کد خبر:263538
پ
حمیدرضا دهقانی‌نیا
سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق:

موبایل واره‌ها مشمول رجیستری شدند/ وزارت ارتباطات هر چه سریع تر اقدام کند

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق با اشاره به این که موبایل واره‌ها (دستگاه‌های سیم‌کارت خور) مشمول رجیستری شدند از وزارت ارتباطات خواست تا هر چه سریع تر جدول زمانی رجیستری این دستگاه‌ها را اعلام کند.

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق با اشاره به این که موبایل واره‌ها (دستگاه‌های سیم‌کارت خور) مشمول رجیستری شدند از وزارت ارتباطات خواست تا هر چه سریع تر جدول زمانی رجیستری این دستگاه‌ها را اعلام کند.

 

*** رجیستری موبایل واره‌ها کلید خورد 

 

به گزارش پژواک، حمیدرضا دهقانی‌نیا در خصوص رجیستری موبایل واره‌ها، اظهار داشت:

جلسه‌ای که یازدهم خرداد ماه با دستگاه‌های اجرایی برای پیگیری اجرای ماده ۱۳ قانون مبارزه با قاچاق و همینطور ابلاغی بوده که در قانون بودجه ۱۴۰۰ بر اساس بند ح تبصره ۸ قانون ابلاغ شده که وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با همکاری دستگاه‌های متبوع، فاز دوم طرح رجیستری که مشمول موبایل واره‌ها است هر چه سریع‌تر عملیاتی کند.

 

وی در ادامه افزود:

ستاد مبارزه با قاچاق بر اساس ابلاغ قانون بودجه ۱۴۰۰ و بر ماده ۱۳ قانون مبارزه با قاچاق، موضوع را پیگیری کرده است.

هدف نیز این است که موبایل واره‌ها که مشمول تجهیزاتی از قبیل ساعت هوشمند، تبلت، مبدل تلفن ثابت به سیار و سایر دستگاه‌های سیم کارت خور هستند هر چه سریع‌تر ثبت و ضبط و همچون موبایل رجیستر شوند.

 

دهقانی‌نیا خطاب به وزارت ارتباطات، گفت:

انتظار داریم وزارت ارتباطات هر چه سریع‌تر جدول زمانی اعمال سیاست را به شهروندان اطلاع رسانی کند و شهروندان اقدام به گذاشتن سیم کارت در تبلت و روشن کردن تبلت‌های سیم کارت خور و روشن کردن ساعت هوشمند و سیم کارت گذاشتن در این ساعت‌ها، کنند.

بر اساس قانون بودجه باید هر چه سریع‌تر این طرح آغاز می‌شد و هم اکنون نیز اجرای طرح بیش از ۲ ماه تأخیر دارد.

از این رو انتظار داریم وزارت ارتباطات هر چه سریع‌تر اقدامات لازم را انجام دهد.

 

*** پیشگیری از سواستفاده، شفاف‌سازی فضا و قطع قاچاق

 

سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز در پایان با اشاره به پیامدهای عدم رجیستری، اظهار داشت:

اگر از قبل موبایل واره ای وارد شده باشد و یا در منزل افراد از این دستگاه‌ها وجود دارد، باید روشن کنند و سیم کارت بگذارند و استفاده کنند؛ در غیر این صورت مشکلات مربوط به عدم رجیستری رخ می‌دهد.

هدف ما پیشگیری از سواستفاده و شفاف‌سازی فضا و قطع قاچاق است.

 

*** حجم ۳۰۰ میلیون دلاری قاچاق در بازار دستگاه‌های سیم‌کارت‌ خور

 

به گزارش پژواک، شایان ذکر است، در سال‌های‌ گذشته قاچاق موبایل با آمار حدود ۲ میلیارد دلار در صدر فهرست اقلام عمده قاچاق به کشور قرار داشت که تقریباً طی دو سال گذشته به جهت اجرای طرح رجیستری تلفن‌همراه، به طور کامل از قاچاق پاکسازی شده است.

بنا بر اعلام گمرک در سال ۹۹ بیش از ۲.۴ میلیارد دلار به صورت رسمی و با پرداخت حقوق ورودی وارد کشور شده است.

با توجه به نتایج مثبت طرح رجیستری در حوزه تلفن همراه، جای خالی اجرای این طرح در بخش موبایل‌واره‌ها (شامل دستگاه‌های سیم‌کارت خور می‌شود)، احساس می‌شود، چراکه در حال حاضر بر اساس برآورد برخی فعالان صنفی، حجم قاچاق در بازار تبلت و سایر دستگاه‌های سیم‌کارت‌ خور حدود ۳۰۰ میلیون دلار است.

مهر

 

 

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + هجده =

کلید مقابل را فعال کنید