کد خبر:267361
پ
بورس
کارشناس بازار سرمایه:

فروش سهام‌های ضررده تحت تأثیر استراتژی معاملاتی است/ از روزهای منفی بازار سهام کاسته خواهد شد

کارشناس بازار سرمایه، فروش سهام‌های ضررده از سوی سهامداران را ناشی از استراتژی معاملاتی دانست.

کارشناس بازار سرمایه، فروش سهام‌های ضررده از سوی سهامداران را ناشی از استراتژی معاملاتی دانست.

 

*** شاخص بازار بورس برای مدت موقت نزولی است

 

به گزارش پژواک، عرفان هودی در گفتگو با رسانه ها در ارتباط با وجود نوسانات در روند معاملات اخیر بورس، اظهار داشت:

با توجه به بازگشت شاخص بورس به مدار صعودی تحت تاثیر حمایت‌های صورت گرفته و نیز بهبود روند معاملات این بازار، به نظر می رسد که روند معاملات بازار تا یک یا دو ماه آینده با روند فعلی ادامه داشته و تهدید زیادی، تهدید کننده معاملات بورس نباشد.

 

وی در این رابطه، افزود:

سهامداران نباید نگران ایجاد چنین روندهایی در بازار باشند، زیرا شاخص بورس پس از چند روز صعود، ممکن است برای مدتی موقت وارد مدار نزولی شود و بعد از توقفی کوتاه‌مدت، خود را آماده صعود دوباره کند.

 

*** نوسان ذات بازار سرمایه است

 

کارشناس بازار سرمایه با بیان این که براساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته به نظر می‌رسد که طی روزهای آینده از روزهای منفی بازار کاسته شود، گفت:

این امر بدین معنا نیست که در این مدت با بازاری یکپارچه صعودی همراه باشیم، چرا که نوسان ذات بازار سرمایه است و سهامداران نباید از ایجاد چنین روندهایی در بازار ترس داشته باشند.

 

هودی در همین خصوص، اضافه کرد:

بازار تا پایان آبان‌ماه با نوسان مثبت و منفی همراه است و شاهد تداوم روند منفی بازار در چند روز متوالی نخواهیم بود و نزدیک شدن شاخص بورس به محدوده یک میلیون و ۵٠٠ هزار واحد هم خیلی دور از دسترس نیست البته گاهی شاهد رفتارهای شدید هیجانی از سوی سهامداران در بازار هستیم.

تصمیم سهامداران در فروش سهام در شرایط ضرردهی ناشی از رفتار هیجانی نیست.

 

وی با اشاره به این مطلب که از دست رفتن حمایت از سهام آن را به حد ضرر می رساند، عنوان کرد:

در چنین شرایطی سهامداران به سرعت با استفاده از استراتژی معاملاتی خود اقدام به فروش سهام در بازار می کنند.

 

کارشناس بازار سرمایه در ادامه تصریح کرد:

این رفتار سهامداران را نباید ناشی از رفتار هیجانی سهامداران دانست زیرا زمانی که سهامدار با وجود ارزنده بودن سهام خود شاهد تداوم ریزش قیمت سهام است و چنین پیش‌بینی می کند که این سهم را می‌تواند طی روزهای آینده با قیمت پایین‌تر خریداری کند؛ بنابراین به سرعت در قیمت بالا اقدام به فروش می‌کند تا بتواند طی روزهای آینده آن را با قیمت پایین‌تر خریداری کند به همین دلیل، این تصمیم سهامداران را نمی‌توان به رفتار هیجانی آنها ربط داد.

 

*** در بازه زمانی یک ساله سود معقولی به دست می آید

 

هودی به سهام ارزنده در بازار برای سرمایه‌گذاری اشاره کرد و گفت:

بخشی از سهام و صنایع در بازار ارزنده هستند و می‌توانند بهترین موقعیت را برای سرمایه‌گذاری در اختیار سهامداران قرار دهند.

 

کارشناس بازار سرمایه در ادامه افزود:

اکنون p/e شرکت ها در بهترین موقعیت قرار دارد و سهامداران با خرید سهام ارزنده و نگهداری آن در بازه زمانی میان‌مدت و بلندمدت یک ساله از نظر تغییرات قیمتی و تقسیم سود در مجامع آینده، سود معقولی را به دست خواهند آورد

 

*** ارزش ذاتی سهام کمتر از قیمت‌ها بر روی تابلوی بورس است

 

وی با بیان اینکه سهامداران باید این موضوع را مدنظر قرار دهند که نباید کلیت بازار سرمایه را ارزنده دانست و نمی‌توان چنین انتظاری را از بازار داشت که روند صعودی به کل سهام حاضر در بورس و بازار بازگردد، اظهار داشت:

بسیاری از سهام در بازار وجود دارند که قیمت آنها بر روی تابلوی بورس کمتر از ارزش ذاتی است و بهتر است سهامداران در اینگونه سهام سرمایه گذاری کنند تا بتوانند بعد از مدتی بازده معقولی را از این بازار کسب کنند.

 

*** حمایت دولت روند بازار را مثبت می کند

 

به گزارش پژواک، کارشناس بازار سرمایه در پایان به حمایت‌های اخیر مسوولان دولتی و تاثیر آن بر بازگشت شاخص بورس به مدار صعودی اشاره کرد و گفت:

صحبت‌های مطرح شده از سوی وزیر اقتصاد در جلسه اخیر و نیز دیگر حمایت‌های صورت گرفته توسط مسوولان دولتی و رییس جمهوری به طور حتم معاملات بورس را به لحاظ بنیادی تحت تاثیر قرار می‌دهد و می تواند در ایجاد روند مثبت بازار، تاثیرگذار باشد.

ایرنا

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 4 =

کلید مقابل را فعال کنید