کد خبر:264958
پ
بورس
کارشناس بازار سرمایه:

چشم‌انداز مثبت بورس با بازگشت تقاضا در بازارهای جهانی

کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه رشد کنونی شاخص بورس مربوط به سهام شرکت‌های صادرات‌محور است از بازگشت تقاضا در بازار جهانی ناشی از بهبود شرایط کرونا خبر داد.

کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه رشد کنونی شاخص بورس مربوط به سهام شرکت‌های صادرات‌محور است از بازگشت تقاضا در بازار جهانی ناشی از بهبود شرایط کرونا خبر داد.

 

*** وضعیت فعلی بازار سرمایه

 

به گزارش پژواک، علیرضا تاج‌بر با اشاره به وضعیت فعلی معاملات بورس اظهار داشت:

اکنون بسیاری از سهام حاضر در بازار به لحاظ بنیادی در شرایط خوبی برای سرمایه‌گذاری قرار دارند، همچنین سهام اکثر شرکت‌ها به دلیل اصلاح قیمتی که در چند ماه گذشته تجربه کردند اکنون با ارزشی کمتر از ارزش ذاتی خود در حال معامله هستند که این موضوع باعث شده تا بازار اکنون در موقعیت مناسبی برای سرمایه‌گذاری قرار بگیرد.

 

*** بهبود وضعیت معاملات شرکت‌های صادرات‌محور

 

وی با تاکید بر اینکه بسیاری از شرکت‌های حاضر در بورس کامودیتی‌محور و در حال صادرات به دیگر کشورها هستند، خاطرنشان‌کرد:

افزایش قیمت جهانی ناشی از بهبود شرایط کرونا، زمینه‌ساز بازگشت تقاضا در بازار جهانی شده و بر این اساس شرکت‌هایی که صادرات‌محور بوده و قیمت آنها وابسته به نرخ‌های جهانی است اکنون در شرایط مساعدی برای بهبود وضعیت معاملات خود قرار گرفته‌اند.

 

*** بازار سرمایه تحت تاثیر شرایط سیاسی

 

تاج‌بر در ادامه بیان‌داشت: با وجود اقدامات مثبتی که توسط سازمان بورس برای بهبود روند بازار انجام شده، اما بازار سرمایه از سال گذشته تاکنون تحت تاثیر شرایط سیاسی قرار گرفته که این موضوع بازار را تحت تاثیر خود قرار داده و زمینه ایجاد لطمه به معاملات و ضرر و زیان به سهامداران را فراهم کرده است.
این کارشناس بازار سرمایه در ادامه افزود: با توجه به چنین مسایلی اعتماد مردم به بازار تا حدودی خدشه‌دار شد و تحت تاثیر هیجان ایجاد شده در معاملات بورس شاهد خروج تعداد زیادی از سرمایه گذاران از این بازار بودیم.

 

وی درباره اعتماد مردم به بازار سرمایه اظهار داشت:
بسیاری از افرادی که در یک ماه اخیر وارد بازار شده اند و در این مدت شاهد معاملاتی مثبت در این بازار بودند، اکنون دیگر بسیار محافظه کار شده اند و ممکن است با کوچکترین تهدیدی به صورت هیجانی وارد صف‌های فروش شوند که این اتفاق به هیچ عنوان به نفع بازار نیست و باید اقداماتی به منظور جلوگیری از این اتفاق در دستور کار قرار بگیرد.

 

*** بازگشت شاخص بورس به مدار صعودی

 

تاج‌بر به علت بهبود روند کنونی معاملات بورس اشاره کرد و گفت:
اقدامات و تصمیمات جدیدی که به‌تازگی برای کاهش هیجانات ایجاد شده در بورس اتخاذ شده بود، تاثیر خود را در بازار گذاشت و منجر به بهبود روند معاملات بازار و بازگشت شاخص بورس به مدار صعودی شد.
وی اظهار داشت: اکنون با رویه‌ای که سازمان بورس در اعطای مجوزها در پیش گرفته است، انتظار می‌رود بهبود سطح خدمات و مشتری مداری در بازار سرمایه ارتقا یابد و شاهد ورود حجم بیشتری از سرمایه‌گذاران به این بازار باشیم.

 

*** انتشار صورت‌های مالی

 

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه خودداری سازمان بورس از ارائه و انتشار صورت‌های مالی از جمله مسایلی است که همیشه مورد بحث فعالان حاضر در بازار بوده، ادامه‌داد:
اکنون و با انتشار آنها متوجه شده‌ایم که جلوگیری همیشگی از انتشار این گزارش‌ها بی‌دلیل بوده است.
انتشار صورت‌های مالی و نگاه عادلانه به آن‌ها نشان می‌دهد که هیچ مشکل خاصی وجود نداشته است بلکه هزینه‌های موجود در آن همگی منطقی هستند.

 

وی در ادامه خاطر نشان کرد: اکنون مسوولان حاضر در بازار سرمایه به بدنه بازار نزدیک‌تر شده‌اند و صحبت فعالان بازار بهتر شنیده می‌شود که امیدواریم این شرایط ادامه‌دار باشد.

 

*** قیمت‌گذاری دستوری

 

به گزارش پژواک، این کارشناس بازار سرمایه در پایان با بیان اینکه موضوع قیمت گذاری دستوری از جمله مسایلی بود که به شدت روند بازار را تحت تاثیر خود قرار داده بود، اظهار داشت:
اکنون تلاش ارکان بازار سرمایه برای تعیین تکلیف مواردی مانند قیمت‌گذاری دستوری و مذاکره با ارکان حاکمیتی بسیار بیشتر شده است که این موضوع می‌تواند بر روند بازار و بازگشت اعتماد سهامداران به سرمایه گذاری در بورس تاثیرگذار باشد.
وی در ادامه تاکید کرد: اکنون نگران آینده هستیم که شاید روند فعلی بازار کوتاه مدت باشد اما اگر پیگیری‌هایی که از سوی مسوولان برای این بازار اتخاذ شده است ادامه دار باشد می‌توان شاهد رونق بیشتر این بازار و ورود نقدینگی‌های بیشتری به این بازار باشیم.
ایرنا

 

 

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + دوازده =

کلید مقابل را فعال کنید