کد خبر:263728
پ
رئیسی
حجت السلام رئیسی:

فضای مجازی؛ بهترین ظرفیت برای نظارت ملت بر دولت/ پایه تحول در کشور باید علم و فناوری باشد

حجت السلام سید ابراهیم رئیسی با تاکید بر این که پایه تحول در کشور باید علم و فناوری باشد، فضای مجازی را بهترین ظرفیت برای نظارت ملت بر دولت دانست.

حجت السلام سید ابراهیم رئیسی با تاکید بر این که پایه تحول در کشور باید علم و فناوری باشد، فضای مجازی را بهترین ظرفیت برای نظارت ملت بر دولت دانست.

 

*** ورود به عرصه انتخابات با هدف تغییر در ساختارهای اجرایی

 

یه گزارش پژواک، حجت السلام سید ابراهیم رئیسی در مسجد دانشگاه تهران مهمان دانشجویان و نمایندگان تشکل‌های دانشجویی بود تا به سوالات متنوع و متعدد آنها در قامت کاندیدای انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری پاسخ دهد.

 

نامزد سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری در ابتدا در توضیح علت نامزدی‌اش در انتخابات ۱۴۰۰، اظهار کرد:

شخصاً تمایلی به ورود به این عرصه نداشته اما بر حسب احساس وظیفه برای تشکیل یک دولت مردمی و انقلابی و تغییر در ساختارهای اجرایی وارد این عرصه شده است

 

رئیسی در ادامه افزود:

همه می‌دانند کار قوه قضاییه، کار جدی است و مسئولیت مهمی است و از نظر جایگاهی نیز نهادی مطالبه گر است تا این که پاسخگو باشد اما من به ضرورت و به خواست مردم به میدان آمدم تا به وضعیت اسفناک امروز پایان دهم.

 

*** علم و فناوری باید پایه تحول و دانشگاه باید در متن تحولات باشد

 

وی با بیان این که پایه تحول باید علم و فناوری و دانشگاه باید در متن تحولات باشد، گفت:

یکی از اشکالات فعلی در حاشیه بودن دانشگاه است که دولت من این نگاه را تغییر می‌دهد.

 

*** قوه قضاییه در برخورد با مفاسد اقتصادی هیچ خط قرمزی ندارد

 

رئیس دستگاه قضا در واکنش به اظهارات دانشجویی که مدعی بود قوه قضاییه دربرخورد با مفاسد خط قرمز دارد و شفاف عمل نکرده، اظهار داشت:

داوری کاری سخت و ضابطه مند است و باید برای حکم کردن آگاهی داشت، ما در عمل نشان دادیم که در دوره تحول در برخورد با پرونده‌های فساد هیچ خط قرمزی نداریم.

 

وی در ادامه افزود:

برخی مسئولان برخی دیگر را دزد خطاب کردند، برخی جریانات افرادی را خلافکار خواندند و رسانه‌ها از برخی افراد به عنوان مفسد نام بردند و ما این مسائل را با جدیت پیگیری کردیم و این امید را به وجود آوردیم که بدون رودربایستی با هر فسادی مقابله می‌کنیم.

یک بار در جلسه سران قوا از من سوال شد چگونه می‌خواهید به پرونده‌های مفاسد رسیدگی کنید که گفتم ما بنا داریم هر پرونده ای که روی میز است و به نوعی برای مردم ایجاد دغدغه کرده با جدیت رسیدگی کرده و نتیجه آن را به مردم اطلاع دهیم اگر با اعتماد و رای مردم به دولت رفتم انجا هم به همین شکل خواهد بود یعنی مسائل مردم حتما در دستور کار جدی تا حصول نتیجه مشخص قرار خواهد گرفت.

 

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی با اشاره به نحوه رسیدگی پرونده‌های اقتصادی، بیان کرد:

در برخورد با پرونده‌ها متعلق به هر جریان سیاسی و مرکز قدرت و ثروت بوده قاطعانه، عادلانه و بر اساس حق رسیدگی شده و اگر کسی تصوری غیر از این دارد اطلاعاتش ناقص است و باید اصلاح کند.

 

وی با بیان این که در روند مبارزه با فساد در میانه راه هستیم لزوم اصلاح ساختارهای فسادزا را امری ضروری برای جلوگیری از تولید پرونده‌های قضایی دانست و گفت:

اگر ساختارهای فسادزا اصلاح نشوند هر چه به پرونده‌ها رسیدگی شود باز پرونده جدیدی به وجود می‌آید.

 

نامزد ریاست جمهوری سیزدهم در ادامه افزود:

نظام پولی و بانکی و نظام واردات و صادرات ما منشأ بسیاری از مشکلات است که باید با جدیت و با همکاری نیروهای انقلاب در دولت مردمی اصلاح شود.

 

*** فضای مجازی بهترین ظرفیت برای نظارت ملت بر دولت است

 

وی در پاسخ به سوال دانشجویی درباره دیدگاهش در خصوص فضای مجازی، اظهار داشت:

فضای مجازی بهترین ظرفیت برای نظارت ملت بر دولت است.

 

رئیسی در ادامه افزود:

اینترنت و فضای مجازی از مهم ترین ساخته‌های بشر است که با سرعتی بیش از دیگر اختراعات و ابداعات لایه‌های زندگی مردم را تحت تاثیر قرار داده است.

 

این نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به گسترش ارتباطات در جهان امروز، گفت:

زیرساخت‌های فضای مجازی باید متناسب با گستره آن توسعه یابند و در صورت اعتماد مردم این کار در دولت آینده پیگیری خواهد شد.

 

وی در ادامه افزود:

فضا مجازی یک فضای مهم برای کار و درآمدزایی است و امروز هند و پاکستان به اندازه پول نفت برخی کشورها از اقتصاد فضای مجازی درآمد کسب می‌کنند.

در صورت اعتماد مردم برای تقویت اقتصاد فضای مجازی حداقل اینترنت را برای دهک‌های پایین جامعه رایگان خواهد کرد.

 

*** هر خانه یک ستاد

 

نامزد انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم در واکنش به ابراز نگرانی دانشجویی درباره ترکیب اعضای ستادهای انتخاباتی وی، اظهار داشت:

من از روز اول گفته‌ام که به صورت مستقل وارد صحنه انتخابات شده‌ام و به دلیل نداشتن منبع مالی ستاد انتخاباتی به معنای مرسوم آن را ندارم و تاکید کردم هر خانه یک ستاد است.

 

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی در ادامه افزود:

گروه‌های مختلفی در این مدت از من حمایت کردند همان طور که بسیاری از آحاد ملت نسبت به من ابراز لطف و محبت داشتند و ما برای هماهنگ شدن فعالیت ستادهای مردمی یک شورای هماهنگی تشکیل دادیم که مسئول آن با نظر خود اعضا تعیین شد.

در چند روز اخیر برای جلوگیری از اسراف، تاکید کردم که از چاپ پوستر و بنر برای من خودداری شود و هرچه می‌توانند هزینه تبلیغات را کم کنند و پول آن را به صرف رسیدگی به نیازمندان و تشویق مردم به افزایش مشارکت در انتخابات کنند.

 

*** نحوه چیدمان کابینه دولت

 

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به سوال دانشجوی مذکور در خصوص نحوه انتخاب همکارانش در دولت آینده، تصریح کرد:

ستادهای انتخاباتی لزوماً آیینه و نماد دولت آینده نیستند و فضای ستادها در واقع فضای دولت من نیست.

 

رئیسی در ادامه افزود:

ما برای انتخاب همکاران دولت شاخص‌هایی مانند انقلابی بودن، کارآمد بودن و متخصص بودن را ملاک قرار می‌دهیم و این شاخصه‌ها را به طور شفاف به مردم اعلام می‌کنیم تا همکاران دولت بر اساس شایسته سالاری انتخاب شوند.

 

*** شفاف‌سازی در تمامی عرصه‌ها

 

وی با تاکید بر شفاف بودن فعالیت‌های دولت مردمی، گفت:

در آستان قدس رضوی عملکرد شرکت‌های این مجموعه را پشت ویترین قرار دادیم و در قوه قضاییه نیز بحث حساب‌های خاص را ساماندهی کرده و گزارش عملکرد آن را به مردم ارائه کردم تا دغدغه‌ها، گله‌مندی‌ها و حرف و حدیث‌ها برطرف شود.

 

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی در ادامه افزود:

من شفاف‌سازی در همه عرصه‌ها اعتقاد دارم و آن را پایان بخش بگو مگوها می‌دانم و در برخورد با مفسدین اقتصادی هر جا به قطعیت برسیم اعلام می‌کنیم و این اتفاق عملی شده است.

 

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری با بیان این که شفاف‌سازی موجب افزایش امنیت و آرامش کشور و اعتماد مردم می‌شود، تاکید کرد:

دولت باید به جز آن چه اقتضای خاص است که البته تعداد این موارد نیز محدود است شفاف سازی کند و تصمیمات محرمانگی نباشد.

راه اعتماد سازی در جامعه شفاف سازی و با صداقت حرف زدن با مردم است.

در دولت مردمی قراردادهای اقتصادی به اطلاع مردم می‌رساند و هیچ قرارداد مهمی محرمانه نخواهد بود.

 

*** به طرح افزایش قیمت بنزین معترض بودم

 

رئیسی در پاسخ به سوالی پیرامون حوادث آبان ۹۸ و معرفی و برخورد با عاملان آن، اظهار کرد:

اصلاح قیمت انرژی و افزایش قیمت بنزین از قوانین مصوب مجلس بود که باید در یک شیب ملایم اجرایی می‌شد اما دولت ۵ سال به این قانون عمل نکرد.

 

وی در ادامه افزود:

موقعی که این طرح به جلسه شورای هماهنگی سران قوا آمد سه بار اعتراض و سوال کردم چرا در این جلسه مطرح شده که آنها گفتند این موضوع در دولت تصویب شده و اینجا فقط برای اطلاع و هماهنگی مطرح می‌شود.

آنجا این بحث پیش آمد که قانون می‌گوید درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین باید صرف تولید شود اما دولت می‌خواهد آن‌ را به صورت مستقیم به مردم بدهد که فقط همین مسئله در جلسه سران قوا تصویب شد که مورد تایید مقام معظم رهبری نیز قرار گرفت.

 

رئیسی با بیان این که دولت با عملکرد نامناسب در اجرای این طرح به جامعه شوک وارد کرد، اظهار داشت:

من سه چهار روز قبل از اجرای طرح توسط دولت، از موضوع مطلع شدم و در نامه‌ای رسمی هشدار دادم که کشور زمینه اجرای این طرح بدون اقناع مردم را ندارد و زمان اجرای آن را مناسب نمی‌دانم.

 

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم در بخش دیگری از سخنانش با بیان این که شرایط حساس کشور می‌طلبد دقیق و حساب شده عمل کنیم و تحت تاثیر فضاسازی‌ها قرار نگیریم، اظهار داشت:

امروز زندگی مردم و کسب و کار و معیشت آنها آسیب دیده و دولت هم به دلیل از دست رفتن سرمایه اجتماعی دچار آسیب جدی شده است.

در این شرایط باید تلاش کنیم که با تغییر ساختارها و روندهای جاری بار دیگر اعتماد را به مردم بازگردانیم و آنها را نسبت به آینده، نظام و دولت امیدوار کنیم.

 

*** دانشگاه در مرکز تحولات قرار خواهد داشت

 

وی از دانشجویان خواست که در صورت رای مردم دولت آینده را در تحول ساختار اجرایی کمک کنند و تاکید کرد:

در دولت من دانشگاه در مرکز تحولات قرار خواهد داشت و حتماً همچون گذشته از نظرات دانشگاهیان‌ بهره‌مند می‌شود.

 

رئیسی با بیان این که دانشجویان به دلیل شور جوانی و از سر دغدغه‌مندی با حرارت سخن می‌گویند و نظراتشان را تند بیان می‌کنند، گفت:

مسئولان باید با سعه صدر با دانشجویان برخورد کنند و آستانه تحمل خود را بالا ببرند.

 

وی با بیان این که مدیر کم تحمل نمی‌تواند مدیر موفقی باشد، گفت:

من می‌دانم که دانشجویان از سر دلسوزی حرف می‌زنند و همواره خود را در معرض نقد آنها و نخبگان قرار دادند.

در سال ۹۶ هم در جریان تبلیغات انتخابات و مناظرات انتخاباتی اتهامات زیادی به من و خانواده ام زدند اما علی رغم افتراها و توهین‌ها یک مورد شکایت نکردم در حالی که رقیب من با وجود شعار آزادی از ۱۹۸ نفر به دادگستری شکایت کرد.

 

رئیسی در ادامه افزود:

وقتی به قوه قضاییه آمدم با رسانه‌ها جلسه گذاشتم و آن‌ها گفتند که دستگاه قضایی از ۴۰ فعال رسانه‌ای شکایت کرده که من همان جا از همه اعلام رضایت کردم و همه شکایات را پس گرفتیم و در دوره حضورم در قوه قضاییه نیز نه یک سایت و رسانه را بستیم و نه از یک نفر شکایت کردیم.

این آقایان شعار می‌دهند اما دانشجوی فهیم و فرهیخته ما نباید تحت تاثیر شعارها قرار بگیرد بلکه باید به عملکرد افراد در میدان نگاه کرد.

 

*** جامعه ما دیگر کشش سیاست بازی ندارد

 

به گزارش پژواک، نامزد سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری در پایان با بیان این که جامعه ما دیگر کشش خط بازی و سیاست بازی ندارد، خاطرنشان کرد:

من با همه کسانی که به نام مردم می‌خواهند دولت را یاری دهند ائتلاف می‌کنم و دولت مردمی با کسانی که می‌خواهند مردم را سر کار بگذارند و با شعار دادن کشور را معطل می‌گذارند، هیچ نسبتی ندارد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
پژواک
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − چهار =

کلید مقابل را فعال کنید