کد خبر:257221
پ
وزیر اقتصادی و دارایی
وزیر اقتصاد و دارایی:

رونمایی از سه پروژه دولت الکترونیک به منظور تسهیل روابط

وزیر اقتصادی و دارایی در جلسه شورای عالی فناوری اطلاعات از رونمایی سه پروژه دولت الکترونیک خبر داد.

وزیر اقتصادی و دارایی از رونمایی سه پروژه دولت الکترونیک به منظور تسهیل روابط خبر داد.

*** سه پروژه دولت الکترونیک به منظور تسهیل روابط

 

به گزارش پژواک، فرهاد دژپسند با یادآوری اینکه این سه پروژه وزارت اقتصاد یعنی سامانه خزانه‌داری الکترونیک، سامانه برگزاری الکترونیک مجامع شرکت‌ها و سامانه پرداخت سود سهام شرکت‌ها، پروژه‌های بسیار مهمی است، اظهار داشت:

این پروژه‌ها به منظور تسهیل روابط بین دستگاه‌های‌دولتی، دستگاه‌های‌دولتی با شرکت‌ها و پیمانکاران و دستگاه‌های‌دولتی یا خزانه با کارکنان دولت به بهره برداری رسیده است.

*** سامانه خزانه‌داری الکترونیک

 

وی با اشاره به اینکه پروژه اول مربوط به سامانه خزانه‌داری الکترونیک است، افزود:

در خزانه داری سه مبحث، سامانه جامع حسابداری کل خزانه و خزانه معین استان‌ها و مدیریت حقوق و دستمزد کارکنان دولت، نظام جامع مدیریت بدهی‌ها و مطالبات عمومی‌دولت و سامانه جامع اموال‌دولتی وجود دارد.

بحث مدیریت حقوق و دستمزد کارکنان‌دولت یکی از وظایف مهم هرماهه در وزارت اقتصاد بوده و برای نظام جامع مدیریت بدهی‌ها و مطالبات عمومی‌دولت نیز بصورت فصلی گزارش جامعی تهیه و به مراجع ذیربط ارسال می‌گردد و سامانه جامع اموال دولتی نیز از اموال و دارایی‌های‌دولت در سطح کشور و مقیاس منطقه‌ای حکایت دارد که همگی در قالب خزانه داری کل کشور سازماندهی گردیده و در حال حاضر بصورت خزانه‌داری الکترونیکی کاملاً مدیریت می‌شود.

وزیر اقتصاد ضمن اشاره به اینکه تا چند سال قبل برای گرفتن تخصیص بودجه در پایان هر ماه و چند روز پایانی هر سال با یک صف طولانی از نمایندگان دستگاه‌های اجرایی در وزارت اقتصاد روبرو بودیم، تصریح کرد:

امروز خوشبختانه به این صورت نیست و با الکترونیکی کردن و استقرار سامانه خزانه‌داری الکترونیک این مشکلات برطرف شده است.

*** جمع‌آوری۲۲۰ هزار حساب سنتی و ۷۸ هزار فقره دسته چک سنتی

 

وی در ادامه پیرامون جایگزینی حواله الکترونی، گفت:

اکنون ۲۲۰ هزار فقره حساب سنتی جمع شده و به بانک مرکزی منتقل شده است و همچنین ۷۸ هزار فقره دسته چک سنتی که سابق مبادله می‌گردید، جمع‌آوری شده و حواله الکترونیکی جایگزین آن شده است.

*** سامانه وجه الکترونیک

 

دژپسند با اشاره به استقرار سامانه وجه الکترونیک، افزود:

تا امروز حقوق دو و نیم میلیون نفر از کارکنان‌دولت بصورت الکترونیکی و متمرکز پرداخت می‌شود که این کار به جلوگیری از وجود حساب های موازی، نشت اطلاعات مالی و جلوگیری از تأخیر در پرداخت حقوق و دستمزد کمک زیادی کرده است.

*** سامانه تسویه تهاتر

 

وزیر امور اقتصادی و دارایی از ایجاد سامانه تسویه تهاتر نام برد و بیان کرد:

در راستای حقوق شهروندی بسیار اهمیت دارد که بدانیم‌دولت چه میزان مطالبات دارد و چگونه باید آن را تسویه و یا تهاتر کند.

قبل از دولت این اطلاعات به شکل کلی و عمومی وجود داشته ولی امروز با استفاده از خزانه داری الکترونیکی مجموع مطالبات و بدهی‌های‌دولت کاملا واضح و روشن وجود دارد.

*** واگذاری وسیع شستا

 

دژپسند با اشاره به گسترش بازار سرمایه، گفت:

در گذشته وقتی مجمع شستا برگزار می‌شد تعداد محدودی در این مجمع حضور داشتند ولی امروز با واگذاری وسیع شستا سهامداران این شرکت میلیونی شدند .

وی در ادامه پیرامون برگزاری مجامع شستا، توضیح داد:

با میلیونی شدن سهامداران شستا با مشکل شرکت در مجامع مواجه هستیم که قطعا اگر هر سهامداری از هر نقطه کشور بخواهد برای جلسات مجامع شرکت کند امکانپذیر نیست، بنابراین نیاز به برگزاری الکترونیکی مجامع شرکت‌های بورسی به صورت الکترونیکی داشتیم لذا امکان برگزاری مجامع را به صورت الکترونیکی مهیا کردیم و باید بصورت قاطع بگویم تمام شرکت‌های بورسی می‌توانند مجامع خود را الکترونیکی برگزار کنند.

*** توزیع سود در بازار سرمایه

 

به گزارش پژواک، وزیر اقتصاد و دارایی در پایان با اشاره توزیع سود در بازار سرمایه، اظهار کرد:

موضوع دیگر نحوه دریافت و پرداخت‌ها بود برای مثال سهامدار شرکتی اگر می‌خواست سود خود را دریافت کند باید مسافتی را طی می‌کرد تا به دفتر مرکزی مراجعه و سود مورد نظر را دریافت کند اما سامانه‌ای برای توزیع سود در بازار سرمایه تعریف شده است و امروز هر سهامداری در سراسر کشور می‌تواند از طریق این سامانه سود خود را دریافت کند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
پژواک
ارسال دیدگاه