کد خبر:264749
پ
شاخص بورس
کارشناس بازار سرمایه پاسخ داد

چه عواملی در تداوم روند صعودی معاملات بورس تاثیرگذار هستند؟

کارشناس بازار سرمایه، درباره عوامل تاثیرگذار در تداوم روند صعودی معاملات بورس توضیح داد.

کارشناس بازار سرمایه، درباره عوامل تاثیرگذار در تداوم روند صعودی معاملات بورس توضیح داد.

 

*** بازگشت شاخص بورس به مدار صعودی

 

به گزارش پژواک، روزبه شریعتی با تاکید بر اینکه بازگشت شاخص بورس به مدار صعودی فقط مربوط به رفع سایه ابهام ریاست جمهوری انتخابات ایران از سر بازار نیست، افزود:

در ابتدا بازار بنا بر مسایل مختلف در شرایط ابهامی خود قرار گرفت، نقطه عطف آن انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بود که باعث تغییر انتظارات تورمی سرمایه گذاران در کشور شد.

 

وی با بیان اینکه در ابتدا و در دوره ای از زمان شاهد افزایش نرخ دلار تا محدوده ٣٢ هزار تومان بودیم، گفت:

به دنبال رشد قیمت‌ها در بازارهای مختلف، معاملات بورس هم وارد هیجانی بی‌سابقه شد که سرمایه‌گذاران با تصور تداوم روند صعودی شاخص بورس هر سهم گرانی را بدون هیچ تحلیلی خریداری می کردند.

 

*** روی کار آمدن بایدن

 

شریعتی با تاکید بر اینکه بعد از انتخابات آمریکا و روی کار آمدن بایدن، ذهنیت فعالان بازار به سمت ثبات اقتصادی، افزایش قدرت ریال و کاهش قیمت ارز در داخل کشور پیش رفت، اظهار داشت:

این مسایل کنار یکدیگر باعث شدند تا معاملات بورس هم که با توجه به ماهیت خود همیشه در حال خرید آینده است، شرایط اصلاح و ریزشی پیدا کند که در نهایت بازار به نقطه تعادلی رسید و شاخص بورس تا کانال یک میلیون و ١٠٠ واحد اصلاح کرد.

برخی از فعالان بازار از کاهش قیمت دلار تا محدوده ١۵ هزار تومان صحبت کرده بودند که این موضوع باعث افزایش شدت ریزش شاخص بورس و ورود بازار به مرحله بیش واکنشی شد و زمینه ورود بازار به دوران تاریکی و رکود را برای مدتی طولانی فراهم کرد.

با ورود شاخص بورس به این محدوده و با توجه به انتشار گزارش سال ٩٩ شرکت ها، وضعیت بازار بهبود پیدا کرد و تا حدودی از شتاب افت شاخص بورس در بازار کاسته شد.

 

وی در ادامه خاطرنشان کرد: رفع ابهامات سیاسی، ثبات نرخ دلار در محدوده ٢۵ هزار تومان، ثبات نرخ های جهانی و عدم انتشار اخبار موثق از گشایش های سیاسی، سبب بازگشت بازار به مسیر اصلی و قرار گرفتن بازار در محدوده‌ای ارزنده شد که این موضوع، چشم‌انداز مثبتی را در معاملات بورس ایجاد کرد.

 

*** افزایش خرید

 

شریعتی با بیان اینکه اکثر فعالان بازار و سهامداران به این نتیجه رسیدند که بازار نباید در این محدوده ها باقی بماند، گفت:

جو حاکم در بازار باعث شد تا ضمن افزایش خریدها از سمت سرمایه گذاران ریسک گریز، افرادی که به دنبال فروش سهام بودند از عرضه سهام خود دست بکشند تا از این طریق عاملی برای رشد معاملات بازار باشند.

در کنار مسایل تاثیرگذاری که در بهبود روند بازار اعلام شد، نقش تقارن دامنه نوسان را نمی توان در بازگشت شاخص بورس به مدار صعودی بی تاثیر دانست.

 

*** وجود ثبات شرایط سیاسی و اقتصادی در کشور عاملی برای بهبود وضعیت بازار

 

وی با اشاره به اینکه در صورت رفع ابهامات و ثبات شرایط در بازار می توان شاهد روزهایی خوش در بازار بود، گفت:

وجود ثبات در شرایط سیاسی و اقتصادی به عنوان عاملی برای ایجاد شرایط ایده آل در بازار سرمایه تلقی می شود تا از این طریق، سهامداران بتوانند با آسودگی خاطر به سمت سرمایه‌گذاری در بورس پیش بروند.

انتشار اخباری مثبت در زمینه برجام، قطعیت در فروش یک میلیون بشکه نفت، گشایش های سیاسی و عدم تحریم شرکت ها می‌توانند در بهبود روند بورس تاثیرگذار باشند و صعود معاملات این بازار را ادامه‌دار کنند.

 

*** چشم‌انداز مثبت برای حضور سرمایه‌گذار خارجی

 

به گزارش پژواک، کارشناس بازار سرمایه در پایان، اضافه کرد:

همچنین ایجاد چشم‌انداز مثبت برای حضور سرمایه‌گذار خارجی در بازار و اعلام شفافیت نگرش تیم اقتصادی دولت جدید از جمله عواملی هستند که می توانند شرایط بازار را ثبات ببخشند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
پژواک
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + 2 =

کلید مقابل را فعال کنید