کد خبر:262556
پ
بیت‌کوین
پژواک گزارش می‌دهد:

آیا کره‌‌ شمالی در سرنوشت بیت‌کوین و قیمت‌ آن تأثیرگذار است؟

به نظر می‌رسد کره‌ شمالی در تلاش برای ایجاد عامل بازدارنده مؤثری در‌ برابر تهدیدات خارجی و حفظ بقای خود، به ارزهای دیجیتال و بیت‌کوین روی آورده است.

به نظر می‌رسد کره‌ شمالی در تلاش برای ایجاد عامل بازدارنده مؤثری در‌ برابر تهدیدات خارجی و حفظ بقای خود، به ارزهای دیجیتال و بیت‌کوین روی آورده است.

 

*** آیا کره شمالی پشت‌پرده نوسان‌های قیمت بیت‌کوین است؟

 

به گزارش پژواک، شایعات گسترده‌ای وجود دارد مبنی‌بر اینکه کیم جونگ اون، رهبر کره‌ شمالی، پشت‌پرده برخی از نوسان‌های مهارنشدنی قیمت بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال است.

تحریم‌های اقتصادی فلج‌کننده و فشارهای دولت‌های همسایه در سال‌های متمادی باعث شد این کشور برای دور‌زدن تحریم‌ها و افزایش قدرت نظامی و سرمایه‌اش، به تدوین استراتژی‌های خلاقانه‌ای مجبور شود.

کره‌ شمالی در تلاش برای ایجاد عامل بازدارنده مؤثری در‌برابر تهدیدات خارجی و حفظ بقای خود و غلبه بر این محدودیت‌های سنگین، مسیری سرراست انتخاب کرد: بیت‌کوین.

این استراتژی‌های خلاقانه‌ کره‌ شمالی برای استفاده‌ از رمز ارزها فوریه ۲۰۲۱ و زمانی فاش شد که مقام‌های فدرال اعلام کردند: سه برنامه‌نویس کره‌ شمالی در مجموعه‌حملاتی سایبری بیش از ۱/۳ میلیارد دلار پول نقد و رمز ارز از مؤسسه‌های مالی و شرکت‌ها سرقت و اخاذی کردند.

به‌گفته وزارت دادگستری فدرال، این برنامه‌نویسان عضوی از یکی از آژانس‌های اطلاعاتی ارتش کره‌ شمالی با سابقه اقدامات خراب‌کارانه بودند.

علاوه‌بر‌این، آنان در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ تلاش کرده بودند از‌طریق بلاک‌چین پلتفرمی با نام مارین چین توکن (Marin Chain Token) برای کلاه‌برداری ایجاد و به بازار عرضه کنند.

 

*** سارقان برجسته بانک در جهان

 

مارین چین توکن (Marine Chain Token) به سرمایه‌گذاران اجازه می‌داد سهام مالکیت شناورهای حمل‌و‌نقل دریایی را با فناوری بلاک‌چین بخرند و طبق گفته وزارت دادگستری، این توکن به کره‌ شمالی امکان دریافت می‌داد مخفیانه وجوهی از سرمایه‌گذاران بگیرند و سهام شناورهای حمل‌و‌نقل دریایی را کنترل و از تحریم‌های آمریکا فرار کنند.

پیش‌تر و در سال ۲۰۱۸، یکی از گروه‌های هکری برای حمله سایبری به سونی پیکچرز (Sony Pictures) به‌ واسطه باج‌افزاری به نام WannaCry و نیز حمله به هزاران شرکت رمز ارز و دزدی از آن‌ها به‌ارزش دَه‌ها‌میلیون دلار متهم شده بود.

سپتامبر ۲۰۱۸، هکرها با استفاده از برنامه مخربی به نام کریپتونرو تریدر (CryptoNero Trader) ۱۱/۸ میلیون دلار از یکی از شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات مالی در نیویورک سرقت کردند.

فعالیت‌های جرایم رمز ارزی کره‌ شمالی چنان فاحش بود که جان دیمرز (John Demers)، دستیار دادستان کل دادگستری در بخش امنیت ملی را بر آن داشت تا آن هکرها را با عنوان (سارقان برجسته بانک در جهان) معرفی کند، سارقانی که از (صفحه‌کلید به‌جای اسلحه) استفاده می‌کردند.

 

*** نواسانات نرخ بیت‌کوین

 

در دوازده ماه گذشته با افزایش ۴۰۰ درصدی، پذیرش بیت‌کوین در انجام مناقصه‌ها و ذخیره‌‌ ارزش و استفاده از آن به‌عنوان ابزاری برای انجام مبادله‌ها در سازمان‌ها راحت‌تر شد. طبق گفته CNBC، غول‌های وال‌استریت، مانند بانک نیویورک ملون در حال بررسی امکان بانکداری برپایه بیت‌کو‌ین و قلمداد‌کردن این ارز مانند اوراق قرضه و سهام خزانه‌داری ایالات متحده هستند.

افزون‌ بر این، اکنون پی‌پال و مسترکارت استفاده از رمز ارز‌ها را به‌رسمیت می‌شناسند و سازنده خودرو تسلا نیز تا چندی قبل امکان استفاده از آن‌ها را برای خرید محصولات این شرکت فراهم کرده بود.

بیشترین اخبار اولیه رسانه‌ای بیت‌کو‌ین به استفاده غیرقانونی از آن در فعالیت‌ها و معاملات بازار سیاه مانند سیلک‌رود مربوط بود.

به‌علاوه، وجود ابزارهایی برای ردیابی‌نشدن بیت‌‌کوین و بومی‌سازی آن، دنبال‌کردن برخی تراکنش‌ها را دشوارتر می‌کند.

با اینکه بیت‌کوین به‌دلیل شفافیت عملکرد دفترکل (لجر)، کاملا بی‌نقص و ناشناس نیست، همچنان برای دور‌زدن تحریم‌ها بسیار مؤثر است.

درست همان‌طور‌که خیل عظیمی از مردم ونزوئلا در سال ۲۰۲۰ از بیت‌کوین برای فرار از اَبَرتورم بولیوار، واحد پول ونزوئلا، استفاده کردند.

 

*** چرا بیت‌کوین برای کره‌ شمالی ابزاری مؤثر محسوب می‌شود؟

 

بیت‌کوی‍ن به چندین دلیل برای کره‌ شمالی ابزاری مؤثر محسوب می‌شود.

درک جذابیت بیت‌‌کوین برای این پادشاهی منزوی که از سیستم مالی مدرن دنیا حذف شده و دسترسی آن‌چنانی به ارزهای کاغذی ندارد، آسان است.

بیت‌کوین مناسب‌ترین راه‌حل برای مشکلات مالی ناشی از قطع ارتباط این کشور با اقتصاد جهانی است.

به‌ لطف خدمات جانبی ممکن این رمز ارز مانند ولت‌ها و مبادله‌ها، کره‌ شمالی می‌تواند به‌طور مؤثر برای کمک به اقتصاد و برنامه موشکی‌اش بیت‌کو‌ین استخراج یا سرقت کند.

معامله‌های ب‍یت‌کوین را می‌توان از‌طریق دفترکل غیرمتمرکز ردیابی کرد، اما فرایندهایی مانند پخش‌کردن بیت‌کوین به آدرس‌های مختلف یا تراکنش‌های شخص‌به‌شخص در LocalBitcoins.com برای برداشت بیت‌ک‍وین خارج از جریان اصلی مالی آن، ردیابی مالک واقعی این معامله‌ها را دشوار می‌کند.

به‌ علاوه، نظارت کم و محدود نهادها امکان انتقال ماهرانه بیت‌کوین به سراسر جهان را فراهم می‌کند.

 

*** قابلیت معامله برون‌مرزی برای ساخت سلاح‌

 

ویژگی غیرمتمرکز‌بودن بیت‌کوین به‌عنوان پناهگاهی جذاب برای ارتباط احزابی خاص با کره‌ شمالی بسیار کاربرد دارد.

باج‌افزار WannaCry مثالی عالی برای این کاربرد است.

این باج‌افزار تا زمانی‌که کاربر باج درخواستی را با بیت‌کو‌ین پرداخت نمی‌کرد، به او اجازه نمی‌داد از کامپیوترش استفاده کند.

خوشبختانه این باج‌افزار قبل از شناسایی به‌دست کارشناسان امنیتی قربانی‌های زیادی نداشت، اما ممکن است در آینده از آن برای حمله‌های مربوط به رمزازرها و زیربنای آن استفاده شود.

ظاهرا کره‌ شمالی از همسایگی‌اش با کره‌جنوبی و دانش آن کشور در حوزه رمز ارزها استفاده کرده است.

در ماجرای نفوذ دسامبر ۲۰۱۷، حمله به صرافی Youbit از حمله‌های بی‌شرمانه‌ برای سرقت بیت‌کوین به‌حساب می‌آید.

این صرافی مستقر در کره‌جنوبی ۱۷ درصد از دارایی‌اش را در نفوذ هکرهای کره‌ شمالی از دست داد و درنتیجه، ورشکست شد.

به‌ نظر می‌رسد ارتش سایبری کره‌ شمالی با حمایت مستقیم پیونگ‌یانگ عامل تعداد زیادی از این حمله‌ها به زیرساخت‌های مبادله‌ای باشد، اگرچه به‌دلیل دشواری در نفوذ به شبکه داخلی این کشور، نمی‌توان این ادعا را کاملا تأیید کرد.

گذشته از این سرقت‌های آشکار، یکی از تاکتیک‌های چند‌وجهی مؤثر کره‌ شمالی ماینینگ است.

گروهی به نام Andariel منسوب به کره‌ شمالی با قراردادن سرورهایی در کشورهای دیگر به‌ منظور استخراج بیت‌کوین، رمزازر استخراج‌شده را به ولت‌های مهاجمان انتقال می‌داد.

سپس، ماینینگ بومی به‌لطف فراوانی و ارزانی انرژی حاصل از ذخایر زغال‌سنگ به‌راحتی انجام می‌شد.

با وجود تحریم صادرات زغال‌سنگ به چین، شریک اصلی تجاری کره‌ شمالی، استفاده از انرژی ارزان زغال‌سنگ برای استخراج بیت‌کوین امتیاز درخورتوجهی به این کشور می‌دهد، چرا‌که این کشور می‌تواند کالایش را بدون نیاز به انتقال مواد اولیه صادر کند.

کره‌ شمالی با استفاده از نبود محدودیت در انتقال برون‌مرزی بیت‌کوین، روشی نسبتا کارآمد برای ایجاد درآمد از استخراج این رمز ارز با ریسک حداقلی پیدا کرده است.

 

*** تبدیل ضعف‌ها به قوت‌ها

 

فعالیت کره‌ شمالی در حوزه رمز ارزها به‌دلیل ماهیت بیت‌کوین و میزان بسته‌بودن فضای کشور یک معما باقی مانده است.

چگونگی تبدیل بیت‌کوی‍ن و خارج‌شدن آن از سیستم، یکی از سؤالاتی است که ذهن بسیاری از خوانندگان را درگیر کرده. بااین‌حال، سؤال مهم‌تر آن است که این درآمد چگونه هزینه می‌شود؟ تأمین بودجه برای برنامه‌های توسعه سلاح یا حمله‌های بیشتر یا صرفا تقویت گسترده اقتصاد؟

هیچ جوابی برای این سؤالات وجود ندارد و تنها با گذشت زمان و هم‌زمانی اتحاد جامعه بین‌المللی برای جلوگیری از سرکوب مردم این کشور، نشانه‌هایی مبنی‌بر تقویت رابطه کره‌ شمالی با بیت‌کو‌ین وجود دارد.

سهم کره‌ شمالی در تکثیر رمز ارزها بیشتر از اینکه مثبت باشد، مخرب است، اما با وجود تعداد کم مراکز تأمین مالی و تراکنش‌های برون‌مرزی، بیت‌کوین راه‌حلی عالی برای بسیاری از مشکلات کره‌ شمالی به‌شمار می‌رود.

 

*** تأثیر کره‌ شمالی بر قیمت بیت‌کوین

 

به گزارش پژواک، فعالیت‌های رمزنگاری‌ شده این رژیم به‌ احتمال زیاد قیمت ارزهای دیجیتال را افزایش می‌دهد و هم‌زمان با این رشد قیمت، کره‌ شمالی می‌تواند نسبتا ناشناس با استفاده از ویژگی غیرمتمرکز‌بودن رمز ارزها و نبود نظارت، از سرمایه‌گذاری‌ها یا دستاوردهای نامشروع سود ببرد.

زومیت

 

 

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + هفت =

کلید مقابل را فعال کنید