کد خبر:256929
پ
مدیر طرح زراعت چوب سازمان سازمان جنگل‎ها، ​مراتع و آبخیزداری کشور
مدیر طرح زراعت چوب سازمان سازمان جنگل‌ها:

قاچاق چوب به کشور انکارناپذیر است/ استفاده از پهپاد برای کشف قاچاقچیان

مدیر طرح زراعت چوب سازمان سازمان جنگل‌ها از استفاده از پهپاد برای کشف قاچاقچیان خبر داد.

مدیر طرح زراعت چوب سازمان سازمان جنگل‌ها از استفاده از پهپاد برای کشف قاچاقچیان خبر داد.

 

*** فعال بودن یک چهارم موتور تولید کاغذ کشور

 

به گزارش پژواک، آرین در رسانه ملی با اشاره به اینکه تنها ۲۵ درصد از ظرفیت تولید کاغذ کشور، فعال است، اظهار کرد:

در بخش تولید نئوپان، دو میلیون متر مکعب ظرفیت آماده بکار داریم، این ظرفیت درباره کالای MDF سه میلیون متر مکعب و درباره کاغذ ۳۳۰ هزار تن ظرفیت تولید وجود دارد.

 

وی با توجه به اینکه در بخش تولید نئوپان ۸۶۰ هزار متر مکعب ظرفیت تولید وجود دارد، تصریح کرد:

فقط ۴۵ درصد از ظرفیت کل در حال بهره‌برداری است، این میزان ظرفیت درباره MDF، یک و هفت میلیون متر مکعب است که تنها ۶۰ درصد از این میزان فعال است همچنین صنعت تولید کاغذ کشور هم با ۲۵ درصد از ظرفیت مشغول به کار است با این تفاسیر، ​ صنعت کاغذ کشور در سال قبل ۷۷ هزار تن تولید داشته است.

تمام مواد اولیه تولیدات چوبی نئوپان، MDF و کاغذ از داخل کشور تامین می‌شود این در حالی است که تا این لحظه با تمام توان تولید فقط موفق به نصف مقدار مورد نیاز داخلی شده ایم.

 

نماینده انجمن کارآفرینان صنایع چوب ایران در پایان درباره واردات چوب و تأمین مواد اولیه فرآورده‌های چوبی کشور، اظهار کرد:

برای تأمین چوب مورد نیاز صنایع وابسته داخلی، در دراز مدت مجبور به واردات چوب هستیم.

 

*** هدف‌گذاری حدود ۳۰ هزار هکتار

 

مدیر طرح زراعت چوب سازمان سازمان جنگل‎ها، ​مراتع و آبخیزداری کشور درباره اینکه در برنامه ششم توسعه، هدف کمی برای تولید کشت چوب در کشور ۷۵ هزار هکتار در نظر گرفته شد که متوسط سالانه باید ۱۵ هزار هکتار به این مهم اختصاص داده شود، گفت:

در حال حاضر که در سال سوم این طرح هستیم تقریبی ۳۸ درصد یعنی ۲۹ هزار هکتار رشد عملکرد اجرایی به ثبت رسانده‌ایم، این در حالی است که در دو سال قبل با حرکتی جهشی حدود ۳۰ هزار هکتار را هدف‌گذاری کرده‌ایم که امید می‌رود سال ۹۹ اجرایی شود.

تمامی طرح‌های سازمان جنگل‌ها، ​مکان محور بوده و نقشه‌های رقومی این طرح‌ها، موجود و قابل ارجاع است.

 

پورمقدم در ارتباط با بحث بهره‌برداری از پساب‌ها و ظرفیت‌های شناسایی شده در این باره، افزود:

سال ۹۹ برای کشت حدود ۱۶ هزار هکتار اکالیپتوس با پساب‌های حاصله از کشت نی شکر قرار داد بسته شده و در کشفرود خراسان و خراسان شمالی هم قرارداد عملیات‌های اجرایی گوناگون منعقد شده است و ​در اصفهان و پساب‌های کاشان هم قرارداد‌هایی به ثبت رسیده است.

پیش از آنکه طرح تنفس جنگل اجرا شود در آخرین نوبت برداشت چوب، سالانه حدود ۵۰۰ هزار متر مکعب چوب از جنگل‌ها برداشت می‌شد پس از آن بهره برداری متوقف شد این در حالی است که سال ۹۹ حدود یک میلیون متر مکعب چوب به بازار عرضه شده است.

 

*** استفاده از پهپاد برای کشف قاچاقچیان

 

مدیر طرح زراعت چوب سازمان سازمان جنگل‎ها، ​مراتع و آبخیزداری کشور طرح زراعت چوب سازمان سازمان جنگل‌ها در پایان با بیان اینکه وجود قاچاق چوب به کشور انکارناپذیر است، افزود:

در حال حاضر حدود ۴ هزار و ۵۰۰ متر مکعب آمار کشفیات چوب‌های قاچاق است که البته با استفاده از فناوری‌های نوینی همچون دوربین‌های مدار بسته و پهپاد‌های نظارتی و همچنین به کارگیری ۵ هزار و ۷۰۰ نیروی محافظت و بازرسی، اقدام به جلوگیری از ورود قاچاق چوب به کشور کرده‌ایم.

 

*** زیرکشت بردن ۶۰۰ هزار هکتار نهال اکالیپتوس

 

کارشناس اقتصاد کشاورزی در این باره، اظهار کرد:

اگر حدود ۳۰ هزار هکتار به زیر کشت رفته باشد که بسیار عالی است، اما پیش از این هم طرحی برای زیرکشت بردن ۶۰۰ هزار هکتار نهال اکالیپتوس در خوزستان مطرح شد که در حال حاضر بعید می‌دانم چنین اتفاقی افتاده باشد به این لحاظ فکر نمی‌کنم که آمار ۳۰ هزار هکتار از زیر کشت رفتن وجود داشته باشد.

 

*** نیاز به حدود ۶ میلیون متر مکعب چوب برای تولیدات فعلی

 

معاون امور صنایع وزیر صنعت با توجه به اینکه نیاز به چوب در کارخانه‌های تولیدی کشور حدود ۶ میلیون متر مکعب است، تصریح کرد:

با تغییر شکل وزن مصرف نئوپان در کشور، مواد مصرف این محصول به سمت مصرف فیبر و  ام. دی. اف  میل کرده است.

 

صادقی نیارکی در ادامه، افزود:

با توجه به شرایط کشورمان به زودی نیازمند واردات چوب خواهیم شد و برای این اقدام هم در شمال کشورمان کمربند سبزی از میلیون‌ها متر مکعب درخت در روسیه وجود دارد که ما به دلایلی نمی‌توانیم از آن‌ها استفاده کنیم.

 

معاون امور صنایع وزیر صنعت در پایان، اظهار کرد:

در کوتاه مدت پیش رو، یا باید کارخانه‌هایمان را تعطیل و اوراق فشرده وارد کنیم یا ارزش افزوده این محصول را از دست بدهیم یا اینکه از کمربند سبزی که در کشور روسیه قرار گرفته است به نحو احسن استفاده کنیم و یا اینکه به سمت کاشت گونه‌های که سریع رشد می‌کنند برویم.

 

*** واردات چوب با پوست و بدون پوست

 

به گزارش پژواک، معاون سازمان حفظ نباتات کشور با این برنامه با پرداختن به موضوع واردات چوب با پوست و بدون پوست، اظهار کرد:

اگر بنا به واردات چوب با پوست باشد باید چوب‌ها در مبدأ، ضد عفونی و آفت‌زدایی شوند، اما درباره واردات چوب‌های بدون پوست مانعی وجود ندارد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه