کد خبر:263821
پ
دانش‌بنیان
بر اساس اعلام معاونت علمی و فناوری:

فعالیت ۶ هزار شرکت‌ دانش‌بنیان تا پایان سال ۹۹

بر اساس اعلام معاونت علمی و فناوری، ۶ هزار شرکت‌ دانش‌بنیان تا پایان سال ۹۹ در کشور فعالیت کرده‌اند.

بر اساس اعلام معاونت علمی و فناوری، ۶ هزار شرکت‌ دانش‌بنیان تا پایان سال ۹۹ در کشور فعالیت کرده‌اند.
 

*** رونق زیست‌بوم فناوری و نوآوری به کمک شرکت‌های دانش‌بنیان

 

به گزارش پژواک، یکی از اولویت‌های اصلی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری رونق زیست‌بوم فناوری و نوآوری به کمک شرکت‌های دانش بنیان و خلاق و تجاری سازی دستاوردهای فناورانه است.
 
شرکت‌های د‌انش‌بنیان در سال ۱۳۹۲ درآمدی مجموعاً ۲هزار میلیارد ریالی داشتند این در حالی است که درآمد فعالان زیست‌بوم نوآوری و فناوری در سال ۹۹ از مرز ۹۰۰ هزار میلیارد ریال فرارتر رفت و به رشد و رونق اشتغال و ارزش افزوده انجامید.
 
با رویکرد حمایت از رشد و رونق محصولات د‌انش‌بنیان، زیرساخت‌های قانونی به عنوان یکی از مهمترین چالش‌های فراروی فعالان زیست‌بوم نوآوری و فناوری، ایجاد شد و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اجرایی کردن قانون حمایت از این کسب و کارها، زمینه را برای توسعه کسب و کارهای د‌انش‌بنیان و خلاق فراهم کرد.
 

*** رشدی قابل توجه شرکت‌های دانش‌بنیان

 

در حالی که در آغازین روزهای تصویب قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان کمتر از ۵۰ شرکت فعالیت داشتند، اما در پایان سال ۱۳۹۹ تعداد این کسب و کارها به مرز ۶۰۰۰ شرکت نزدیک شده و در این مدت رشدی قابل توجه را تجربه کرده است.
 
محور و اساس فعالیت زیست‌بوم نوآوری و فناوری، تولید محصولات با کارایی‌های فناورانه و عمومی برای جامعه است که بازدهی بالایی دارند و می‌توانند نیازی از وابستگی‌های تحریمی کشورمان را رفع کنند.
 

*** بیشترین ارزش افزوده در شرکت‌های دانش‌بنیان توسط فعالان حوزه صنایع خلاق و رایانه

 
این کسب‌وکارها در حوزه‌های مختلف فناوری‌های پیشرفته از فناوری نانو، زیست‌فناوری، علوم و فناوری‌های شناختی، صنایع خلاق و دیگر حوزه‌ها هزاران محصول و خدمات را به بازار ارائه کرده و توانسته اند ضمن ایجاد اشتغال، ارزش افزوده قابل توجهی را به ارمغان بیاورند.
 
شرکت‌های د‌انش‌بنیان به تفکیک فناوری‌هایی که در آن فعال هستند، نشان می‌دهد فعالان حوزه صنایع خلاق و رایانه توانسته‌اند بیش‌ترین حجم از خلق ارزش افزوده را به خود اختصاص دهند.
 
*** تمرکز عمده شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق در پایتخت
 
به گزارش پژواک، عمده تمرکز شرکت‌های د‌انش‌بنیان و خلاق در پایتخت متمرکز شده‌اند و استان اصفهان در رتبه بعدی اختصاص شرکت‌های دانش‌بنیان قرار دارد.
همچنین استان آذربایجان شرقی و خراسان رضوی منطبق با جمعیت و میزان فعالیت کسب و کارهای د‌انش‌بنیان و فناور، در جایگاه‌های دیگر قرار گرفته‌اند.
 
 
انتهای پیام///
منبع
پژواک
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − 12 =

کلید مقابل را فعال کنید