کد خبر:262037
پ
همکاری
بر اساس اعلام معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری:

متخصصان ایرانی خارج از کشور با بیش از ۱۵۰ مرکز علمی داخلی همکاری می‌کنند

بر اساس اعلام معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، متخصصان ایرانی خارج از کشور با بیش از ۱۵۰ مرکز علمی داخلی همکاری می‌کنند.

بر اساس اعلام معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، متخصصان ایرانی خارج از کشور با بیش از ۱۵۰ مرکز علمی داخلی همکاری می‌کنند.

 

*** اجرای برنامه همکاری با متخصصان و کارآفرینان ایرانی خارج از کشور

 

به گزارش پژواک، بر اساس اعلام معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، اجرای برنامه همکاری با متخصصان و کارآفرینان ایرانی خارج از کشور در طی ۵ سال متوالی منجر به همکاری متخصصان و دانشمندان ایرانی خارج از کشور با بیش از ۱۵۰ مرکز علمی و فناوری شامل برترین دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها، پارک‌های فناوری و شرکت‌های دانش‌بنیان منتخب داخلی در کمترین زمان ممکن شده است.

مهاجرت برای کسب دانش برتر، امری صرفا منفی نیست، اما عدم بازگشت و یا قطع ارتباط اثر بخش با وطن و از دست دادن سرمایه‌های انسانی مسئله‌ای است که باید با اتخاذ تدابیری ویژه حل شود.

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز با توجه به عواقب و نتایج منفی از دست دادن این سرمایه‌های انسانی، اجرای برنامه همکاری با متخصصان و کارآفرینان ایرانی خارج از کشور «connect.isti.ir» را از ۵ سال گذشته آغاز کرد.

این برنامه به دنبال حل مشکلات و موانعی است که اجازه همکاری این افراد با کشور را نمی‌دهد یا دسترسی مراکز علمی و تخصصی داخلی به توان این افراد را مشکل کرده است.

این کار زمینه را برای آشنایی این افراد با ظرفیت‌های موجود در حوزه‌های مختلف علمی و فناوری داخلی فراهم می کند.

همچنین متخصصان و کارآفرینان ایرانی خارج از کشور با کمک این برنامه نحوه همکاری با مراکز مذکور را پیش از ورود به کشور می‌شناسند تا شرایط انتقال مهارت‌ها، روش‌ها و قابلیت‌های خدماتی نوین به کشور را بدانند.

 

*** بهره‌مندی از دانش و تجارب ارزشمند محققان و متخصصان ایرانی خارج از کشور

 

به گزارش پژواک، شایان ذکر است برنامه همکاری با متخصصان و کارآفرینان ایرانی خارج از کشور با هدف ایجاد ساز و کاری برای بهره‌مندی از دانش و تجارب ارزشمند محققان و متخصصان ایرانی خارج از کشور در قالب برنامه‌هایی همچون پسادکتری، فرصت مطالعاتی، اساتید مدعو و معین، تاسیس شرکت فناور و برگزاری سخنرانی و کارگاه تخصصی، پروژه تخصصی جایگزین خدمت سربازی با تاکید بر مدل چرخش مغزها طراحی و اجرایی شده است.

مخاطبان این طرح شامل دانش آموختگان دوره دکترا و اساتید یکی از ۲۰۰ دانشگاه‌ برتر دنیا و متخصصان و کارآفرینان فعال در یکی از موسسات شاخص علمی و فناوری یا شرکتهای دانش بنیان خارجی هستند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
پژواک
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه − 2 =

کلید مقابل را فعال کنید