کد خبر:258671
پ
سیاه‌چاله
پژواک گزارش می‌دهد:

مشهورترین سیاه‌چاله جهان عظیم‌تر از تصورات پیشین است

تحقیقات با استفاده از روشی جدید نشان داد یک سیاه‌چاله مشهور که قبلا رصد شده، ۲۱ بار بزرگتر از خورشید است و فاصله آن تا زمین ۵۰ درصد بیشتر از تخمین قبلی است.

تحقیقات با استفاده از روشی جدید نشان داد یک سیاه‌چاله مشهور که قبلا رصد شده، ۲۱ بار بزرگتر از خورشید است و فاصله آن تا زمین ۵۰ درصد بیشتر از تخمین قبلی است.

 

*** مشهورترین سیاه‌چاله‌ جهان

 

به گزارش پژواک، سیستم CygnusX-۱ خانه یکی از مشهورترین سیاه‌چاله‌های جهان است.

در حقیقت نخستین سیاه‌چاله رصد شده در جهان بود و مطالعات بسیار زیادی روی این نوع انجام شد، حتی استیون هاوکینگ و کیپ ترون درباره این سیاه چاله شرط‌بندی کرده بودند.

ترون در سال ۱۹۷۴ میلادی شرط بست که این شی آسمانی سی‍اه‌چاله است. هاوکینگ در سال ۱۹۹۰ پس از بررسی اطلاعات این نتیجه را تأیید کرد.

اکنون ستاره شناسان مرکز بین‌المللی تحقیقات رادیویی ستاره شناسی (ICRAR) نکته‌ای شگفت آور درباره این شیء آسمانی کشف کرده و متوجه شده‌اند س‍یاه‌چاله مذکور عظیم‌تر و در فاصله دورتری نسبت به تصورات قبلی محققان قرار دارد.

محققان با استفاده از تلسکوپ‌های Very Long Baseline Array (مجموعه‌ای از ۱۰ بشقاب تلسکوپ در سراسر آمریکا) و روشی مبنی بر رصد اشیا از زوایای مختلف هنگام چرخش زمین، فاصله این سیاهچاله را دقیق‌تر اندازه گیری کردند.

 

*** اندازه‌گیری حجم سیاه‌چاله 

 

به گزارش پژواک، جیمز میلر جونز محقق ارشد پژوهش در این باره، اظهار کرد:

اگر بتوانیم یک شی آسمانی را از موقعیت‌های مختلف بررسی کنیم، می‌توان با اندازه‌گیری مسافت شی نسبت به اشیای پس زمینه، فاصله آن را تا زمین بیابیم.

اطلاعاتی که به تازگی جمع‌آوری شده با خوانش‌های یک دهه قبل مقایسه شدند و به این ترتیب حجم اضافی سیاه چاله اندازه‌گیری شد.

طی ۶ روز ما مدار کامل سیاه چاله را رصد کردیم و در مرحله بعد مشاهدات تلسکوپ از همان منظومه را در سال ۲۰۱۱ به کار گرفتیم.

این روش و اندازه‌گیری‌های جدید به ما نشان داد سیستم مذکور بسیار دوردست‌تر از تصورات قبلی است و حجم سیاه‌چاله نیز بزرگ‌تر است.

پژوهش‌های جدید نشان می‌دهد حجم سی‍اه‌چاله ۲۱ بار بیشتر از خورشید است و فاصله آن ۵۰ درصد بیشتر از تصورات قبلی است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
پژواک
ارسال دیدگاه