کد خبر:257159
پ
ETF
کارشناسان اقتصادی تشریح کردند

رفتارهای خارج از عرف کد اولی‌ها در بازار سرمایه/ مخاطبان صندوق‌ ETF کد اولی‌های بازار سرمایه

بازار سرمایه طی ماه‌های اخیر میزبان تعداد زیادی سهام‌دار جدید بوده و دولت با تشکیل صندوق‌هایی در قالب ETF در بورس قصد دارد بخشی از دارایی‌های خود را عرضه کند کارشناسان اقتصادی با اشاره به اینکه مخاطبان اصلی صندوق‌ ETF کد اولی‌های بازار سرمایه هستند، رفتارهای کد اولی‌ها را مورد تحلیل و بررسی قرار دادند.

بازار سرمایه طی ماه‌های اخیر میزبان تعداد زیادی سهام‌دار جدید بوده و دولت با تشکیل صندوق‌هایی در قالب ETF در بورس قصد دارد بخشی از دارایی‌های خود را عرضه کند کارشناسان اقتصادی با اشاره به اینکه مخاطبان اصلی صندوق‌ ETF کد اولی‌های بازار سرمایه هستند، رفتارهای کد اولی‌ها را مورد تحلیل و بررسی قرار دادند.

 

*** صندوق‌های ETF تعلق خاطر ایجاد نمی‌کنند

 

به گزارش پژواک، علی‌اصغر سعیدی ضمن ابراز نگرانی نسبت به رفتار احتمالی خارج از عرف بورس کد اولی‌ها  و این موضوع که کنش‌گران توده‌ای می‌توانند صندوق و بازار را با اخلال مواجه کنند، اظهار کرد: صندوق‌های ETF فاقد عنصر هویت بوده و توانایی ایجاد تعلق خاطر در ذهن سهام‌داران را ندارند که  این مسئله می‌تواند به رفتار هیجانی سرمایه‌گذاران دامن بزند.

 

وی ادامه داد: این نگرانی درمورد صندوق‌های ETF وجود دارد که با ورود حجم بزرگی از سرمایه‌گذاران بی‌تجربه به بورس، خطر بازتابی شدن، بازار سرمایه را تهدید ‌کند. به این معنی که توده‌های بی‌شکل در واکنش به پدیده‌های روانی بازار واکنش‌های شدیدتری نسبت به حرفه‌ای‌ها نشان می‌دهند و باعث بغرنج‌تر شدن مشکل می‌شوند.

 

به عنوان مثال، یک شایعه یا یک حادثه خرد ممکن است باعث شود خیل عظیمی از کنشگران توده‌ای سهم خود را فروخته و به بازار ارز روی آورند که در این صورت به بازار بورس و اقتصاد کشور لطمه وارد خواهد شد. این در حالی است که فعالان حرفه‌ای بازار سرمایه نسبت به پدیده‌های روانی آگاهی بیشتری داشته و منطقی‌تر عمل می‌کنند.

 

جامعه‌شناس اقتصادی با بیان اینکه ممکن است صندوق‌های ETF  همراه با خود سرمایه اجتماعی ایجاد نکنند، توضیح داد: این صندوق‌ها همراه با خود سرمایه اجتماعی ایجاد نمی‌کنند تا باعث شکل‌گیری تعلق خاطر در ذهن سرمایه‌گذاران شوند. بسیاری از شرکت‌ها با هویتی که برای خود می‌آفرینند باعث می‌شوند سهامداران ارتباطی عاطفی با آنها برقرار کنند، ولی این صندوق‌ها ماهیتأ فاقد این هویت هستند. عدم تعلق خاطر به صندوق، خطر متأثر شدن سهم از پدیده‌های روانی بازار را افزایش می‌دهد.

 

*** نقش صندوق‌ ETF در ثبات بازار سرمایه

 

این درحالی است که یک کارشناس بازار سرمایه با اعتقاد به اینکه که صندوق‌های ETF با حذف برخی پیچیدگی‌ها و ساده‌سازی فرایند سرمایه‌گذاری در بورس می‌توانند در وضع ملتهب کنونی بازار سرمایه، با جذب سرمایه‌گذاران غیرحرفه‌ای به ثبات بازار کمک کنند، توضیح داد:

نکته اساسی جلوگیری از خطرآفرینی کنشگران توده‌ای و هیجان بازار، نقش بازارگردان صندوق است. بازارگردان وظیفه دارد که بدون تعصب به قیمت سهام صندوق، در هر قیمتی سهام را بخرد یا بفروشد تا از رشد فزاینده یا کاهش فزاینده قیمت جلوگیری کند.

 

علیرضا سیری افزود: با توجه به آنکه برای صندوق واسطه‌گری مالی یکم با ۲۳ هزار ۸۰۰ میلیارد تومان سرمایه، بازارگردانی با سرمایه ۲ هزار میلیارد تومان، یعنی حدود ۹ درصد از کل سرمایه در نظر گرفته شده است. به نظر می‌رسد مسئله رفتار کنشگران هیجانی پیش‌بینی و رفع شده است.

 

*** تعلق خاطر لزومی ندارد

 

همچنین اکبر حامدی دیگر کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر اینکه صندوق‌های ETF نیازی به ایجاد تعلق خاطر در بین سرمایه‌گذاران ندارند، گفت: تعلق خاطر و وفاداری سرمایه‌گذار زمانی کارکرد پیدا می‌کند که او یک سرمایه‌گذار حرفه‌ای در بورس باشد و وقت و انرژی کمابیش زیادی برای خرید و فروش سهم در بازار مصروف کند.

 

اما این وفاداری برای کسانی که مطالعه، وقت و انرژی کافی برای فعالیت حرفه‌ای در بازار سرمایه ندارند، اما تمایل دارند که در این بازار شرکت کنند، معنا و مفهومی ندارد. این گروه ترجیح می‌دهند سرمایه خود را در صندوقی کم‌ریسک مثل صندوق ETF انباشت کنند، تشکیل صندوق‌های ETF یکی از بهترین تصمیمات اقتصادی دولت طی ۲۰ سال اخیر بوده است.

 

*** اطلاعیه وزارت اقتصاد

 

به گزارش پژواک، وزارت امور اقتصادی و دارایی، طی اطلاعیه‌ای مهلت خرید واحدهای صندوق‌ ETF را تمدید کرد. حداکثر مبلغ پذیره‌ نویسی واحدهای صندوق واسطه‌گری مالی یکم برای هر ایرانی دو میلیون تومان و حداقل ۱۰ هزار تومان است و مردم با خرید سهام شرکت‌های دولتی، می‌توانند از مزایای تخفیف حداقل ۳۰ درصدی واحدهای این صندوق بهره مند شوند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
پژواک
ارسال دیدگاه