کد خبر:260284
پ
کلاب هاوس
یادداشت:

کلاب هاوس و گفتگو، ارتباط، سیاست و حکمرانی فضای سایبر

کلاب ‌هاوس هیچ نویدی برای شهروندان یا کاربران عادی رسانه‌های اجتماعی ندارد و حتی اگر اتاق گفتگویی هم شکل دهند، در نهایت همانند جمع‌های موقتی و محدود در دنیای واقعی است.

کلاب‌ هاوس هیچ نویدی برای شهروندان یا کاربران عادی رسانه‌های اجتماعی ندارد و حتی اگر اتاق گفتگویی هم شکل دهند، در نهایت همانند جمع‌های موقتی و محدود در دنیای واقعی است.

 

*** کلاب هاوس صرفاً یک مد زودگذار است

 

به گزارش پژواک، حسین حسنی در یادداشتی با عنوان کلاب هاوس و گفتگو، ارتباط، سیاست و حکمرانی فضای سایبر، نوشت:

در عصر تصویر جهان که زندگی روی صفحه نمایش جریان دارد و هویت صرفاً با حضور و نمایش خود روی خرده‌ صفحه‌های موبایلی معنا پیدا می‌کند، اقبال به یک پلتفرم رسانه‌ای صوتی- کلاب هاوس – با وجوه شبه‌ تعاملی نه تنها بازگشت و احیاء عصر رسانه‌های صوتی نیست، بلکه صرفاً یک مد زودگذار شبه‌ روشنفکرانه و نخبگانی است که با قاطعیت می‌توان مدعی شد دست‌کم در زمینه اجتماعی ایران در همان سطح باقی خواهد ماند.

برخی در بحث از این پلتفرم از ایرانیان عاشق گفتگو سخن گفته‌اند و اینکه کلاب‌ هاوس یک بستر برخط همگانی برای تبادل دیدگاه و گفت و شنود فراهم کرده است، اما با این‌همه همانطور که در خط مشی بنیانگذاران این پلتفرم دیده می‌شود، آن‌ها بیش از آنکه به دنبال هجوم توده‌ای کاربران عادی به رسانه اجتماعی‌شان باشند، پیش از هر چیز تلاش کرده‌اند تا نظر نخبگان دنیای فناوری، ایلان ماسک، مارک زاکربرگ و استیو بالمر را به خود جلب کنند.

سازوکار داشتن دعوتنامه برای ورود و ایجاد روم‌های مختلف در کلاب هاوس دلیل دیگری بر این مدعا است.

 

*** میل انسان به حضور در پلتفرم‌های تصویری

 

ما اکنون در عصر اینستاگرام زندگی می‌کنیم که میل افراطی به حضور در پلتفرم‌های تصویری و نمایش خود، بدن، سبک زندگی، حریم خصوصی و تکثیر ایماژهای فردی به مدد شیوه‌ها و حیله‌های گوناگون با اهداف گوناگون روان‌شناختی، تجاری و سیاسی و غیره، به یک هنجار و ارزش حاکم بر اکوسیستم رسانه‌های اجتماعی تبدیل شده است، بنابراین کوته‌فکری است که تصور کنیم حس شنوایی بتواند به مدد کلاب ‌هاوس بر میل فزاینده کاربران برای چشم‌رانی بینایی-محور استیلاء پیدا کند.

حتی ادعای ایجاد بستری برای گفت و گو از این هم خام‌اندیشانه‌تر است.

همانطور که گفته شد، فضای نخبگانی کلاب‌ هاوس ابزاری برای تثبیت و تصریح مجدد روابط نابرابر و سلسله‌ مراتبی ارتباطی در رسانه‌های پیشاعصررسانه‌های اجتماعی است.

اساساً کلاب‌هاوس بازسازی رابطه یک گوینده بسیار بزرگ مبتنی بر منابع قدرت فناورانه و سیاسی و بی‌شمار شنونده -نه در معنای رسانه‌های توده‌ای، بلکه خاص‌تر همچون روزنامه‌نگاران و کنشگران اجتماعی-است.

 

*** کلاب‌ هاوس هیچ نویدی برای شهروندان عادی ندارد

 

چنانچه اخیراً در مورد حضور وزیران ارتباطات و امور خارجه ایران در کلاب‌ هاوس شاهد بودیم-به جز این دو مورد و کمی هم رئیس سازمان انرژی اتمی، آیا اصلاً در این مدت مد شدن کلاب هاوس در ایران، هیچ گزارشی از گفتگوی علمی، فرهنگی و اجتماعی در اتاق‌های آن، در رسانه‌های دیگر بازنشر شده است؟ قطعاً خیر.

کلاب ‌هاوس هیچ نویدی برای شهروندان / کاربران عادی رسانه‌های اجتماعی ندارد.

حتی اگر اتاق گفتگویی هم شکل دهند، در نهایت چیزی خواهد شد همانند جمع‌های موقتی و محدد مسافران تاکسی در دنیای واقعی، با مباحثه‌های غیرعقلانی، همراه پیش‌داوری، هرزگونه و…

درنهایت، به دلیل همین وضعیت نخبگانی، محدود، انزواجویانه و دور از دسترس اتاق‌های پلتفرم کلاب‌ هاوس است که صفحه‌های مختلف رسانه‌های اجتماعی، روزنامه‌های کاغذی و وب‌سایت‌های خبری وظیفه بازانتشار محتوای مبادله شده در کلاب‌ هاوس را متقبل می‌شوند.

 

*** کلاب هاوس در آستانه انتخابات

 

به گزارش پژواک، نویسنده در پایان یادداشت خود با پیرامون استفاده از کلاب هاوس در آستانه انتخابات، آورده است:

بالاخره اینکه به‌ویژه در یک برهه زمانی که به انتخابات با اهمیت ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ منتهی خواهد شد، امید می‌رود صداوسیما فضای بازتری را برای مباحثه و گفتگوهای آزاد فراهم کند تا طرفین گفت و شنود مجبور نباشند به پلتفرم‌های نوظهور خارجی متوسل شوند؛ همچنین نباید وضعیت به گونه‌ای باشد که افرادی که متولی حکمرانی و مدیریت فضای سایبر و پلتفرم‎‌ها در ایران هستند، با حضور در یک پلتفرم نوظهور خارجی، به آن رسمیت و مشروعیت ببخشند.

 

نویسنده:حسین حسنی – عضو هیئت علمی پژوهشکده ارتباطات

 

انتهای پیام///

منبع
پژواک
ارسال دیدگاه