کد خبر:258142
پ
هلیکوپتر
پژواک گزارش می‌دهد:

هلیکوپتر مریخ‌نورد به زودی پرواز می‌کند

هلیکوپتر مریخ‌پیمای ناسا که قرار است از مریخ‌نورد «استقامت» برای پرواز استفاده کند، برای انجام آزمایش‌های نهایی آماده می‌شود.

هلیکوپتر مریخ‌پیمای ناسا که قرار است از مریخ‌نورد «استقامت» برای پرواز استفاده کند، برای انجام آزمایش‌های نهایی آماده می‌شود.

 

*** پرواز هلیکوپتر مریخ‌نورد

 

به گزارش پژواک، قرار است این هلیکوپتر بعد از فرود مریخ‌نورد استقامت به پرواز درآید. وظیفه اصلی هلیکوپتر یادشده بررسی وضعیت جغرافیایی و سطح سیاره مریخ است.

پرواز ه‍لیکوپتر بر سطح مریخ برای اولین بار عملیاتی می‌شود و به دانشمندان امکان می‌دهد تا درک و اطلاعات بیشتری از شرایط مریخ به دست آورند.

هلیکوپتر نبوغ به زیر سطح مریخ‌نورد استقامت بسته می‌شود و طراحی آن یک چالش مهندسی جدی بوده است. علت آن است که دمای مریخ در مواقعی به منفی ۹۰ درجه سانتیگراد نیز می‌رسد و در چنین شرایطی هلی‍کوپتر یادشده باید یک سوم توان خود را صرف تأمین برق مورد نیاز برای پرواز کند. همچنین بخش باقیمانده نیروی هلی‍کوپتر مذکور باید برای آنلاین ماندن آن اختصاص یابد.

چالش دیگر برای پرواز موفق این ه‍لیکوپتر آن است که جو آن ۹۹ درصد نازک‌تر از جو زمین است. از همین رو برای این هل‍یکوپتر به جای یک پره دو پره در نظر گرفته شده است. هر یک از این پره ها ۱۲۰ سانتیمتر طول دارند و جنس آنها از فیبر کربنی است. سرعت حرکت این پره ها ۲۴۰۰ دور در دقیقه است که هشت برابر سریع‌تر از پره های هلکوپترهای عادی است.

این هلکوپتر تنها ۱.۸ کیلوگرم وزن دارد و برای کنترل و مشاهده آن می‌توان از دوربین‌های نصب شده بر روی خود مریخ‌نورد استقامت هم استفاده کرد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
پژواک
ارسال دیدگاه