کد خبر:263324
پ
علیرضا زاکانی
پژواک گزارش می‌دهد:

علیرضا زاکانی در مناظره دوم/ مشکلاتی که امروز در کشور است، به بانک مرکزی ارتباط دارد/ همتی، کاندیدای روکشی است

علیرضا زاکانی با حضور در مناظره دوم نامزدهای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با موضوع مسائل سیاسی، فرهنگی و اجتماعی ضمن تشریح برنامه‌های خود به برخی انتقادات پاسخ داد.

علیرضا زاکانی با حضور در مناظره دوم نامزدهای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با موضوع مسائل سیاسی، فرهنگی و اجتماعی ضمن تشریح برنامه‌های خود به برخی انتقادات پاسخ داد.

 

*** سیاست‌های جمعیتی

 

به گزارش پژواک، علیرضا زاکانی در دومین دور مناظره نامزدهای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به سوال مجری برنامه درباره سیاست‌های جمعیتی و برنامه وی برای مقابله با عوامل تحریک‌کننده جمعیت مانند نرخ ازدواج، ‌تجرد قطعی و ناباروری، اظهار کرد:

موضوع جمعیت در کشور به یک نقطه بحرانی تبدیل شده است که نیاز به یک تجدید نظر خاص دارد.

اکنون نرخ رشد جمعیت کشور به ۸ دهم درصد رسیده است و در شرایط بحرانی است و در حوزه باروری از ۶.۹ در سال ۶۰ به ۱.۷ دهم رسیده است و ما باید حتما نرخ باروری را به ۲.۳ دهم برسانیم تا از این وضعیت اسفناک خارج شویم.

 

*** مشکل؛ آزادی خواهی در مقابل استبداد است

 

زاکانی در ادامه  افزود:

امروز مشکل، فقر و بی عدالتی مقابل تبعیض‌ها و آزادی در مقابل استبداد است.

آزادی از عدالت قابل تفکیک نیست؛ ‌ به عنوان پزشک و رزمنده می‌گویم، ما که جانمان را کف دست گرفتیم، جان ما فدای همه ملت است و این را ثابت کردیم.

 

وی با اشاره به کولبران، گفت:

اینجا گفته شد برخی صدای کولبران هستند، به واقع باید دید ۲۵ میلیارد دلار قاچاقی که در کشور صورت می گیرد و ۹۵ درصد از مبادی رسمی می‌آید و افراد آن معلوم است، چرا آقایان وقتی در دولت بودند، همت نکردند جلوی این قاچاق را بگیرند تا کولبران به جای اینکه در کوه‌ها آسیب بخورند، زندگی عزت مندانه داشته باشند.

 

*** کی بود کی بود من نبودم که درست نیست

 

نامزد سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه آقایان برای خود در جامعه طبقه بندی دارند، گفت:

شرایط را در جامعه طوری قرار نمی‌دهند که عموم مردم منتفع شوند. آقایانی که در دولت کنونی بودند بگویند کدام سمت این ماجرا می‌ایستند؟ به نظر من معلوم است کدام سمت می‌ایستند؛ اگر کمی به اندرونی اینها سر بکشیم، خواهیم فهمید چگونه با جان و مال و عِرض و آبروی مردم بازی می‌کنند.

این جهت نیازی به مظلوم نمایی ندارد بلکه نیاز به برنامه دارد.

عده ای در سال ۹۲ از مردم رأی گرفتند و بعد هم مشخص شد هیچ تعهدی به آنچه که گفتند، ندارند.

آدم از یک سوراخ نباید دو بار گزیده شود؛ عزیزانی که هستند سعی کنند جوری صحبت کنند که با کارنامه و برنامه های شان همخوانی داشته باشد.

مشکلاتی که امروز در کشور است، به بانک مرکزی ارتباط دارد؛ قیمت دلار، نهاده‌ها، بی توجهی به نوع سیاستگذاری و نظارت بر بانک‌ها، ‌بحث خلق نقدینگی، افزایش پایه پولی، کی بود کی بود من نبودم که درست نیست.

 

*** آقای رضایی حتما باید روی منابع تجدید نظر کنند

 

زاکانی همچنین با نقد بخشی از سخنان محسن رضایی، اظهار کرد:

آقای رضایی حتما باید روی منابع تجدید نظر کنند؛ عدد و رقم هایی که می‌گوید عجیب است و موضوع را هم نباید سیاسی کرد. وظیفه داریم ناظر به منفعت ملی مان نظر بدهیم.

با یک محاسبه از این عدد و رقم‌ها در این چند وقت و مقایسه آن با دارایی های دولت و امکانات کشور، کار سخت می‌شود؛ مگر اینکه جناب آقای رضایی دقیق بگویند این ۱۳۷ میلیارد چیست و چگونه آن را احصا می‌کنند که این موضوع هم در ذهن ما روشن شود.

 

*** مشکل کشور کجاست؟

 

وی با بیان اینکه در کشور انسداد وجود ندارد، افزود:

مشکل، مشکل مدیریت، رویکرد، زیاده خواهی‌ها و باند بازی‌ها است.

بنابراین در این جهت ما برنامه‌هایی را باید ارائه کنیم.

 

نامزد سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به روند برگزاری مناظره، خاطرنشان کرد:

حاضرم با هر کدام از دوستان عزیز مناظره کنم. البته مناظره هم دقیقِ و برنامه ای باشد؛ چون بر این باور هستم، خیلی بهتر می‌توان مناظره برگزار کرد و بهتر بود مناظره دو به دو داشته باشیم که عیار گفته ها بهتر معلوم شود.

 

*** نمی‌توان کشور را کاریکاتوری اداره کرد

 

زاکانی در سومین بخش از سخنان خود در مناظره، اظهار داشت:

رییس جمهوری باید یک بسته جامع داشته باشد؛ نمی‌شود کشور را کاریکاتوری اداره کرد بلکه باید برای مدیریت و اقتصاد، فرهنگ و اجتماع، سیاست و امنیت برنامه داشته باشد.

در حوزه سلامت بر این باور هستم، دولت می‌تواند اقدام اساسی و جدی بکند که مریض غیر از درد بیماری، ‌درد دیگری نکشد.

در این زمینه برنامه جامعی تنظیم کرده‌ام که تقدیم می کنم.

سال اول می توان ریشه فقر مطلق را قطع کرد و برای آن هم برنامه ۶ سرفصلی تنظیم کرده ام که منابع، امکان و شرایط در درون برنامه گنجانده شده و همین امروز می‌توان آن را اجرا کرد؛ اصلا اینطور نیست که حواله به غیب و منبع نامعلومی بدهم.

 

*** دولت باید پیرو و پاسخگوی مردم باشد

 

نامزد سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری درباره آزادی‌های مدنی، بیان کرد:

در بخش آزادی‌های مدنی بر این باور هستم دولت باید پیرو و پاسخگوی مردم باشد؛ بنابراین قائل به شفافیت، دقت و ایجاد نهاد سازی نوین در جهت پذیرش موضوع نظارت، مطالبات و اعتراضات مردم هستم.

 

وی با بیان این که از ۳.۵ میلیون زن سرپرست خانوار، ۱۷۷ هزار نفر تحت پوشش بیمه هستند، خاطرنشان کرد:

وقتی صحبت از فقر مطلق می‌کنیم، دولتی که باید بیاید برای همه ابعاد و ساحت های زندگی برنامه داشته باشد.

 

*** دولت را به نوکر مردم تبدیل خواهم کرد

 

زاکانی درباره تبعیض در توزیع منابع عمومی و میدان دادن به ویژه خواری و مدارا با فریبگران اقتصادی و بی عدالتی اجتماعی، گفت:

مردم عزیز بیش از سه دهه است که عده‌ای بر اقتصاد مملکت خیمه زدند و تمام سرمایه‌ها و امکانات کشور را به سمت سویی سوق دادند که در این شرایط تبعیض، آنها کاخ نشین شده‌اند و مردم را در کوخ نشین نگه داشتند.

متاسفانه اول انقلاب به نحوی دنبال شد که موی کوخ نشینان به همه کاخ نشین‌ها می‌ارزید ولی آن مطلب خوب اول انقلاب به شرایطی به شرایطی تبدیل شده است که مسوولان ما دچار خوی اشرافی‌گری شدند. بنده در نخستین کاری که خواهم کرد، ‌ دولت را از موضوع اشرافی گری به موضع نوکری مردم تبدیل خواهم کرد.

 

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود با تاکید به توزیع عادلانه ثروت به عنوان برنامه دوم خود، بیان کرد:

نکته سوم این است که با توانمندسازی شرایط را به نحوی تغییر می‌دهم که مفسدان امکان تنفس نداشته باشند.

 

*** دشمن ما فقر، ‌فساد و تبعیض است

 

وی با بیان اینکه فساد از قبیله گرایی و باندبازی آغاز می‌شود، افزود:

همتی در مسئولیتی که داشتند و در روز قبل از تعطیلات نوروز هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان از بانک دولتی به یک بانک خصوصی به صورت خلاف منتقل می‌شود که ذیل مسوولیت آقای همتی است.

آقای همتی، حوزه‌ خود را نتوانستید نظارت کنید و حالا مدعی سایر حوزه‌ها هستید.

با گردن کلفت‌ترین و قویترین افراد که سبب ایجاد شبکه فقر و فساد در جامعه شده‌اند و آسیب‌های جدی در جامعه ایجاد کرده اند، ‌ مبارزه خواهم کرد.

دشمن ما فقر، ‌فساد و تبعیض است و به فضل الهی با کمک مردم ایران ریشه آن را خواهم کند و ۲ دهه است با معاون رییس جمهوری، ‌ ‌ وزیر اطلاعات، ‌ دادستان کل تهران و موارد این چنینی با دست خالی درگیر شدم و در دولت بنده ریشه فساد خشک خواهد شد.

نکته‌ای که آقای رضایی فرمودند، ‌ پیش از آن عذرخواهی کرده بودم و درباره موضوع انرژی ۸۶ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۹ اعلام شده بود که این به زندگی مردم باز می گردد ومی توان درباره آن صحبت کرد.

 

*** همتی کاندیدای روکشی است

 

زاکانی در ادامه این مناظره خطاب به همتی، گفت:

آقای همتی در مورد کدام زنان حرف می زنند؟ در مورد کدام جوانان حرف می زنند؟ بعد هم خیلی شیک می‌گویند این پنج نفر کاندیدای پوششی هستند.

آقای همتی من سری قبل محضر شما توضیح دادم، ‌ لازم نیست و دیگر هم نمی‌گویم؛ اگر بنا باشد ما کاندیدای پوششی باشیم، ‌جنابعالی کاندیدای روکشی هستید که آمدید هشت سال فاجعه دولت را که بر سر ملت آورده اند، ‌روکش کنید.

من با عدد و رقم به شما ثابت می کنم؛ جرأت که ندارید بیایید و با ما مناظره کنید؛ به آن کسانی که به شما یاد می دهند که این حرف ها را بزنید، بگویید نمی خواهد، شما مشت کسی را باز کنید، ‌ما مشت آنها را باز می کنیم.

 

*** پنجره جمعیتی الان روی میانسالان است

 

وی با بیان اینکه، ایجاد سرانه مناسب و بالا برای ورزش همگانی و توسعه باشگاه داری همچنین فعالیت در عرصه ورزش در کف قائده هرم اجتماعی، امکانی ایجاد می کند که ما را از مشکلات و معضلات مصون می‌دارد، افزود:

به سمتی حرکت می‌کنیم که پنجره جمعیتی الان روی میانسالان است و به سمتی می رویم که تعداد افراد پیر در جامعه ما افزایش می یابد و از این جهت، پرداختن به موضوع ورزش همگانی امری حیاتی است.

به ورزش همگانی، قهرمانی و پهلوانی می اندیشیم و بر این باور هستیم باید فضایی باز کرد که ما به ازای آن، تلاش‌هایی که صورت می‌گیرد جامعه را از این وضعیت اسفناک نجات دهد.

 

*** حریم خصوصی و تفکیک پسران و دختران

 

زاکانی در جمع بندی سخنان امروز خود در مناظره، گفت:

از دیروز در دوران دفاع مقدس، دانشگاه و جریان دانشجویی و امروز با همکاری ۸۸ هزار نخبه کشور و همچنین مرکز پژوهش‌های مجلس با جوانان در ارتباط هستم.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: درد جوانان نخبه کشور را می‌دانم. جوانان امروز از فسادها، تبعیض‌ها، تحقیر شدن‌ها ناراحتند.

اینکه امکانات کشور با مبلغ ۲۵۰ هزارمیلیارد تومان به سه برادر بدهند و کل حقوق بگیرها بازنشستگان کشور ۵۰۰ هزار میلیارد تومان دریافتی داشته باشند، این ظلم بزرگی است که ما ریشه آن را به فضل الهی خواهیم کند.

امروز باید چه سبب اضطراب جوانان است، برداشته شود. از جمله موضوع کنکور، کار، مسکن، ازدواج و سایر کوشش‌هایی که باید برای آنها انجام شود به فضل الهی در یک برنامه مدون تقدیم عزیزان خواهد شد.

 

زاکانی با اشاره به موضوع حریم خصوصی و تفکیک پسران و دختران، ‌ اظهار داشت:

حریم خصوصی، خط قرمز ماست و جنگ آن خواهیم رفت. هیچ کس نباید وارد حریم خصوصی شود. این از مبانی اسلامی است که امام خمینی(ره) در سال ۱۳۶۰ آن را ابلاغ کردند و حریم عمومی نیز را نیز پاس خواهیم داشت.

 

*** دولت، دولت همه ملت است

 

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه موضوع ما عدالت، کرامت فرهنگیان و منزلت آنها است، گفت:

جنبه‌های معیشتی و مشارکت فرهنگیان به عنوان محور تحول به رسمیت می‌شناسیم و آنها باید کار را دست بگیرند.

هیچ تفاوتی بین معلم و فرهنگیان و کارمندان بانک‌ها و وزارت نفتی نیست و اگر هست، تبعیض آشکار است.
مردم از دروغ بدشان می‌آید.

در حالی که تورم ۴۰ و ۵۰ درصدی را مجموع دوستان آقای همتی ایجاد کردند.

۷ خرداد ۹۹ گفتند که ما ۲۲ درصد تورم خواهیم داشت و اکنون ۵۲ درصد تورم داریم که سبب خجالت است.

 

وی با بیان اینکه دانشگاهیان از عدم به کار گرفتن علم و تلاش آنها فرسوده هستند، افزود:‌

ما از دانش دانشگاهیان برای تحول در کشور استفاده خواهیم کرد. ۱۴ میلیون تحصیل کرده دانشگاه ها امروز مترصد این هستند که دولت بتواند برای آنها امکانات لازم را فراهم کند.

البته دولت، دولت همه ملت است و باید با در خدمت همه ملت قرار بگیرد.

 

*** پدر مردم درآمد

 

زاکانی با اشاره به موضوع نشاط در جامعه، ادامه داد:‌

نشاط زمانی است که جیب پدر پر باشد ولی جیب پدرها را خالی کرده و صورت آنها را سرخ کردند و دنبال نشاط می گردند.

بدترین پیامک‌ها، پیامک‌هایی است که اقساط معوقه بانکی و موجودی شما کافی نیست ارسال می‌شود.

پدر مردم درآمد چرا به داد مردم نمی‌رسید.

 

*** با فیلترینگ مخالفیم

 

به گزارش پژواک، نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در پایان با اشاره به دستگیری جاسوسان خاطرنشان کرد:

۲۶ جاسوس را در همین دولت که امنیتی ترین دولت تاریخ کشور است دستگیر کرد و اگر بخواهیم ورزش، ‌نشاط، هنر را ایجاد کنیم باید آنها را از دست دولتی‌ها خارج کنیم.

ما با فیلترینگ مخالفیم و در پی اینترنت ارزان هستیم.

 

انتهای پیام/// 

منبع
پژواک
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − 16 =

کلید مقابل را فعال کنید