کد خبر:259471
پ
۵G
پژواک گزارش می‌دهد:

فناوری ۵G در ایستگاه کاربردها/ از دنیای پزشکی تا آموزش و سرگرمی

اینترنت نسل پنجم، جدیدترین تکنولوژی حوزه ارتباطات سیار است که به طور قابل توجهی سرعت و پاسخگویی شبکه‌های بی‌سیم را افزایش خواهد داد.

اینترنت نسل پنجم، جدیدترین تکنولوژی حوزه ارتباطات سیار است که به طور قابل توجهی سرعت و پاسخگویی شبکه‌های بی‌سیم را افزایش خواهد داد.

 

*** اهمیت فناوری ۵G از جهات مختلف

 

به گزارش پژواک، نسل پنجم شبکه تلفن همراه ۵G با سرعت بسیار بالا، هم‌اکنون جدیدترین فناوری ارتباطات سیار سلولی است که پس از نسل چهارم ۴G فعلی و البته نه هنوز به صورت تجاری ارائه شده است.

طیف فرکانسی نسل پنجم شامل موج‌های باند بالا (بالای ۶‌گیگاهرتز)، باند متوسط (۲ تا ۵/ ۴ گیگاهرتز) و باند پایین (زیر ۳‌ گیگاهرتز) است.

در کشور ما شرکت ارتباطات سیار ایران، نخستین اپراتوری است که توانسته این تکنولوژی را روی شبکه واقعی پیاده‌سازی کند و مشترکان همراه اول که دارای گوشی ۵G باشند، می‌توانند در نقاط تحت پوشش از جدیدترین و سریع‌ترین اینترنت جهان بهره‌مند شوند.

فناوری ۵G از جهات مختلفی همچون افزایش ظرفیت سرویس‌دهی به کاربران شبکه (کاربران بیشتر)، کاهش تأخیر شبکه و بهینگی بیشتر مصرف توان در تجهیزات شبکه و کاربر (مانند گوشی موبایل) و نیز پشتیبانی از سرعت بیشتر کاربران در حال حرکت (مانند کاربر سوار بر اتومبیل در اتوبان یا قطار‌های سریع‌السیر) دارای اهمیت است اما از مهمترین نکاتی که درباره این تکنولوژی قابل توجه هست، یوزکیس‌های نسل پنجم می‌باشد.

 

*** معاون فنی و توسعه شبکه همراه اول/ دستیابی به به یوزکیس‌های واقعی و مورد نیاز

 

معاون فنی و توسعه شبکه همراه اول در آئین رونمایی از سایت ۵G همراه اول در برج ستاره ونک درخصوص یوزکیس‌های نسل پنجم، اظهار داشت:

اگر قرار باشد کار بزرگی برای کشور انجام دهیم باید همه بخش‌ها دست به دست هم بدهند تا به یوزکیس‌های واقعی و مورد نیاز دست یابیم.

 

*** رئیس اداره راهبردهای فناوری معاونت فنی و توسعه شبکه همراه اول/ واقعیت مجازی و کاربردهای آن حوزه‌های سرگرمی و آموزش

 

رئیس اداره راهبردهای فناوری معاونت فنی و توسعه شبکه همراه اول نیز درخصوص واقعیت مجازی و کاربردهای آن حوزه‌های سرگرمی و آموزش، بیان کرد:

هدفی که ما به دنبال آن هستیم و به سمت آن پیش خواهیم رفت دسترسی به یوز کیس VR است که کیفیت بالایی داشته باشد و نیاز به سرعتی دارد که در شبکه ۴G قابل دستیابی نیست.

واقعیت مجازی (Virtual Reality یا به اختصار VR) که کاربردهای مختلفی در حوزه‌های سرگرمی و آموزش دارد، نوعی تلاش برای حذف مرزهای موجود بین فضای واقعی و فضای مجازی است.

واقعیت مجازی (VR)، یک محیط کامپیوتری ۳D است که فرد می تواند با آن تعامل برقرار کند.

VR کاربردهای مختلفی می‌تواند داشته باشد، یکی از کاربردهایی که در مرحله اول می‌توان به آن اشاره کرد کاربردی است که در بحث سرگرمی داشته باشیم.

 

مهدی معظمی در ادامه، تصریح کرد:

به عنوان مثال کاربر می‌تواند با داشتن یک عینک VR محیط یک جنگل یا موزه را به صورت کاملا طبیعی مشاهده کنیم.

شرکت‌های تجاری می‌توانند یک محتوای VR را آماده کنند و مخاطبانشان بدون حضور در مکان مدنظر بتواند از آن مکان به صورت مجازی بازدید داشته باشند.

یکی دیگر از کاربردهای VR می‌تواند در محیط‌های آموزشی باشد که به عنوان مثال فناوری VR در چندین سناریوی مختلف مانند آتش سوزی در منزل، آتش‌سوزی هواپیما همراه با دود، آتش، آب و کف خاموش کننده شرایط را شبیه‎‌سازی می‌کند.

کارآموزان لباس‌های مخصوصی را می‌پوشند که دمای احتمالی در هر سناریو را شبیه‌سازی می‌کند و با نرم‌افزارهایی حالت‌های آتش‌سوزی و چگونگی تأثیر آن بر فرد را کنترل می‌کنند.

به طور کلی در محتوای فضای آموزشی ما می‌توانیم از فناوری VR استفاده بکنیم.

 

*** قابلیت‌هایی که فقط در بستر فناوری ۵G محقق می‌شود 

 

وی درخصوص مباحث مطرح شده درباره این فناوری و اینکه مشترکین عادی برای دسترسی به ۵G باید هزینه‌ای بالا برای تعویض گوشی موبایل خود کنند، گفت:

اپراتور همراه اول و دیگر اپراتورها امروزه به دنبال خدمت‌رسانی به مشترکین عادی هستند ولی در خصوص فناوری ۵G باتوجه به اینکه شرکت برای فناوری ۵G سرمایه سنگینی را هزینه کرده است و برای اینکه بتواند به بازگشت سرمایه و اهداف درآمدی برسد باید به دنبال خدماتی خاص برای ارگان‌ها، سازمان‌ها و شرکت‌های صنعتی و بزرگ باشد.

مطمئنا یک شرکت بزرگ به دنبال این نیست که ما موبایل ۵G در اختیارش قرار دهیم که با سرعت ۳ گیگ دانلود کند، طبیعتا آنها به دنبال یوزکیس می‌باشند.

 

معظمی در ادامه، خاطرنشان کرد:

مثلا وزارتخانه بزرگ آموزش و پرورش که در حال حاضر به دلیل ویروس کرونا و لزوم خانه‌نشینی مجبور به استفاده از پلتفرم شاد شده است، اگر در زمانی شرکتی یا سازمانی تصمیم به این بگیرد که در بستر VR همین سرویس را ارائه کند، نیاز به دیوایس VR خواهیم داشت، که این دیوایس VR می‌تواند به گوشی ۵G و یا مودم ۵G وصل شده و سرویس لازم را به عینک VR ارائه دهد و یا اینکه در حوزه پزشکی می‌توان به خدمات پزشکی از راه دور با استفاده از یوزکیس‌های خاص که نیاز به سرعت بالا و تأخیر زمانی پایینی دارند، استفاده کنیم که طبیعتا این یوزکیس‌ها فقط در بستر ۵G است که می‌تواند به درستی سرویس را ارائه کند تا از راه دور، بیمارانی را که به دلایل مختلفی از جمله دوری مسافت، مواقع اورژانسی و اضطراری و همچنین عدم استطاعت مالی برای سفر به بیمارستان‌های شهر و کشورهای دیگر تحت عمل جراحی قرار داده و به مداوای آنها بپردازند که شرکت همراه اول در این مسیر قدم بزرگی برداشته و می‌تواند در این خصوص بسترهای لازم را فراهم کند.

 

*** تجاری‌سازی سرویس ۵G در سراسر کشور

 

به گزارش پژواک، رئیس اداره راهبردهای فناوری معاونت فنی و توسعه شبکه همراه اول در پایان با بیان اینکه یوزکیس‌هایی که ما در اینجا به آن اشاره کردیم فقط به صورتی نیست که در گوشی استفاده کنیم بلکه به یک سری لوازم جانبی (accessory) نیاز دارد، اظهار کرد:

مثلا در حوزه آموزشی به عینک VR احتیاج داریم و در حوزه گیمینگ به سیستمی با کارت گرافیک و سی پی یو قوی که این دیوایس ها از طریق وای فای یا کابل به گوشی یا مودم ۵G متصل شده تا بتواند از آن استفاده کند.

اگر ما بخواهیم سرویس ۵G را در سراسر کشور تجاری‌سازی کنیم باید اکوسیستم مشترکین (مودم، گوشی، دیوایس و اکسسوری مورد نیاز۵G  را فراهم کنیم و در کنار آن هم باید محتوایی تولید بشود که این محتوا در شبکه ۴G قابلیت ارائه نداشته باشد.

پایگاه ۵۹۸

 

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه