اخبار برگزیده

کد خبر:262380
پ
علی ولیپور گودرزی
رئیس پلیس امنیت اقتصادی تهران بزرگ:

صرافی‌های داخل کشور مجوزی برای معاملات رمز ارزها ندارند

رئیس پلیس امنیت اقتصادی تهران بزرگ در نشست خبری ۲۷ اردیبهشت ماه از عدم مجوز معاملات رمز ارزها در صرافی‌های داخل کشور خبر داد.

رئیس پلیس امنیت اقتصادی تهران بزرگ در نشست خبری ۲۷ اردیبهشت ماه از عدم مجوز معاملات رمز ارزها در صرافی‌های داخل کشور خبر داد.

 

*** پلیس امنیت اقتصادی از جدیدترین یگان‌ها ناجا

 

به گزارش پژواک، سرهنگ علی ولیپور گودرزی در نشست خبری که در ۲۷ اردیبهشت در محل پلیس امنیت اقتصادی فاتب برگزار شد، اظهار داشت:

پلیس امنیت اقتصادی از جدیدترین یگان‌ها در مجموعه ناجا است که وظایف متعددی را برعهده داشته و با وجود عمر کمی که داشته، اقدامات بزرگی انجام داده است.

مقابله با جرائم اقتصادی مانند زمین‌خواری، تبانی در معاملات دولتی، رصد بازارهای سرمایه، رصد بازار ارز و سکه، بازداشت بدهکاران کلان بانکی و … از جمله وظایف این پلیس است.

 

*** پلیس گمرک تهران، بزودی راه‌اندازی می‌‌شود

 

وی با بیان اینکه در سال ۹۹ این پلیس دستاوردهای خوبی داشته و به پرونده‌های مهمی رسیدگی کرده است، گفت:

در سال ۹۹ حدود ۳۲ میلیون انواع کالای قاچاق و حدود دو میلیون لیتر انواع فرآورده‌های نفتی قاچاق توسط پلیس امنیت اقتصادی تهران بزرگ کشف شد همچنین بیش از ۵۰۰۰ متهم درباره کالای قاچاق بازداشت شدند.

 

وی با تاکید اینکه در سال ۱۳۹۹ نسبت به سال ۹۸، بیش از ۸۰ درصد افزایش کشفیات داشتیم، ادامه داد:

در سال ۹۹ پلیس گمرک در ناجا راه‌اندازی شد و در سال جاری نیز راه‌اندازی پلیس گمرک تهران به تصویب رسید و که به زودی راه‌اندازی خواهد شد.

 

*** نظارت پلیس بر ۲۰۰۰ انبار مهم و بزرگ در تهران

 

ولیپور گودرزی با بیان اینکه در سال ۱۳۹۹ بیش از هزار انبار در تهران شناسنامه‌دار شد، گفت:

بیش از ۱۰ هزار انبار در تهران وجود دارد که ۲۰۰۰ عدد از آن‌ها، از جمله انبارهای مهم و بزرگ محسوب می‌شوند که البته پلیس بر آن‌ها نظارت داشته و خوشبختانه متصدیان آنان عمدتا همکاری خوبی با پلیس دارند.

اگر کالایی هم در انباری به صورت مغرضانه نگهداری شود، شامل احتکار شده و با مالک آن اقلام برخورد می‌شود.

 

رئیس پلیس امنیت اقتصادی تهران بزرگ در ادامه افزود:

در سال ۱۳۹۹ و دو ماه ابتدایی سال ۱۴۰۰، اقدامات خوبی صورت گرفته است.

۳۲ میلیون و ۲۳۹ هزار انواع کالای قاچاق به ارزش ۱۲ هزار میلیارد ریال کشف و ضبط شد، بیش از ۵۰۲۰ نفر متهم در حوزه کالای قاچاق شناسایی و دستگیر شده‌اند.

همچنین ۴۰۰ دستگاه خودروی حامل توقیف و بیش از ۵۰۰۰ پرونده تشکیل شده است.

 

رئیس پلیس امنیت اقتصادی تهران بزرگ در خصوص تغییر کردن کاربری شهرک‌های صنعتی، بیان کرد:

علاوه بر پایش انبارها و باراندازها، شهرک‌های صنعتی را نیز رصد می‌کنیم، تعدادی کارگاه در این شهرک‌ها با کاربری تولیدی وجود دارد که نباید تغییر کاربری دهند و کنترل باراندازهای قاچاق کالا، پایش الکترونیکی و رصد محمولات جاده ای و راه‌اندازی پلیس گمرک در تهران از جمله این اولویت‌ها است.

 

*** اجرای طرح‌های مقابله با قاچاق به صورت هفتگی و ماهیانه

 

رئیس پلیس امنیت با اجرای طرح‌های مقابله با قاچاق به صورت هفتگی و ماهیانه خبر داد و گفت:

این طرح‌ها با مشارکت سایر رده‌های پلیس مانند یگان امداد و پیشگیری اجرا می‌شود و در دو ماه گذشته حدود ۱ میلیون و ۷۴۱ هزار انواع کالای قاچاق و ۱۳۰ هزار فرآورده نفتی کشف شده و ۲۶ دستگاه خودروی حامل کالای قاچاق توقیف شده است همچنین در این رابطه ۱۷۰ متهم بازداشت شدند که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۸ درصد افزایش کشفیات داشتیم.

 

*** پیگیری پرونده‌های اقتصادی تعامل خوبی میان پلیس و دستگاه قضایی

 

وی با بیان اینکه در پیگیری پرونده‌های اقتصادی تعامل خوبی میان پلیس و دستگاه قضایی وجود دارد، تصریح کرد:

در سال ۹۹ بیش از ۱۰۰ متهم را که در سنوات قبل اقدام به ثبت شرکت‌های صوری کرده بودند، بازداشت کردیم. برخی از این متهمان با اجیر کردن افراد کم بضاعت مدارک آن‌ها را گرفته و اقدام به اخذ کارت بازرگانی و ثبت شرکت صوری کرده بودند.

در بحث پرونده‌های زمین‌خواری اشراف کامل داریم، در یکی دو هفته گذشته باند ۶ نفره در رابطه با زمین‌خواری بازداشت شدند که حدود ۲۰۰ جلد سند دفترچه‌ای از این افراد کشف شد.

اعضای این باند با جعل مهرهای ارگانهای مختلف از جمله شهرداری، مکانی را برای جعل اسناد درنظر گرفته و تمام تجهیزات لازم را داشتند.

 

رئیس پلیس امنیت اقتصادی تهران بزرگ در ادامه افزود:

بیشتر اقدامات صورت گرفته از سوی این افراد در غرب تهران صورت گرفته بود البته با کشف پرونده، از ادامه اقدامات این متهمان و کلاهبرداری بیشتر آن‌ها جلوگیری شد.

 

*** بازداشت دلالان ارز و معاملات فردایی

 

وی در خصوص استخراج رمز ارز بیت کوین، گفت:

در سال ۹۹ بحث بازداشت دلالان ارزی را داشتیم و خوشبختانه با اقدامات انجام شده در سال جاری این بازار به ثبات رسیده است.

البته با همکاری اتحادیه مربوطه، پایش تصویری در حال انجام است و با افراد خاطی برخورد می‌شود.

شهروندان برای انجام این معاملات باید به صرافی‌های مورد تایید و اعلام شده از سوی بانک مرکزی مراجعه کنند.

 

*** تشکیل پرونده برای ۱۰ نفر به دلیل استخراج بیت کوین

 

گودرزی در رابطه با دستگیری استخراج کنندگان رمز ارز بیت کوین، بیان کرد:

از ابتدای سال جاری در تهران، برای ۱۰ نفر به دلیل استخراج غیرقانونی رمز ارز بیت‌ کوین پرونده تشکیل شده، این افراد این کار را در مزارع یا ساختمان‌های مسکونی انجام می‌دادند.

شهروندان به این موضوع نیز توجه کنند که با توجه به اینکه بستر این معاملات در خارج از کشور است، ممکن است سرمایه‌گذاران در این حوزه، در مدت کوتاهی سودی کنند اما احتمال از دست رفتن مال آن‌ها نیز بسیار بالا است.

در همین راستا به شهروندان توصیه می‌کنیم هموطنان به دلیل عدم اشراف موجود، در بازار رمز ارزها سرمایه‌گذاری نکرده و پول‌های خود را در بخش تولید سرمایه‌گذاری کنند.

 

*** برای معاملات رمز ارزها مجوز صادر نمی‌شود

 

به گزارش پژواک، رئیس پلیس امنیت اقتصادی تهران بزرگ در پایان پیرامون عدم صدور مجوز برای معاملات رمز ارزها، اظهار داشت:

صرافی‌های داخل کشور مجوزی برای معاملات رمز ارزها ندارند اما تعدادی از صرافی‌ها با هماهنگی بانک مرکزی این کار را انجام می‌دهند اما هنوز مجوزی برای معاملات ارزهای دیجیتال در کشور صادر نشده است البته به دنبال هدفمند و قانونمند کردن این کار هستند.

برخی از این کامیون داران به دو نفر برای خرید خودروی سنگین اعتماد کرده که این افراد اقدام به کلاهبرداری کرده بودند یک نفر از آن‌ها که یک متهم فراری بود، شناسایی و دستگیر شده است و در حال استرداد اموال به شاکیان این پرونده هستیم که حدود صد نفر هستند.

ما با کمبود کالا مواجه نیستیم اما در بحث عرضه با مشکلات مواجه هستیم که با اشراف اطلاعاتی در حال شناسایی انبارها هستیم کالاهای احتکار شده نیز پس از کشف در اختیار مردم از طریق فروشگاه‌های معتبر قرار می‌گیرد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
پژواک
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − چهارده =

کلید مقابل را فعال کنید