه راهکارهایی در پیش می گیرند.

من هشت سال آینده را جزء مهم ترین دوران آینده ایران می‌بینم ،یعنی دوران سرنوشت است.

از یک طرف تهدید داریم و از طرفی با فرصت های زیادی رو به رو هستیم اگر دولت های گذشته تکرار شود ایران با خطرنات بزرگی مواجه می شود، اما اگر از فرصت ها استفاده کنیم روی بلندترین قله های منطقه می ایستیم.

آینده پژوهی نباشد به روزمرگی می افتیم و یکی از مشکلات دولت های گذشته نبود آینده پژوهشی است و به همین علت است که مساله جمعیت، کاهش آب های زیرزمینی و فناوری های بسیار نوین را پیش بینی نمی‌کنند و برنامه ای که می نویسند با نگاه به پشت سرشان است، در حالی که باید نگاه به آینده هم باشد، در غیر این صورت کشور نمی تواند از فرصت های طلایی استفاده کند.

شرایط کنونی کشور شرایطی نیست که حتی یک ثانیه را از دست بدهیم.

 

*** قول‌هایی که دادیم را صددرصد عملی می‌کنیم

 

به گزارش پژواک، رضایی در بخش پایانی مناظره انتخاباتی ریاست جمهوری، تاکید کرد:

هشت سال آینده بسیار مهم و تعیین کننده برای مردم و ایران و نظام جمهوری اسلامی ایران است.

عقب ماندگی از ترکیه برای ما ننگ است و وضعیت معیشتی مردم برای ما ننگ است.

دولت ما مصمم است با برنامه ریزی برای عبور ایران از مشکلات اقدام کند.

قول هایی که دادیم را صد در صد عملی می کنیم از یارانه ۴۵۰ هزار تومنی، تا حقوق خانم های خانه دار و کسب و کار خانگی در کل کشور، مسکن ارزان قیمت، سهام صنعت نفت ملی ایران و با این کار کفایت زندگی را حل می کنیم، اما قانع نیستیم.

مرحله بعد منطقه ای کردن اقتصاد ایران است که اختیارات اجرایی را از مرکز می گیرم و به استان ها می دهم و طبق اصل ۱۲۰ قانون اساسی مردم سپرده هاشان را در همان استان سرمایه گذاری کنند و شرکت هایی که در آنجا هستند ارزش افزوده شان را همان جا بدهند و به تهران نیاورند.

دولتی که تشکیل می دهم دولتی از همه اقوام ایران است و مساله دیگر پروژه های ملی در سراسر کشور است که اکثر آنها را سعی می کنم در چهار یا هشت سال به نتیجه برسانم.

اگر من نتوانم به وعده هایم عمل کنم زودتر از چیزی که فکر کنید اعتراف می کنم و در مقابل شما تعظیم می کنم، رای شما مهم است، رای شما رویش است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
پژواک
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 − چهار =

کلید مقابل را فعال کنید