کد خبر:263089
پ
فناوری اطلاعات
پژواک گزارش می‌دهد:

ثبت ۵۳۰ هزار شکایت مربوط به حوزه فناوری اطلاعات در سامانه ۱۹۵

در ۳ سال گذشته ۵۳۰ هزار و ۲۸۹ شکایت در حوزه فناوری اطلاعات در سامانه ۱۹۵ به ثبت رسیده‌ است.

در ۳ سال گذشته ۵۳۰ هزار و ۲۸۹ شکایت در حوزه فناوری اطلاعات در سامانه ۱۹۵ به ثبت رسیده‌ است.

 

*** بیش از نیم میلیون شکایت مربوط به حوزه فناوری اطلاعات

 

به گزارش پژواک، حدود ۴ سال قبل سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی کشور برای مقابله با مشکلاتی که در حوزه فناوری اطلاعات ایجاد یا تخلفاتی که در برخی موارد در این حوزه انجام می‌شد سامانه ۱۹۵ را طراحی و راه‌اندازی کرد.

تعداد کل شکایت‌هایی که توسط کاربران در این سامانه به ثبت رسیده است، از مرز نیم میلیون شکایت گذشته است.

 

*** ۹۵ درصد شکایت‌ها ر‌‌سیدگی و خاتمه‌ یافته است

 

بر اساس آخرین گزارش‌های ثبت شده در داشبورد آنلاین این سامانه، از ۵۳۰ هزار و ۲۸۹ شکایتی که در آن به ثبت رسیده است ۵۰۸ هزار شکایت مختومه شده که حکایت از آمار ۹۵ درصدی شکایت‌های خاتمه‌ یافته دارد.

در سال جاری نیز نزدیک به ۳۰ هزار شکایت در این سامانه به ثبت رسیده که کمتر از هفت‌ هزار شکایت اکنون در حال رسیدگی است و ۲۳ هزار شکایت دیگر به نتیجه رسیده‌اند.

از تعداد کل شکایت‌هایی که در سامانه ۱۹۵ ثبت شده، ۲۸۶ هزار شکایت مربوط به کیفیت اینترنت و مشکلاتی است که کاربران در اتصال به فضای مجازی دارند و به بیش از ۹۶ درصد از این شکایت‌ها رسیدگی شده است.

تاکنون ۱۱۶ هزار شکایت مربوط به تلفن‌همراه، یک‌هزار و ۲۶۵ شکایت مربوط به ارزش افزوده، ۱۱ هزار و ۴۶۶ شکایت مربوط به حوزه پُست، بیش از ۶ هزار شکایت در حوزه دفاتر پیشخوان، ۵ هزار شکایت مربوط به تشعشعات سایت‌های اپراتورها و ۱۰۲ هزار شکایت در حوزه تلفن ثابت در این سامانه به ثبت رسیده‌ است.

 

*** از سال ۹۷ مقابله با پیامک‌های ارزش افزوده آغاز شد

 

از حدود ۴ سال قبل صاحبان سیم‌کارت‌ها نسبت به دریافت پیامک‌های تبلیغاتی پولی که باعث می‌شد قبض‌های تلفن‌شان بدون این‌که اطلاع داشته باشند چند برابر شود، واکنش نشان دادند.

وزیر ارتباطات با همه‌گیر شدن این مشکل دستور مقابله با آن را به زیرمجموعه خود اعلام کرد و در سال ۹۷ مقابله با پیامک‌های ارزش افزوده آغاز شد.

ایجاد سامانه ۱۹۵توسط رگولاتوری، قدم نخستی بود که برای برخورد با این پدیده برداشته شد و به‌واسطه آن اکنون نزدیک به ۳۵۰ هزار سیم‌کارت مسدود شده‌ است.

۳ سال پیش، سازمان تنظیم مقررات نخستین فاز برخورد با پیامک‌های تبلیغاتی مزاحم را با توسعه سامانه ۱۹۵ اجرایی کرد.

سامانه‌ای که به همه مشکلات و تخلفات حوزه فناوری اطلاعات رسیدگی می‌کند و فقط مربوط به دریافت پیامک‌های مزاحم نیست.

کارکرد سامانه ۱۹۵ به این شکل است که چنان‌چه کاربران سرشماره پیامک‌های مزاحمی که دریافت می‌کنند را در سامانه ۱۹۵ به ثبت برسانند، زمینه برخورد با صاحب سیمکارت فراهم می‌شود.

 

*** نزدیک به ۳۵۰ هزار سیم‌کارت مسدود شده است

 

تعداد سیمکارت‌هایی که توسط رگولاتوری مسدود شده‌ هر روز به شکل آنلاین در سامانه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در دسترس است.

تازه‌ترین آمار تا امروز حکایت از مسدودسازی ۳۴۹ هزار و ۳۷۲ سیم‌کارت دارد.

البته رگولاتوری به مسدودسازی بسنده نکرده، بلکه قوانین سخت‌گیرانه‌ای برای احراز هویت زمان خرید سیمکارت و برخورد با افرادی که اقدام به ارسال پیامک می‌کنند در پیش گرفته است.

 

*** حداکثر زمان مسدودسازی سیم‌کارت‌های مزاحم ۲۴ ساعت است

 

به گزارش پژواک، از زمانی‌که شهروندان شماره سیمکارت ارسال‌کننده پیامک تبلیغاتی مزاحم را در سامانه ۱۹۵ به ثبت برسانند یا آن را به سرشماره ۱۹۵ ارسال کنند، روند مسدودسازی آغاز می‌شود.

سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اعلام کرده از زمانی‌که شماره به ثبت می‌رسد تا زمان مسدودسازی حداکثر ۲۴ساعت زمان نیاز است، غیر از این‌که مورد خاصی باشد که نیاز به بررسی بیشتر داشته باشد.

ایرنا

 

 

انتهای پیام///

منبع
پژواک
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 − 4 =

کلید مقابل را فعال کنید