کد خبر:259756
پ
لپتاپ
سخنگوی کمیسیون صنایع مجلس:

ایرادات شورای نگهبان به مصوبه حق‌السهم اپراتورها ماهیتی نبود

سخنگوی کمیسیون صنایع مجلس معتقد است، ایرادات شورای نگهبان به مصوبه حق‌السهم اپراتورها ماهیتی نبود.

سخنگوی کمیسیون صنایع مجلس معتقد است، ایرادات شورای نگهبان به مصوبه حق‌السهم اپراتورها ماهیتی نبود.

 

*** بررسی بودجه مربوط به فناوری اطلاعات و ارتباطات

 

به گزارش پژواک، حجت‌الله فیروزی در خصوص بررسی بخشی از لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ مصوب کمیسیون تلفیق در حوزه خدمات مربوط به فناوری اطلاعات و ارتباطات که با ایراداتی از سوی شورای نگهبان مواجه شد، اظهار داشت:

رفع این ایرادات در دستور کار مجلس قرار گرفت و پس از اصلاح، مجدداً به شورای نگهبان ارسال شد.

 

وی با اشاره به ابهاماتی که در خصوص افزایش حق‌السهم دولت از اپراتورهای ارائه دهنده خدمات مخابراتی مطرح شد، گفت:

با موافقت نمایندگان مقرر شد، حق‌الامتیاز دولت از اپراتورها پس از پایان قرارداد فعلی آنها، ۱۰ درصد افزایش یابد.

منابع حاصل از این افزایش درآمد تا سقف ۲۰ هزار میلیارد ریال به ازای هر اپراتور، باید با نظارت مرکز ملی فضای مجازی صرف توسعه زیرساخت اپراتور در بستر شبکه ملی اطلاعات شود.

عبارت پایان قرارداد فعلی اپراتورها از این جهت در این مصوبه گنجانده شده است که وزارت ارتباطات تاکید دارد که در قرارداد واگذاری خدمات به بخش خصوصی هزینه‌ها و درآمدها مشخص بوده و امکان تغییر آن وجود نخواهد داشت و هرگونه تغییر، مخالف قراردادی است که با اپراتورها منعقد شده است.

این موضوع مورد بررسی از سوی نمایندگان قرار گرفت و مقرر شد که باتوجه به اینکه قرارداد قبلی الزام‌آور است و نمی‌توان برخلاف آن عمل کرد، در این بند از بودجه، زمان اجرای مصوبه به پایان قرارداد فعلی دولت با اپراتورها، تغییر یابد.

 

*** مجلس به دنبال گران کردن هزینه خدمات اینترنت نیست

 

فیروزی با بیان اینکه در این مصوبه تاکید بر این است که هزینه‌ای به کاربران و مصرف‌کنندگان خدمات اینترنت تحمیل نشود، تصریح کرد:

مبلغی از سود اپراتورها کسر می‌شود که هزینه آن برای اموری که مشخص شده مورد استفاده قرار می‌گیرد.

با وجودی که برخی نظرشان این بود که اگر این اتفاق بیافتد، اپراتورها این مبلغ را از مردم مطالبه کرده و به نوعی تعرفه اینترنت گران می‌شود، ما در این مصوبه تاکید کرده‌ایم که اپراتورهای ارائه دهنده خدمات، اجازه افزایش تعرفه اینترنت مصرفی کاربران را در سال ۱۴۰۰ ندارند و مجلس با هرگونه افزایش هزینه‌ها به مردم مخالف بوده و اپراتور اجازه افزایش تعرفه را نخواهد داشت.

 

وی با تاکید بر اینکه مجلس به هیچ وجه به دنبال گران کردن هزینه خدمات اینترنت نیست، در مورد ایراداتی که شورای نگهبان در خصوص این مصوبه گرفته است، افزود:

عمده ایرادات در این بند از لایحه بودجه، ایرادات شکلی و یا عبارتی بوده و ایرادات ماهیتی نبود. از این جهت جای نگرانی نیست و به نظر می‌رسد با اصلاح ایرادات مدنظر، این بخش از بودجه سال ۱۴۰۰ که مربوط به خدمات حوزه ICT می‌شود، تا ۲۶ اسفند تعیین تکلیف شود.

 

*** تاکید بر تولید محتوای فضای مجازی

 

به گزارش پژواک، سخنگوی کمیسیون صنایع مجلس در پایان با بیان اینکه از محل حق‌الامتیاز دولت از درآمد اپراتورها، بر تولید محتوای فضای مجازی نیز تاکید شده است، اظهار کرد:

تولید محتوا وظیفه مستقیم وزارت ارتباطات نبوده و یکی از شاخص‌ترین و اثرگذارترین مجموعه‌ها در حوزه تولید محتوا، سازمان صدا و سیما است.

براین اساس نظارت بر تولید محتوا در فضای مجازی به این سازمان سپرده شده است.

در مصوبه مربوط به حوزه اینترنت، موضوع حمایت از پیام‌رسان‌های بومی در بودجه ۱۴۰۰ کماکان به قوت خود باقی است.

به این ترتیب مقرر شد هزینه استفاده از پیام‌رسان های داخلی به یک پنجم پیام‌رسان‌های خارجی کاهش یابد تا مردم به استفاده از این شبکه‌های بومی ترغیب شوند. در این مورد ابهامی از سوی شورای نگهبان وارد نبوده است.

مهر

 

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه