کد خبر:260033
پ
وزیر ارتباطات
وزیر ارتباطات:

همکاری ایران و چین به محدودیت اینترنت منجر نمی‌شود

وزیر ارتباطات معتقد است، سند همکاری‌های جامع ایران و چین نه تنها به محدودیت اینترنت در کشور منجر نخواهد شد، بلکه توسعه در این زمینه را رقم خواهد زد.

وزیر ارتباطات معتقد است، سند همکاری‌های جامع ایران و چین نه تنها به محدودیت اینترنت در کشور منجر نخواهد شد، بلکه توسعه در این زمینه را رقم خواهد زد.

 

*** همکاری ایران و چین به محدودیت اینترنت منجر نمی‌شود

 

به گزارش پژواک، محمدجواد آذری جهرمی در یکی از اتاق‌های گفت و گوی کلاب هاوس، درباره اینکه سند همکاری‌های جامع ایران و چین، منجر به محدودیت اینترنت در کشور خواهد شد، اظهار داشت:

در تفاهم‌نامه چنین چیزی وجود ندارد، همواره یکی از حوزه‌های تجاری بین ایران و چین مربوط به فناوری اطلاعات است و شرکت‌های چینی یکی از مجموعه‌های پیشرو در عرصه تکنولوژی‌های ارتباطی هستند.

بیشترین همکاری‌های چین و ایران در حوزه ارتباطات است. البته برعکس محصولات ارتباطات و حوزه زیرساخت‌های اساسی، هنوز محصولات چینی در حوزه فناوری اطلاعات در ایران جا نیفتاده‌اند.

در دو دوره، سنگین‌ترین تحریم‌های ظالمانه علیه ایران انجام شد، شرکت‌های اروپایی ارتباطات خود را با ایران محدود کردند هر چند فناوری اطلاعات و به ویژه ارتباطات جزو حوزه‌های تحریم نبود اما مشکلاتی به وجود آمد. در آن شرایط اما شرکت‌های چ‍ینی ارتباطات خود را با شرکت‌های ایرانی حفظ کردند و پشتیبانی خوبی ارائه دادند.

 

وی در ادامه، بیان کرد:

در تمام دنیا و در حوزه ارتباطات زیرساختی و فناوری‌های نیمه هادی، یک اتفاق مهم رخ داده است، در گذشته تمامی وابستگی‌ها در این بخش به آمریکا بود اما اکنون چین به سطحی از تکنولوژی رسیده که تمام قطعاتی که در حوزه تکنولوژی مورد نیاز است را خودش تولید می‌کند و از محصولات کمپانی‌های آمریکایی بی‌نیاز شده است.

 

*** همکاری با چین نقش بازدارنده در مقابل تحریم‌ها را ایفا می‌کند

 

جهرمی با بیان اینکه دعوای بسیار بزرگی در دوره ریاست جمهوری ترامپ شکل گرفت که مربوط به حوزه نسل پنجم ارتباطات ۵G بود، تصریح کرد:

جنجال دیگر نیز حضور چ‍ینی‌ها در بازارهای جهانی بود که استقلال آن‌ها عملا حکمرانی آمریکا در عرصه ارتباطات را از بین برد و شرکت‌های چینی در یافتن بازارهای جدید و اداره کردن بازار خودشان توانمند شدند.

چ‍ین همیشه در حوزه ارتباطات یک شریک سنتی برای شرکت‌های ایرانی بوده است. به طور طبیعی با توجه به دعوایی که امروز در سطح دنیا برای شکستن هژمونی تک قطبی فناوری اطلاعات در آمریکا وجود دارد، ایران با فضایی که برایش به وجود آمده می‌تواند بین شرکت‌های چینی و آمریکایی موازنه ایجاد کند تا قدرت و تعامل بیشتری داشته باشد و از اعمال تحریم‌های یک جانبه جلوگیری کند.

اگر زمانی آمریکایی‌ها تحریمی اعمال می‌کردند تصور می‌کردند که ایران آسیب جدی می‌بیند اما اکنون اینطور نیست.

 

وی در ادامه، گفت:

همکاری با چین در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، به هیچ وجه، تاثیری بر محدودسازی حوزه ارتباطات ندارد و باعث رشد می‌شود چرا که از اعمال تحریم‌های ظالمانه در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، جلوگیری و نقش بازدارنده در مقابل تحریم‌ها را ایفا می‌کند و می‌تواند راه توسعه فعالیت‌ها را باز کند.

البته تفاهم بین ایران و چین، هنوز به قرارداد تبدیل نشده، اما هر زمان که تبدیل به قرارداد شد و جنبه الزام آور پیدا کرد درباره آن اطلاع‌رسانی خواهد شد.

اکنون، دو طرف تفاهم‌نامه صرفا بیانیه‌ای داده‌اند که در عرصه ارتباطات و حوزه فضایی علاقمند به همکاری با ایران هستند.

 

*** همکاری در مسائل مربوط به حوزه فضایی

 

به گزارش پژواک، وزیر ارتباطات در پایان درباره همکاری که قرار است در حوزه ماهواره شکل بگیرد، اظهار داشت:

مسائل مربوط به حوزه فضایی نیز از محورهای این تفاهم‌نامه است. آمریکا مدتی قبل سازمان فضایی، پژوهشگاه فضایی و پژوهشگاه هوافضا را به صورت یکجانبه تحریم کرده است.

همکاری‌های ما همیشه با چین خوب بوده و این تفاهم‌نامه فضایی را به وجود می‌آورد که بازدارنده اعمال تحریم‌های بیشتر علیه ایران باشد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
پژواک
ارسال دیدگاه