کد خبر:264262
پ
ضصض (۱)
حجت الاسلام رئیسی در اولین نشست خبری بعد از انتخابات:

من خادمِ جمهور هستم/ امید و اعتماد به کشور بر‌می‌گردد/ تشکیل دولت براساس شایسته‌سالاری/ سیاست خارجی دولت من، محدود به برجام نیست

حجت الاسلام رئیسی در اولین نشست خبری خود بعد از انتخابات با معرفی خود با عنوان خادمِ جمهور بر بازگشت امید و اعتماد به کشور و تشکیل دولت براساس شایسته‌سالاری تاکید کرد

حجت الاسلام رئیسی در اولین نشست خبری خود بعد از انتخابات با معرفی خود با عنوان خادمِ جمهور بر بازگشت امید و اعتماد به کشور و تشکیل دولت براساس شایسته‌سالاری تاکید کرد

 

*** نخستین کنفرانس خبری رییس‌جمهور منتخب مردم

 

به گزارش پژواک، سید ابراهیم رئیسی در نشست خبری با تبریک دهه کرامت و میلاد امام رضا (ع) اظهار کرد:

حماسه ملت بزرگ ایران در ۲۸ خرداد ماه امسال به دنبال حماسه‌هایی بود که مردم خلق کردند و جلوه‌ای از حضور با اراده مردم بود. این حضور پیام مهمی برای جهانیان داشت.

 

رئیس‌جمهور منتخب مردم ایران در ادامه گفت:

حضور مردم علیرغم شرایط کرونایی و دشمنی‌های بسیار و ایجاد جنگ روانی از طرف دشمنان ملت ایران انجام گرفت.
حضور مردم ایران که ساعت‌ها پای صندوق‌های رأی قرار داشتند، علیرغم برخی گله‌مندی‌های اقتصادی بود.
با توکل به خدا و اعتماد به داشته‌های بسیار مردم ایران و نیروی انسانی متراکم و جوانان غیور کشور و با ذخایر ارزشمندی که کشور از آن برخوردار است، وضعیت و شرایط به نفع مردم تغییر خواهد کرد.

 

*** وضعیت و شرایط به نفع مردم تغییر خواهد کرد

 
 
رئیسی در تشریح سیاست داخلی دولت مردمی گفت:
بهبود وضعیت کسب و کار و معیشت مردم، بهبود شرایط دولت از طریق ایجاد نظام کارآمد از محورهای سیاست های داخلی دولت است. بروکراسی اداری باید پایان یابد و نظام اداری سالم، کارآمد توسط نیروهای انقلابی و فسادستیز شکل گیرد. 
 
وی ضمن قدردانی از اقدامات دولت ها در ۴۰ سال اخیر بیان داشت:
در ۴۰ سال اخیر شاهد تلاش دولت‌ها در جهت توسعه یافتگی کشور بودیم و علیرغم همه زحمات دولت‌ها، در برخی حوزه‌ها به خاطر سوءمدیریت و عدم توجه به نیروی کارآمد جوان که می‌تواند منشا تحولات باشد، مشکلات و عقب ماندگی داریم باید کشور در جهت اجرای عدالت گام بردارد. 
 
 

*** محور تحول در دولت مردمی اجرای عدالت بر بستر گام دوم انقلاب است

 
 
رئیس جمهور منتخب مردم در ادامه تصریح کرد:
محور تحول در دولت مردمی اجرای عدالت بر بستر گام دوم انقلاب است.  به تمام اسناد بالادستی، قانون اساسی، سیاست های نظام و برنامه های توسعه توجه خواهد شد. 
 
وی با تاکید بر تدوین برنامه توسعه هفتم با همکاری مجمع تشخیص مصلحت نظام و مجلس شورای اسلامی گفت:
امیدواریم اقدامات دولت مردمی در راستای بهبود شرایط، گره از زندگی مردم باز کند و امید را به مردم بازگرداند و اعتمادی که به دلایلی مخدوش شده به مردم و جوانان برگردد. به نحوی که همگان احساس کنند دولت امید آفرین و اعتمادساز است. 
 
رئیسی با تاکید بر اینکه دولت مردمی مربوط به یک جناح و جریان خاص نخواهد بود، گفت:
مدیران و مسئولان دولت مردمی دغدغه مردم و انقلاب را دارند و تلاش آنها در راستای حل مشکلات معیشتی مردم است. هر کس برای مردم و انقلاب تلاش کند همکار ما در جای جای کشور است.
 
 

*** سیاست خارجی دولت مردمی از برجام شروع نمی شود و به برجام محدود نیست

 
 
رئیس جمهور منتخب در تشریح برنامه های دولت مردمی در سیاست خارجی اظهار داشت:
باید دنیا بداند وضعیت با حضور حماسه ساز مردم تغییر کرده، باید در سیاست خارجی بدانند تا امروز فشار حداکثری بر مردم کارساز نبوده لذا باید تجدید نظر کرده و برگردند. ملت ایران ثابت کرده در برابر این فشارها مقاومت و ایستادگی دارد.
 
وی با تاکید بر اینکه سیاست خارجی دولت مردمی از برجام شروع نمی شود و به برجام محدود نیست گفت:
تعامل گسترده و متوازن با همه کشورها را در سیاست خارجی دنبال می کنیم. هر مذاکره ای که منافع ملی در آن تضمین شود مورد حمایت ماست. 
 
رئیسی با تاکید بر اینکه شرایط اقتصادی و وضعیت مردم را به مذاکره گره نمی زنیم، بیان داشت:
اجازه نمی دهیم مذاکرات فرسایشی بوده و مذاکره برای مذاکره انجام شود. باید هر نشستی برای حصول نتیجه باشد و نتیجه محوری در مذاکرات مدنظر قرار گیرد تا مذاکرات آورده ای برای ملت ایران داشته باشد.
مذاکرات را برای رفع محدودیت‌ها، تحریم‌ها، راستی آزمایی و ارتباطات دنبال می‌کنیم.
 
 

*** اولین اقدام دولت ما اشتغال و مسکن است

 
 
رئیسی در پاسخ به این سوال که مهمترین و با اولویت ترین سیاست دولت او در حوزه معیشتی چیست و اولین دستوری که در روز اول کاری دولت برای حل این مشکلات صادر خواهد کرد کدام است، گفت: 
ان شاءالله در روز آغاز کار دولت، ما اعلام خواهیم کرد که تمام بسترهای فسادزا و بسترهایی که ایجاد رانت می کنند باید خاتمه پیدا کند. یعنی تمام دستگاه‌های اداری موظفند زمینه های فساد و رانت خواری در کشور را از بین ببرند و این سازوکارها توسط دولت اصلاح می‌شود.
اولین اقدامی که خواهیم کرد مسئله توجه به وضعیت اشتغال و مسکن مردم خواهد بود و دست اندرکاران این حوزه در بخش های مختلف بایدحضوری فعال با مشارکت مردم عزیز داشته باشند.
 
 

*** اروپایی‌ها تحت فشار سیاست‌های آمریکا قرار نگیرند

 
 
رئیس‌جمهور منتخب مردم در پاسخ به سوال دیگری در خصوص میزان اهمیت «برجام» برای دولت منتخب و اهمیت احیای آن و اینکه چه پیامی برای دولت آمریکا و کشورهای اروپایی دارد، تاکید کرد:
برجام را کشورهای اروپایی و آمریکایی باید نگاه کنند و ببینند که در قبال این توافق چگونه اقدام کرده اند. آمریکایی ها، برجام را نقض کردند و اروپایی ها نیز به تعهدات خودشان عمل نکردند.
تاکید من به آمریکا این است که بر اساس برجام، شما موظف به رفع همه تحریم ها بودید و و این کار را نکردید، به تعهدات خودتان برگردید و آن را اجرا کنید. همچنین پیام ما به اروپایی ها این است که حتما تحت فشارها و سیاست های آمریکایی ها قرار نگیرید و به آنچه متعهد شده اید در برجام، عمل کنید.
مطالبه مردم ایران از آمریکایی ها و اروپا این است که به تعهدات خودشان عمل کنند. همچنین خواست مردم از دولت مردمی این است که به دنبال احقاق حقشان باشند و ما حق مردم را دنبال خواهیم کرد.
 
 

*** محور کار ما شعار سال است/ برای «رونق تولید» برنامه داریم

 
 
وی، در خصوص اینکه شما در برنامه های انتخاباتی خود دائما بر روی موضوع تولید تأکید کردید؛ تولیدکنندگان می‌گویند که از جانب دولت متحمل فشارهای زیادی هستند، از جمله این فشارها اولا: قیمت گذاری دستوری، ثانیا: تأمین مالی معیوب توسط بانک ها و بازار سرمایه، ثالثا: اعطای رانت ارزی ۴۲۰۰ تومانی به واردکنندگان و رابعا انحصارات و سختی صدور مجوزهای کسب و کار است. برای رفع این فشارها و موانع چه برنامه ای دارید؟ گفت:
ما برای رفع تحریم ها و موانع تولید که مسئله اصلی در کشور است برنامه داریم، شعار سال در سال گذشته و امسال موضوع رونق اقتصادی است و ما نیز در دولت، محور کارمان رونق اقتصادی و تولید است.
نقدینگی در کشور باید مدیریت شود و ما مدیریت تولید را اولویت خودمان قرار خواهیم داد و نقدینگی را باید به طرف تولید سرازیر کنیم و حتما سازوکارهایی که بتواند نقدینگی را به طرف تولید ببرد و تولید را در کشور رونق دهد در دستور کار قرار خواهیم داد.
در حال حاضر شرایط به نحوی است که هم تولید کننده و هم کارآفرین  اعتراض دارد که نقدینگی ندارد و یا کم دارد واز آن طرف تمام کارشناسان اقتصادی نظرشان آن است که رشد نقدینگی موجب مشکلات جدی در کشور می شود.
 
وی در ادامه افزود: ما تولید را پرجاذبه خواهیم کرد و اقدامات اقتصادی غیرمولد را بی جاذبه خواهیم کرد، به نحوی که نقدینگی به سمت تولدی برود و این نیاز به سازوکارهایی دارد و با یک بخشنامه حل نمی شود. رونق تولید امکان پذیر است اما نیاز به سازوکار دارد. دولت ما حتما برنامه هایی که بتواند تولید را رونق بدهد دنبال خواهد کرد.
 
 

*** کاهش مالیات به ۱۰ درصد

 
 
رئیس جمهور منتخب مردم در پایان، اظهار داشت:
همانگونه که در برنامه های تبلیغاتی خود گفتم ایجاد جذابیت برای تولید آن است که ما مالیات را برای تولید بکاهیم. یعنی از ۲۵ درصد به سمت ۱۰ درصد با شیب ملایم کاهش دهیم.
از طرفی دیگر برای اقدامات غیرمولد، ایجاد مالیات کنیم. مثل رفتن به سمت ارز و طلا و مسکن به نحوی که بخواهد کارهای سوداگرانه انجام شود.
دولت با ایجاد مالیات، یک عدالت مالیاتی ایجاد خواهد کرد، در برنامه هایمان این را گفته ایم و مصمم به اجرای آن هستیم.
 
 
*** تیم سیاست خارجی من در حال بررسی گزارش تیم مذاکره کننده هسته‌ای است
 
 
رئیسی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برای اینکه برجام به نتیجه برسد، آیا باید کل تحریم‌ها لغو شود و آیا قصد دارید که تیم مذاکره کننده فعلی را حفظ کنید یا خیر، گفت:
تیم مذاکره کننده هسته‌ای کار را دنبال می‌کنند و گزارش‌هایی را هم به ما دادند. تیم سیاست خارجی بنده در حال بررسی گزارش های عزیزانی است که در حال مذاکره هستند.
در مورد تحریم‌ها باید گفت آمریکا موظف است که تمامی تحریم‌های ظالمانه نسبت به ملت ایران را رفع کند و آنچه بارها تاکید کردم رفع تحریم‌ها و راستی‌آزمایی آن است؛ این محور بحث سیاست خارجی ما خواهد بود.
این سوال همواره مطرح است که چرا علیرغم اینکه دولت ایران و ملت ما به تعهدات خود عمل کرده است اما آنان در انجام تعهداتشان کوتاهی می‌کنند؟
 
 

*** آمریکا و اروپا باید پاسخگوی عدم تعهد خود در برجام باشند

 
 
رئیس جمهور منتخب در ادامه تصریح کرد:
آنان باید به دنیا پاسخ دهند. آمریکا باید به دنیا پاسخ دهد که چرا نسبت به انجام تعهدات خود در قبال ملت ایران کوتاهی می‌کند و اروپا هم باید پاسخ دهد که چرا همراهی و همگامی با آمریکا را پیشه کرده است؟ همواره این مورد تاکید بوده است. آنان باید به تعهدات خود عمل کنند و ما مطالبه ملت ایران را مجدانه دنبال خواهیم کرد.
 
رئیسی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا شما می دانید که کشور را با توجه به چه شرایط و وضعیتی قرار است تحویل بگیرید و آیا ‌قرار است بعد از هر ۱۰۰ روز شاهد ارائه گزارش از سوی شما باشیم، گفت:
وضعیت، شرایط و آمار و ارقام در کشور روشن است. هم مراکز رسمی مثل مرکز آمار ایران ارائه می‌دهند. هم دستگاه‌ها به صورت خاص آمار ارائه می دهند و هم نهادهای تجمیع کننده آمارها مانند ریاست جمهوری و دولت آمار ارائه می‌دهند. آمارها از دید ملت ایران و به ویژه از دید نخبگان و کارشناسان و رسانه‌ها امر پنهانی نیست.
البته اختلاف آماری ممکن است وجود داشته باشد اما آمار امر پنهانی نیست. مردم ما هم حتماً باید بدانند که در چه شرایطی و در چه وضعیتی دولت جدید شروع به کار می کند.
اعداد، ارقام، وضعیت و شرایط کشور به عنوان گزارشی از وضع موجود، حتماً پیش روی ملت و رسانه‌ها خواهد بود. ما هم وضع مطلوب و هم وضع موجود را ترسیم می کنیم و بعد تفاوت بین وضع موجود و مطلوب را می‌بینیم و تلاش خواهیم کرد تا وضع موجود را به وضع مطلوب نزدیک و نزدیک‌تر کرده و فاصله را کمتر کنیم.
آنچه ملت بزرگ ما از دولت می‌خواهد، این است که عمل به وعده های خود را فراموش نکند. ما همه وعده‌ها را پیش‌روی همه دولتمردان قرار می دهیم که نه فقط هر صد روز بلکه از ابتدای کار، تمام سمت‌گیری‌ها و جهت گیری های خود را در در جهت اجرای وعده‌ها به کار گیرند.
 
 

*** ارتباط با مردم را بعنوان یک نعمت برای خودم حفظ می‌کنم

 
 
وی در ادامه تصریح کرد: بنده حتماً با ارتباطی که با مردم خواهم داشت، در ابتدا شاید هفته‌ای یک بار، بعد ماهی یک بار و بعد ارتباط با مردم را به عنوان یک نعمت و زمینه بسیار خوب برای رفع مشکلات برای خودم حفظ می‌کنم.
ارتباطم را با اصحاب رسانه حفظ خواهم کرد و این نشست ما نشست آغاز خواهد بود نه انجام. رسانه‌ها به عنوان پل ارتباطی ما با مردم باید دغدغه ها را دنبال و پیگیری کنند و دولت هم دیدگاه‌ها و نظراتشان را تبیین کند تا مردم در جریان پیشرفت کارها، اقدام و عمل از طرف دولت قرار گیرند.
 
 

*** مردم را در جریان امور کشور قرار می‌دهم

 
 
رئیسی در ادامه اظهار داشت:
محور کار ما در دولت، اقدام و عمل خواهد بود. بنده به عنوان خدمتگزار کوچک مردم، آنان را در جریان پیشرفت امور می‌گذارم و اگر هم مشکلی باشد، حتما مشکل را با مردم در میان خواهیم گذاشت و مردم به ویژه نخبگان را در جریان امور حتماً قرار خواهیم داد.
 
وی در واکنش به سوالی مبنی بر اینکه تحریم‌ها و اتهاماتی علیه شما از سوی برخی از سازمان‌های حقوق بشری وجود دارد، اخیرا سازمان عفو بین‌الملل اتهاماتی را درباره نقش شما در برخی از اعدام‌ها مطرح کرده است، آیا این مسئله می‌تواند چه تاثیری روی نحوه تعامل شما با دیگر رهبران کشورهای جهان به ویژه کشورهای غربی داشته باشد؟ آیا قصد دارید به کشورهای غربی سفر کنید یا خیر، گفت:
من از ابتدای مسئولیت به عنوان یک حقوقدان همواره مدافع حقوق مردم بودم و حقوق بشر محوری‌ترین نکته ای بوده است که بنده در همه مسئولیت‌های خود دنبال کردم.
 
 

*** همواره در جهت دفاع از حقوق بشر فعالیت کردم

 
 
وی در ادامه بیان داشت:
به کسانی که اتهام می‌زنند باید گفت که امروز ما در جایگاه مدعی قرار داریم. ما به عنوان مدعی حقوق انسان هستیم. تمام اقداماتی که بنده در این مدت مسئولیت انجام دادم، همواره در جهت دفاع از حقوق بشر و حقوق انسان بوده است.
با کسانی که اخلال در حقوق انسان‌ها ایجاد کردند و دست به حرکت های داعشی و  اقدامات ضد امنیتی زدند، همواره در دستگاه قضا با آنها برخورد کردم و به عنوان یک حقوقدان و قاضی مدعی حقوق انسان‌ها بودم و در جایگاه دفاع از حقوق بشر عمل کردم.
امروز کسانی که در دنیا نقض حقوق بشر می کنند، باید پاسخگو باشند که چگونه جلوی چشم همه مردم دنیا حقوق انسان‌ها را نقض می‌کنند.
 
 

*** پدیدآورندگان داعش باید مورد مواخذه قرار بگیرند

 
 
رئیس جمهور منتخب ملت ایران در ادامه تصریح کرد:
اگر یک قاضی و حقوقدان و دادستان از حقوق مردم و امنیت جامعه دفاع کرده است، باید مورد تقدیر و تشویق قرار گیرد که امنیت مردم را در مقابل هجوم ها و تهدیدات حفظ کرده است.
افتخار بنده آن است که در کسوت دادستان هر کجا که بودم، از حقوق مردم و امنیت و آسایش آنان دفاع کردم. امروز هم در جایگاه ریاست جمهوری خود را موظف به دفاع از حقوق بشر از هر قوم و گویشی می‌کنم.
اگر امروز کسانی که مدعی حقوق بشر هستند با به وجود آورندگان داعش و گروه‌های مسلحی که به جان ملت ها انداخته اند، مورد محاکمه و مواخذه قرار گیرند، یقین بدانید که دنیا به صلح و امنیت خواهد رسید.
اگر به وجود آورندگان داعش و گروه‌های مسلح مورد سوال و مواخذه قرار گیرند، قطعاً بدانید که ملت ها در صلح، آرامش و دوستی به سر خواهند برد.
 
 

*** شهادت دکتر بهشتی جلوه‌ای است از جنایت منافقین است

 
 
رئیسی در مورد الگو گرفتن از شهید بهشتی در بحث حکمرانی، گفت:
به عنوان یک شاگرد مکتب او، به نظرم آنچه که آیت‌الله بهشتی را بسیار شاخص می کرد، مسئله توجه به مردم و مردم باوری او بود.
شهید بهشتی از مردم سخن می‌گفت. مردم را باور داشت و به اصطلاح تشریفاتی نبود. حقیقتاً به مردم علاقه‌مند بود.  من هم تأکید دارم به عنوان یک طلبه خدمتگزار و اینکه مردم‌داری، توجه به مردم و توجه به سازوکارهای کارآمد در نظام را برایش ارزش قائل باشم. او ساختارسازی برای نظام را دنبال کرد. من این ساز و کارها و ساختارها را برای مدیریت انقلابی در کشور بسیار مهم  و مؤثر می‌دانم.
شهادت شهید آیت‌الله دکتر بهشتی و  ۷۲تن  از یارانش جلوه‌ای است از سیاه‌دلی منافقین و جنایت هولناک آنها و جلوه‌ای است از حمایت برخی از کشورهای مدعی حقوق بشر از منافقین.
سوال ما اینجاست که چرا قاتل شهید بهشتی و قاتل شهید رجایی و قاتلین شهید باهنر امروز به برخی کشورهای غربی پناه آورده‌اند؟ و آنانی که مدعی حقوق بشر هستند چه پاسخی برای افکار عمومی جهان دارند که کشور آنها پناهگاهی برای کسانی شده که رسماً اعلام کرده‌اند که ۱۷ هزار نفر را در ایران به خاک و خون کشیده‌اند؟ و یکی از آنها شهید مظلوم آیت‌الله دکتر بهشتی است.
شخصیت آیت‌الله دکتر بهشتی شخصیت بسیار جامعی بود از جلوه‌های مهم سیره و زندگی دکتر بهشتی اخلاص و عقلانیت و معنویت و اخلاق و عدالت‌خواهی و حق‌خواهی  ایشان بود. این‌ها محورهای جلوه آیت‌الله دکتر بهشتی بود.
 
 

*** خودم را خادم همه ملت ایران می‌دانم

 
 
رئیس‌جمهور منتخب در پاسخ به این سؤال که چه برنامه‌ای برای احیای سرمایه اجتماعی و امید در جامعه دارید؟، گفت:
من به عنوان رئیس جمهور، خود را خادم جمهور می دانم. چه کسانی که به من رای دادند و چه کسانی که به کاندیدای محترم دیگر رای دادند و چه کسانی که به هر دلیل برای شرایط کرونا و یا به دلایل دیگری پای صندوق رای حاضر نشدند.
 
رئیسی با بیان اینکه من خودم را خادم همه ملت ایران می دانم و خودم را موظف می‌دانم که نسبت به حقوق مردم پاسداری و صیانت کنم، افزود:
امری که بتواند سرمایه اجتماعی را افزون کند و از هزینه های اجتماعی بکاهد، جزء دستور دولت‌های مردمی خواهد بود.
 
 

*** با بایدن دیدار نمی‌کنم

 
 
وی در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه آیا حاضر است با رئیس جمهور امریکا مذاکره مستقیم داشته باشد، گفت: خیر!
 
 

*** بورس برای دولت ما قُلک نیست

 
 
رئیس‌جمهور منتخب درباره برنامه های دولت او برای بازار سرمایه، افزود:
ما اعتماد را در مورد بازار سرمایه به مردم باز خواهیم گرداند، حتماً دولت، بورس را به عنوان یک قلک برای خودش قرار نخواهد داد تا بخواهد کسری بودجه خودش را از بورس تامین بکند.
حتماً تلاش می‌کنیم نسبت به سهام خرد، تضمین های لازم را برای جبران خسارت عزیزانی که در بورس، صاحب خسارت شده‌اند، ایجاد کنیم. حتماً نظارت و سازوکارهای نظارتی را در بورس فعال خواهیم کرد که فعال شدن سازوکارهای نظارتی در بورس، فعال شدن صندوق توسعه، صندوق تثبیت از ایجاد تکانه‌ها در بورس که موجب خسارت و ضرر بشود، پیشگیری خواهد کرد.
الزامات دیگری که در دست برنامه‌ریزی است تا در دولت پیگیری شود،  عمیق کردن و عمق دادن به بورس است. شرکت‌هایی را که پشت درب بورس ایستاده اند و می خواهند در بورس سهام را عرضه بکنند را تسهیل خواهیم کرد.
 
 

*** از برجام خاطره خوشی نداریم

 
 
رئیس جمهور منتخب همچنین درباره انجام یک توافق جامع تر با آمریکا و گنجاندن مسائل موشکی و منطقه‌ای در آن گفت:
در سوال قبل گفتم و دو مرتبه تکرار می‌کنم، که چرا امریکا به تعهدات دولت‌های قبلِ آقای بایدن متعهد نیست. چرا به وظایف خود و نسبت به تعهداتی که ایجاد شده است پاسخگو نیست.
پیشنهاد جدی‌ام به آمریکا، آن است که سریعاً به تعهدات خودشان عمل کنند. تمامی تحریم‌ها را رفع کنند و نشان بدهند که در رفع همه تحریم‌ها صداقت دارند.
 
وی با بیان اینکه دولت ایران از برجام خاطره خوشی ندارد، چون آورده‌ها آنچنان که در برجام پیش‌بینی شد را ملت ایران شاهد نبود، گفت:
تاکید می‌کنم دولت امریکا نسبت به تعهداتش و نسبت به این قرارداد عمل کند و پایبند باشد. مسائل منطقه‌ای یا مسائل موشکی قابل مذاکره نیست.  
مسئله ای که مذاکره و پیرامون آن توافق شد، قرارداد منعقد و متعهد شدند را عمل نکردند. چگونه می‌خواهند وارد مسائل جدید و نو شوند!؟  
 
 

*** احیای برجام

 
 
رئیسی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برنامه‌اش برای احیای برجام و وادار کردن آمریکا به لغو تحریم‌ها چیست؟ اظهار داشت:
آنچه که سیاست جمهوری اسلامی بوده و بارها اعلام شده این است که اقدامات هسته‌ای ما اقداماتی مسالمت‌آمیز و در جهت قواعدی است که این علم و دانش در عرصه‌های مختلف صنعتی، ‌کشاورزی و پزشکی دارند و اقدامات جمهوری اسلامی تاکنون اقداماتی بوده که بر اساس اعلام سازمان‌های بین‌المللی در چارچوب قوانین و مقررات انجام شده است.
علیرغم اینکه اقدامات جمهوری اسلامی طبق اعلام خود آنها در چارچوب مقررات انجام شده چرا موانع و مشکلاتی بر سر راه اقدامات هسته‌ای ایران قرار می‌دهند حال آنکه به اعتراف مکرر آنها اقدامات هسته‌ای ایران تاکنون هیچگونه مشکلی نداشته است.
 
 

*** در تشکیل کابینه فقط وامدار ملت خواهم بود

 
 
رئیسی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه لیست های متعددی از ترکیب کابینه شما منتشر می‌شود، برنامه شما برای تشکیل کابینه چیست؟ گفت:
من به صورت مستقل وارد میدان شدم، از همه گروه‌ها، تشکل‌ها، احزاب و شخصیت‌های بزرگ که از بنده حمایت کردند صمیمانه تشکر می‌کنم.
 
وی در ادامه تاکید کرد:
برای تشکیل دولت خود را در برابر خداوند متعال مسئول می‌دانم و فقط وامدار ملت خواهم بود. در انتخاب افراد کابینه شاخص انقلابی بودن، کارآمد بودن، فسادستیزی و مردم دار بودن خواهد بود.
 
 

*** محور انتخاب مسئولان در دولت مردمی شایسته سالاری است

 
 
رئیس جمهور منتخب به رسانه‌ها توصیه کرد:
گمانه زنی نکنید، سامانه ای در اختیار مردم قرار خواهد گرفت تا بتوانند افراد مورد نظر خود را که شاخص های مورد نظر دولت را دارند برای مسئولیت های مختلف معرفی کنند. در این موضوع از نگاه مردم استقبال م
 
 

*** اجرای طرح جامع ایران و چین در دستور کار دولت مردمی است 

 
 
رئیسی پیرامون اینکه انتظار شما بین دو کشور ایران و چین چیست، گفت:
روابط با چین از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی از سوی دولت های مختلف دنبال شده، امروز هم روابط خوبی با دولت چین داریم، ظرفیت های بسیار زیادی برای روابط بین دو کشور وجود دارد که در اجرای طرح جامع به عنوان یکی از اسناد و توافقات بین دو کشور در دستور کار دولت مردمی قرار خواهد گرفت.
 

*** دولت مردمی از ابتدا خودکفایی کشور در تولید کالاهای اساسی را کلید خواهد زد

 
 
رئیس جمهور منتخب در پاسخ به سوال دیگری در مورد راهکارهای دولت برای تامین کالاهای اساسی مردم گفت:
تامین کالاهای اساسی اولویت دولت است. نظارت بر زنجیره تامین، تولید و توزیع کالاهای اساسی از برنامه های مهم دولت است.
باید ارتباط سفره مردم و کالاهای اساسی با دلار و خارج از کشور در میان مدت و بلند مدت قطع شود، به نحوی که ملت ایران در تامین کالاهای اساسی به خودکفایی واقعی دست یابد. دولت مردمی از ابتدا خودکفایی کشور در تولید کالاهای اساسی را کلید خواهد زد.
 
 

*** رژیم صهیونیستی باید از مردم فلسطین وحشت کنند

 
 
رئیسی پیرامون اینکه یکی از مسئولان اسرائیلی جنابعالی را یکی از خطرناک ترین روسای جمهور ایران خطاب قرار داده است که منافع اسرائیل را به خطر خواهید انداخت، در اروپا نیز برخی نگرانی خود را در مورد به خطر افتادن برجام در دوران ریاست جمهوری شما اعلام کردند، نظر شما در این خصوص چیست، در خصوص رابطه با عربستان این امکان وجود دارد که شاهد سفر شما به عربستان یا سفر مقامات این کشور به ایران باشیم، گفت:
طرح جمهوری اسلامی در مورد فلسطین مراجعه به آرای عمومی فلسطینیان است، مردم فلسطین صاحب سرزمین فلسطین هستند. قبل از اینکه رژیم صهیونیستی از جانب ایران احساس وحشت کند باید از جانب مردم فلسطین و گروه های مقاومت احساس خطر کند. امروز ابتکار عمل به دست گروه های مقاومت و مجاهد فلسطین است.
جمهوری اسلامی همواره حامی مظلومان خواهد بود، فلسطین مظلوم واقع شده و ما حامی فلسطین خواهیم بود.
 
 

*** توقف هرچه سریعتر جنگ علیه مردم یمن سیاست جمهوری اسلامی است

 
 
رئیس جمهور منتخب در مورد یمن گفت:
مدیریت یمن باید هر چه زودتر به یمنی‌ها واگذار شود. سعودی ها و حامیان سعودی باید دست از هجوم به ملت و سرزمین یمن دست بردارند و این وضعیت متوقف شود. توقف هرچه سریعتر جنگ علیه مردم یمن، سیاست جمهوری اسلامی است. مردم یمن باید برای اداره این کشور تصمیم بگیرند. حملات سعودی ها علیه ملت یمن هر چه سریعتر باید پایان یابد.
 
 
*** هیچ مانعی برای بازگشایی دوجانبه سفارت های ایران و عربستان وجود ندارد
 
 
رئیسی در مورد روابط با عربستان گفت:
روابط با کشورهای همسایه در اولویت ماست، هیچ مانعی از طرف جمهوری اسلامی برای بازگشایی دوجانبه سفارت های ایران و عربستان وجود ندارد. این موضوع قبلا هم اعلام شده است، روابط و گفتگو با عربستان و همه کشورهایی که در منطقه هستند هیچ مانعی ندارد.
 
 

*** ورود ایرانیان به کشور باید از طرف همه دستگاه‌های مربوطه تسهیل شود

 
 
وی در مورد ایرانیان خارج از کشور گفت:
در ابتدای دولت خواهیم گفت که همه زمینه ها را برای بازگشت ایرانیان خارج از کشور فراهم خواهیم کرد، دولت همانطور که نسبت به ایرانیان داخل کشور وظایفی برای خود قائل است نسبت به ایرانیان خارج از کشور نیز خود را وظیفه مند می داند.  دولت نسبت به آنها خود مسئول می‌داند.
 
 
به گزارش پژواک، رئیس جمهور منتخب در پایان، با تاکید بر اینکه باید ورود ایرانیان به کشور از طرف همه دستگاه های مربوطه تسهیل شود، بیان داشت:
سرمایه گذاری در کشور توسط ایرانیان خارج از کشور در اولویت قرار دارد، بهترین و امن ترین مکان برای سرمایه گذاری ایرانیان خارج از کشور، ایران سرزمین آبا و اجدادی آنهاست. امنیت کامل برای این سرمایه گذاری وجود دارد.
 
 
انتهای پیام///
 
 
منبع
پژواک