کد خبر:259971
پ
۴۵۵۵۰۳۵
پژواک گزارش می‌دهد:

سفر وزیر امور خارجه چین به تهران/ سند همکاری جامع ۲۵ ساله ایران و چین به امضا می‌رسد

در سفر وزیر خارجه چین به تهران قرار است سند برنامه همکاری جامع جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین موسوم به برنامه ۲۵ ساله به امضای وزرای خارجه دو کشور برسد.

در سفر وزیر خارجه چین به تهران قرار است سند برنامه همکاری جامع جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین موسوم به برنامه ۲۵ ساله به امضای وزرای خارجه دو کشور برسد.

*** بررسی راهکار تقویت مشارکت راهبردی دو کشور

به گزارش پژواک، در دومین روز از سال جدید شمسی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران از سفر عضو شورای دولتی و وزیر امور خارجه چین به تهران خبر داد و بیان کرد که رئیس دستگاه دیپلماسی چین به دعوت وزیر امور خارجه ایران همتای ایرانی خود ششم تا شنبه هفتم فروردین ماه جاری به تهران سفر خواهد کرد.
وی همچنین اعلام کرد که وانگ‌یی ضمن دیدار و گفت‌وگو با همتای ایرانی خود با رئیس جمهوری اسلامی ایران نیز دیدار خواهد کرد و بررسی راهکار تقویت مشارکت راهبردی دو کشور و تبادل نظر در خصوص تحولات بین‌المللی و منطقه‌ای را دستور کار گفت‌وگوهای طرفین در این سفر برشمرد.

*** سند همکاری‌های ۲۵ ساله ایران و چین فردا امضا می‌شود

رئیس دستگاه دیپلماسی چین که ۶ فروردین ماه وارد تهران شد، ۷ فروردین ماه نیز در محل وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با ظریف دیدار خواهد کرد.
قرار است هفتم فروردین ماه سند برنامه همکاری جامع جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین موسوم به برنامه ۲۵ ساله به امضای وزرای خارجه دو کشور برسد.

*** آمادگی دولت چین برای انعقاد سند همکاری بلندمدت

همزمان با سفر رسمی رئیس جمهوری خلق چین به ایران، در سوم بهمن ماه سال ۹۴ جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین با صدور بیانیه‌‌ای سطح روابط را به مشارکت جامع راهبردی ارتقاء دادند.
براساس پیشنهاد طرف ایرانی به منظور تنظیم روابط بلند مدت با چین در بازه زمانی ۲۵ ساله و موافقت طرف چینی، طرفین در بند ۶ بیانیه مذکور تمایل و آمادگی خود را برای رایزنی و مذاکره به منظور انعقاد سند همکاری بلندمدت اعلام کردند.
در همین راستا وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در همکاری با سایر نهادهای مرتبط در کشور و برگزاری جلسات متعدد، نسخه پیش‌نویس برنامه همکاری جامع را تهیه کرد و پیش‌نویس مذکور در سفر شهریور ماه سال ۹۸ ظریف به دولت چین تحویل داده شد.
طرف چینی در بهار سال ۹۹، رسما نظر خود را درباره پیش‌نویس مذکور اعلام کرد.
وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز با همکاری نهادهای مربوطه در داخل کشور ضمن بررسی سند، فرآیندهای قانونی را طی کرد و هیأت دولت در سوم تیر ۹۹، مجوز رسمی آغاز مذاکرات و امضای برنامه همکاری جامع بر اساس منافع متقابل بلندمدت را به وزارت امور خارجه اعطاء کرد.
در سفری که وزیر امور خارجه ایران در مهر ماه سال ۹۹ به استان یون نان چین داشت، نظرات اصلاحی و تکمیلی ایران در این باره به اطلاع دولت چین رسید و چین هم در نیمه اسفند سال ۹۹ نظرات خود را درباره این سند به اطلاع وزارت امور خارجه ایران رساند و در نهایت قرار است این سند روز شنبه هفتم فروردین ۱۴۰۰ توسط وزرای خارجه دو کشور به امضا برسد.
این سند در چارچوب یک برنامه برای بازه زمانی بلندمدت ۲۵ ساله تهیه و تنظیم شده و در این سند طرفین بر یک نقشه راه و افق روابط همه‌جانبه به منظور تحقق مشارکت جامع راهبردی و ارتقای عملی آن توافق کرده‌‌اند.
سند مذکور را باید برنامه‌ای سیاسی، راهبردی، اقتصادی و فرهنگی خواند که ابعاد همه‌جانبه روابط را در افقی بلندمدت دنبال می‌کند.

*** سخنگوی دستگاه دیپلماسی/ نقشه راه ۲۵ ساله ایران و چین

سخنگوی دستگاه دیپلماسی چندی پیش درباره نقشه راه ۲۵ ساله ایران و چین، اظهار کرده بود:
در سفر اخیر ظریف به چین این موضوع بحث شد، متون مبادله شده است و این نقشه راه همکاری بلندمدت بین ایران و چین است و به امید خدا در جریان است. به جهت اینکه این سند به مسائل روز نمی‌پردازد، با دقت در حال گفت‌وگو هستیم که برای این روابط چارچوب بلندمدت مشارکت راهبردی را تعریف کنیم.
وی در اظهارنظر دیگری، بیان کرده بود:
روابط ما با چین به مشارکت راهبردی رسیده است و سند نقشه راه ۲۵ ساله نه تنها کمرنگ نخواهد شد، بلکه با جدیت پیگیری ‌می‌شود.
سیاست فعلی ایران براساس تحولات روز تصمیم گیری نمی‌شود. سیاست ما براساس نگاه بلندمدت ما به تحولات جهانی و منطقه‌ای است.

*** افتتاح نمایشگاه اسناد پنجاهمین سالگرد روابط دیپلماتیک ایران و چین

علاوه بر این نمایشگاه اسناد پنجاهمین سالگرد روابط دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران و چین نیز هفتم فروردین ماه در محل مرکز مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه افتتاح خواهد شد.
گفتنی است، سال ۲۰۲۱ مصادف با پنجاهمین سال برقراری روابط دیپلماتیک ایران و چین است.

*** وزیر امور خارجه ایران/ گسترش توسعه روابط دوجانبه

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در ۲۳ بهمن سال ۹۹ در پیامی ضمن تبریک سال نو چینی با اشاره به پنجاهمین سال برقراری روابط دیپلماتیک ایران و چین، اظهار کرده بود:
تلاش مشترک مردم دو کشور در مبارزه با کرونا که موجب گسترش پیوندهای دوستی دو ملت شد، قطعا به توسعه روابط دوجانبه کمک خواهد کرد.

*** ضرورت بازگرداندن تحریم‌های غیرعادلانه علیه ایران

به گزارش پژواک، وزیر خارجه چین پیش از ایران نیز به عربستان و ترکیه سفر کرده و بعد از آن نیز به امارات عربی متحده، بحرین و عمان خواهد رفت.
در همین زمینه سفیر پیشین چین در ایران در خصوص اهداف سفر وزیر خارجه چین به منطقه غرب آسیا توضیح داد که وانگ قصد دارد حلقه دوستان چین را گسترش دهد و روابط با این کشورها را بهبود بخشد.
وزیر خارجه چین اسفند ماه در اظهاراتی عنوان کرد، اکنون که آمریکا برای بازگشت به برجام اعلام آمادگی کرده است، باید تحریم‌های غیرعادلانه علیه ایران را بردارد و تهران نیز به تعهدات برجامی بازگردد.
سخنگوی وزارت خارجه چین نیز سوم فروردین ماه در اظهاراتی بیان کرد که برجام در برهه‌های حساس قرار گرفته و آمریکا باید با بازگشت به این توافق تحریم‌ها علیه ایران را رفع کند.
انتهای پیام///
منبع
پژواک
ارسال دیدگاه