کد خبر:263000
پ
معارفی
معاون برنامه‌ریزی وزیر ارتباطات:

مهمترین هدف وزارت ارتباطات؛ حمایت همه جانبه از کسب و کارهای حوزه فاوا/ آرایش جهانی صنایع به نفع شرکت‌های فعال در بخش ICT تغییر کرده است

معاون برنامه‌ریزی وزیر ارتباطات، مهمترین هدف این وزارتخانه را حمایت همه جانبه از کسب و کارهای حوزه فاوا عنوان کرد.

معاون برنامه‌ریزی وزیر ارتباطات، مهمترین هدف این وزارتخانه را حمایت همه جانبه از کسب و کارهای حوزه فاوا عنوان کرد.

 

*** توسعه بنگاه‌های اقتصادی مشروط به شناخت توانمندی آن‌ها

 

به گزارش پژواک، فرهاد معارفی در خصوص گزارش ارزیابی منتشر شده از سوی سازمان مدیریت صنعتی درباره شرکت‌های برتر در بخش‌های مختلف اقتصاد، اظهار داشت:

با بررسی اطلاعات شرکت‌های حوزه ICT امکان شناخت بهترِ وضعیت مالی شرکت‌های بخش مهیا شده و دید بهتری از کسب‌وکارها حاصل می‌شود.

 

وی در ادامه افزود:

پویایی، تداوم و تسریع روند توسعه بنگاه‌های اقتصادی بخش، مشروط به شناخت توانمندی‌های اقتصادی بنگاه‌ها است و مقایسه‌ بنگاه‌های بخش فاوا با یکدیگر و با سایر صنایع، بستری برای اتخاذ تصمیمات بهینه فراهم می‌کند.

 

*** تغییر آرایش جهانی صنایع به نفع شرکت‌های فعال در بخش ICT

 

معارفی با اشاره به اینکه آرایش جهانی صنایع به‌ شدت به نفع شرکت‌های فعال در بخش ICT تغییر کرده است، گفت:

اطلاعات درآمدی ۱۰ شرکت برتر جهان در سال ۲۰۲۰ میلادی حاکی از حضور سه شرکت فعال در حوزه ICT در بین برترین‌ شرکت‌ها است که گویای پررنگ‌تر شدن نقش و سهم اقتصادی و اجتماعی ICT در سطح جهانی طی سال‌های اخیر می‌باشد.

 

وی به روند تحولات مبتنی بر فناوری‌های نوین که ساختار اقتصادی، سیاسی و اجتماعی جوامع جهانی را دستخوش دگرگونی کرده اشاره و افزود:

روندهای تحول‌آفرین، کشورها را به سوی تدوین راهبردهای جدید توسعه و استفاده از راهکارهای متکی بر تحول دیجیتال هدایت می‌کند و منجر به افزایش سهم بنگاه‌های بخش فاوا در کلان اقتصاد می‌شود.

 

*** حمایت همه جانبه از کسب و کارهای حوزه فاوا

 

معارفی با تاکید به اهمیت همسویی با فرآیندهای جهانی و برخورداری از مزیت‌های رقابتی موجود در بازارهای ملی و بین‌المللی این صنعت، تصریح کرد:

استراتژی‌های حمایتی و تسهیل‌گری برای توسعه‌ی کسب‌وکارهای حوزه‌ی فاوا که آینده اقتصاد کشور را ترسیم می‌کند، از مهمترین اهداف وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در سال‌های اخیر بوده و اقدامات مناسب و مؤثری در این مسیر تعریف و اجرایی شده است.

 

وی در ادامه افزود:

سهم فروش بخش فاوا از ۵۰۰ شرکت برتر کشور براساس آخرین اطلاعات منتشر شده از سوی سازمان مدیریت صنعتی فقط ۶ درصد بوده است که نشان دهنده اثرات مستمر اتکای اقتصاد ایران به صادرات نفت و فرآورده‌های آن می‌باشد که باعث شده همواره نفت و اقتصاد وابسته به آن در تحولات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی کشور نقشی مهم‌تر از سایر صنایع را ایفا کند.

بر همین اساس و در ادامه مسیر سال‌های پیشین، صنایع وابسته به فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی در کشور برخلاف روند جهانی همچنان بالاترین جایگاه را در جذب درآمد و خلق ارزش‌افزوده دارند.

 

*** تاثیر شرکت‌های ICT در ارتقای بهره‌وری و رشد اقتصادی کشور

 

معارفی به ویژگی‌های برجسته‌ی شرکت‌های بخش ICT اشاره کرد و گفت:

نرخ بازگشت سرمایه‌ی بالا، عدم وابستگی به جابه‌جایی و محدودیت‌های جغرافیایی، هزینه پایین‌تر ارایه کالاها و خدمات، امکان ارائه خدمات حوزه ICT و صادرات آن‌ها توسط بنگاه‌های کوچک و متوسط باعث شده که این گروه از فعالیت‌ها علاوه ‌بر پتانسیل ایجاد ارزش‌افزوده قابل توجه در بخش ICT در سایر بخش‌های اقتصادی کشور نیز از مجرای اثرات سرریز و ارتقای بهره‌وری عوامل تولید خلق ارزش و ثروت داشته باشند.

 

وی با اشاره به شرایط کنونی کشور، تصریح کرد:

با در نظر گرفتن چرخه عمر محصولات و خدمات ارایه شده توسط بخش فاوا و ضرورت به‌کارگیری فناوری‌های نوین برای برخورداری از فرصت‌های متنوع و متعدد در بازارهای ملی و بین‌المللی، که منجر به افزایش کارایی و بهره‌وری کسب و کارها و رشد اقتصادی کشور می‌شود، علاوه‌ بر تعامل شفاف و مستمر بخش دولتی با بخش خصوصی، تدوین و اجرای الگوهای حمایتی و تسهیل‌گری از شرکت‌های بزرگ برای تداوم فعالیت و همچنین تسریع رشد شرکت‌های کوچک از جمله استراتژی‌های مهم وزارت ارتباطات است.

 

*** رشد ۲۳٫۷ درصدی کسب و کار در حوزه فاوا نسبت به یک سال گذشته

 

به گزارش پژواک، معاون برنامه‌ریزی وزیر ارتباطات در پایان بر ضرورت تمرکز بر شناسایی و چیدمان بنگاه‌های بزرگ بخش فاوا در کنار یکدیگر تاکید کرد و اظهار داشت:

از آنجایی که رونق و رکود بزرگ‌ترین شرکت‌های بخش ICT، به دلیل وجود ارتباطات گسترده پسین و پیشین و اثرات سرریز آن در کلیه سطوح اقتصاد کشور دارد، توجه به این امر می‌تواند تصویری شفاف و متکی به آمارها، از چگونگی تغییرات در آرایش بنگاه‌های بزرگ بخش فاوا و سایر صنایع و فعالیت‌های اقتصادی مختلف در کنار یکدیگر ارایه ‌دهد.

البته کسب ‌وکارهای فعال در حوزه فاوا که در زمینه‌های (ارتباطات و مخابرات) و (رایانه و فعالیت‏‏‌های وابسته)، (خدمات بازرگانی)، (خدمات فنی و مهندسی)، (سرمایه‌گذاری‌های مالی) و (تولید ماشین‌آلات و تجهیزات) فعال هستند توانسته‌اند با رشد ۲۳٫۷ درصدی در سال ۱۳۹۸ نسبت به سال ۹۹، سهم حضور خود را در میان ۵۰۰ شرکت برتر کشور افزایش دهند و رشد درآمد ۵۰٫۴ درصدی را تجربه کنند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
پژواک
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 1 =

کلید مقابل را فعال کنید