کد خبر:262912
پ
بیتکوین
پژواک گزارش می‌دهد:

جزئیات واردات حدود ۱۰٫۲ میلیون دلار دستگاه استخراج بیتکوین

بر اساس اعلام معاون فنی گمرک ایران تا کنون واردات حدود ۱۰.۲ میلیون دلار دستگاه استخراج بیتکوین در گمرک ثبت شده است.

بر اساس اعلام معاون فنی گمرک ایران تا کنون واردات حدود ۱۰.۲ میلیون دلار دستگاه استخراج بیتکوین در گمرک ثبت شده است.

 

*** آخرین وضعیت واردات ماینرها از گمرک ایران

 

به گزارش پژواک، آخرین وضعیت واردات ما‍ینرها از گمرک ایران با این اعلام معاون فنی گمرک ایران همراه شد که از سال ۹۹ تا کنون حدود ۲۰ هزار بسته ما‍ینر با مجموع وزن ۱۵.۲ تن در ردیف تعرفه۸۴۷۱۹۰۲۰ وارد کشور شده است.

ارونقی با اعلام اینکه ارزش مای‍نرهای وارد شده حدود ۱۰.۲ میلیون دلار بوده است، گفت که این ماین‍رها عمدتا از کشور چین وارد و با ارز نیمایی از طریق حواله ارزی و بعضا برات تامین ارز شده و دارای ثبت سفارش و کد تائید منشأ ارز است.

وی همچنین ارزش گمرکی واردات این مای‍نرها را حدود ۴۳ میلیارد تومان اعلام کرد.

 

*** آیا تمام واردات همین ۱۰.۲ میلیون دلار است

 

اما این گزارش اعلامی از سوی معاون فنی گمرک ایران قابل تامل است و به نظر می‌رسد به معنی آمار تمامی ماینرهای وارداتی حتی از مبادی رسمی در چند سال اخیر نباشد، چرا که تعیین ردیف تعرفه خاص برای دستگاه‌های استخراخ رمز ارزها عمر زیادی نداشته و محدود به یکسال اخیر است.

این در حالی است که دولت در اواسط سال ۱۳۹۸ بعد از اما و اگرهایی که در رابطه با استخراج بیتکوین و صدور مجوز برای آن در ایران وجود داشت، طی مصوبه ای با استخراج فرآورده‌های پردازشی رمزنگاری شده موافقت کرد و آن را به عنوان یک فعالیت صنعتی و با اخذ مجوز از وزارت صمت مجاز دانسته بود و تا آن زمان هنوز واردات رسمی ماینرها شکل مشخصی نداشت.

از سویی طبق بخشنامه صادره در سال ۱۳۹۷ و مصوبه هیات وزیران در همان سال، فهرست ۳۲۴۳ ردیف تعرفه‌های کالایی مشخص شد که ورود این کالاها به مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی نیاز به مجوز ثبت سفارش از وزارت صمت نداشت و بر این اساس گمرکات ورودی نیز از این ردیف تعرفه‌ها از جمله ردیف تعرفه ۸۴۷۱۹۰۹۰ که ماینرها در آن طبقه بندی می‌شد، در هنگام ترانزیت خارجی به مناطق ویژه و آزاد، ثبت سفارش مطالبه نمی‌کردند، بر این اساس تا پایان سال ۱۳۹۸ دستگاه‌های ماینر ردیف تعرفه مشخصی نداشت.

در ادامه گمرک ایران دست به تعیین ردیف تعرفه مشخص برای ماینرها زد و از آن پس این دستگاه‌ها با ردیف تعرفه انحصاری ۸۴۷۱۹۰۲۰ ثبت شد و گمرک مقرر کرد که واردات ماینرها با مأخذ حقوق ورودی پنج درصد است و مشمول مفاد مصوبه هیات وزیران و مصوبات اصلاحی آن برای عدم نیاز به ثبت سفارش برای ورود به مناطق ویژه و آزاد نیست، بنابراین از سال گذشته ترانزیت ماینرها در مناطق آزاد نیز مشمول ثبت سفارش شد.

 

*** ابهام در میزان واردات دستگاه‌های استخراج بیتکوین

 

به گزارش پژواک، با این اوصاف اینکه در چند سال اخیر چه میزان ماینر از مبادی ورودی رسمی و چه میزان به صورت غیر رسمی وارد شده یا قبل از اعلام ردیف تعرفه مشخص برای ماینرها، این دستگاه‌ها در قالب ردیف‌های طبقه بندی به چه میزان واردات داشته در ابهام قرار دارد.

همچنین در این مدت اخیر و در جریان قطعی‌های برق، استخراج بیتکوین و مصرف قابل توجه برق در این زمینه، از عوامل اصلی قطعی‌ها اعلام شده است.

ایسنا

 

 

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 4 =

کلید مقابل را فعال کنید