کد خبر:257820
پ
unnamed-24-300×180
پژواک گزارش می‌دهد:

کاهش مصرف انرژی با فناوری بلاکچین/ پلتفرمی که جایزه دیجیتال می‌دهد

محققان در یک تیم استارت آپی موفق به طراحی پلتفرمی با تکنولوژی بلاکچین شدند که دولت با استفاده از آن می‌توان مصرف انرژی را کمتر کند.

محققان در یک تیم استارت آپی موفق به طراحی پلتفرمی با تکنولوژی بلاکچین شدند که دولت با استفاده از آن می‌توان مصرف انرژی را کمتر کند.

 

*** مصرف انرژی

 

به گزارش پژواک، مدیر یک تیم استارت آپی در حوزه انرژی، گفت:

ما موفق به طراحی پلتفرم نواورانه ای شدیم که امکان اجرای سیاست های تشویقی را برای کاهش مصرف انرژی در بستر فناوری های نوظهور همچون بلاکچین فراهم می کند.

 

امیر عابدپور با بیان اینکه حاکمیت با روند فزاینده مصرف در تمامی حامل های انرژی در کشور مواجه است، بیان کرد:

مصرف انرژی در کشور ما، در تمامی حامل ها چندین برابر متوسط جهانی است، به عنوان مثال در گاز و در بخش خانگی، ۶ برابر متوسط جهانی مصرف داریم وضعیت ما در سایر حامل ها نیز کما بیش اینچنین است.

 

وی در ادامه افزود:

شدت مصرف انرژی در کشور ما ۸ برابر متوسط جهانی است.

به دلیل ارزان بودن انرژی در کشور، میزان اثربخشی یک واحد انرژی در تولید ناخالص ملی کشورمان، یک هشتم متوسط جهانی است.

 

*** قیمت واقعی انرژی

 

مدیر یک تیم استارت آپی اظهار داشت:

در حالی که تجارب موفق بین المللی در بهینه سازی مصرف انرژی، اجرای همزمان سیاست های قیمتی، تنبیهی و تشویقی است.

حتی کشورهایی همچون ترکیه، علاوه بر اجرای سیاست های تنبیهی، سیاستهای تشویقی نیز دارند، ضمن انکه قیمت حامل های انرژی آنها نیز واقعی است.

 

عابدپور در ادامه اضافه کرد:

به دلیل چالش های امنیتی امکان واقعی کردن قیمتهای انرژی را نداریم و به تبع آن نیز سیاست های تنبیهی کارایی خود را در جلوگیری از افزایش مصرف از دست داده است.

ما در این تیم استارت آپی، ابزاری منعطف در بستر فناوری‌های جدید برای اجرای سیاست های تشویقی کاهش مصرف انرژی طراحی کردیم.

که می توان بدون استفاده از ابزارهای اندازه گیری هوشمند از قبیل کنتور هوشمند، در راستای کاهش مصرف و بهینه سازی مصرف انرژی از آن بهره ببرد.

 

*** ویژگی‌های پلتفرم جدید

 

وی پیرامون فرایندهای اصلی این پلتفرم، بیان داشت:

این پلتفرم با بهره گیری از فناوری های محاسباتی، میزان کاهش مصرف انرژی مشترکان را اندازه گیری کرده و به ازای کاهش مصرف، پاداشی در قالب اعتبار دیجیتالی در کیف پول دیجیتال مشترکین، شارژ می کند.

افراد یا خانوار می توانند از این اعتبار دیجیتال تخصیص یافته که قابلیت نقل و انتقال، خرید و فروش و تبدیل به کالا و خدمات  و … دارد استفاده کنند و با رشد این اکوسیستم حتی هزینه مصرف حامل های دیگر انرژی را نیز پرداخت کنند.

این اعتبار دیجیتال  صرفا به کالا و خدمات تبدیل می شود و چون بر مبنای کاهش مصرف شکل گرفته است، منجر به افزایش نقدینگی نمی شود.ضمن انکه، حاکمیت امکان رصد انلاین میزان مصرف انرژی را پیدا خواهد کرد و از طرفی فرهنگ کاهش مصرف انرژی نیز در افراد و خانوار نهادینه می شود.

 

*** کندی روند پیشرفت

 

به گزارش پژواک، مدیر این تیم استارت آپی در پایان، اظهار داشت:

برغم آنکه قانون اصلاح الگوی مصرف و قانون رفع موانع تولید از جمله قوانینی هستند که به صراحت از اجرای این سیاست پشتیبانی می کنند.

 به دلیل عدم وجود درک درست از فناوری های جدید و کارکردهای نواورانه آنها در میان مسئولان دولتی، جلب اعتماد و روند پیشرفت به کندی جلو می رود.

ضمن آنکه در این مسیر، متاسفانه بعضی از مدیران دولتی ایده را می پسندند اما به همان دلیلی که عرض کردم، درصدد اجرا با استفاده از ابزارها و روش های ناکارامد دولتی هستند.

درحالیکه تجربه ثابت کرده است، اجرای بهترین سیاست ها توسط دولت، بدترین نتایج را به همراه داشته است.

لذا از مسئولین کشور تقاضا داریم با اعتماد و به رسمیت شناختن اکوسیستم استارت آپی و پذیرفتن حق مالکیت معنوی طرح ها، اجازه حضور و شکل گیری اکوسیستم نواوری و فناوری را در مسیر رفع ابرچالش های حاکمیتی فراهم کنند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
پژواک
ارسال دیدگاه