کد خبر:258553
پ
تراشه حافظه
پژواک گزارش می‌دهد:

سامسونگ اولین حافظه HBM دنیا را با قابلیت پردازش هوش مصنوعی رونمایی کرد

سامسونگ به‌ تازگی اعلام کرده که موفق به ساخت اولین چیپ حافظه HBM با پردازش هوش مصنوعی داخلی شده است.

سامسونگ به ‌تازگی اعلام کرده که موفق به ساخت اولین چیپ حافظه HBM با پردازش هوش مصنوعی داخلی شده است.

 

*** ساخت اولین تراشه HBM توسط سامسونگ 

 

به گزارش پژواک، سامسونگ بزرگترین تولیدکننده تراشه‌های حافظه دنیا به ‌تازگی خبر از ساخت اولین تراشه HBM (حافظه با پهنای باند بالا) با قابلیت پردازش هوش مصنوعی داخلی داده است.

این تراشه نه‌ تنها باعث بهبود عملکرد پردازش هوش مصنوعی می‌شود بلکه کاهش مصرف انرژی را نیز به همراه خواهد داشت.

سامسونگ این حافظه جدید را HBM-PIM نامیده که در آن PIM مخفف Processing in Memory یا پردازش در حافظه است.

این غول کره‌ای از تراشه حافظه HBM2 Aquabolt خود برای ساخت این حافظه HBM-PIM استفاده کرده که پیش از این در سال ۲۰۱۸ معرفی شده بود.

بخش PIM دارای واحدهای پردازش منطقی پیشرفته‌ای است و می‌تواند عملکرد پردازش هوش مصنوعی را دوبرابر کرده و مصرف انرژی را نیز تا ۷۰ درصد کاهش دهد. این تراشه جدید حافظه احتمالاً برای سرورها و در عملکردهای هوش مصنوعی پیشرفته کاربرد دارد.

 

*** عرضه این تراشه‌ها در نیمه اول سال ۲۰۲۱

 

در معماری استاندارد رایانه، معمولاً پردازش و حافظه از یکدیگر جدا هستند. نتیجه این جداسازی افزایش تأخیر هنگام انتقال اطلاعات میان این دو است.

برای حذف این تأخیر سامسونگ HBM-PIM را ایجاد کرده است. این تراشه جدید همچنین با اینترفیس نسل گذشته HBM نیز سازگار است. به این ترتیب شرکت‌ها می‌توانند شتاب‌دهنده‌های هوش مصنوعی خود را بدون نیاز به تغییر در سخت‌افزار و نرم‌افزار کنونی ارتقا دهند.

سامسونگ در بیانیه مطبوعاتی خود می‌گوید این تراشه‌ها برای آزمایش و به‌کارگیری در نیمه اول سال ۲۰۲۱ به مشتریان عرضه خواهند شد. سپس این شرکت قصد دارد با همکاری مشتریان خود یک پلتفرم PIM برای اکوسیستم هوش مصنوعی ایجاد کند.

 

*** استفاده روزمره از هوش مصنوعی 

 

به گزارش پژواک، هوش مصنوعی روزبه‌روز کاربرد بیشتری پیدا می‌کند. از پردازش داده‌های بزرگ در مقیاس کلان به منظور پیشرفت علم و بازاریابی گرفته تا پردازش‌های کوچک‌تری که روی گوشی‌های هوشمندمان انجام می‌گیرد.

شما وقتی از فیلترهای اینستاگرام استفاده می‌کنید و یا دوربین گوشی خود را باز می‌کنید در حال بهره‌گیری از هوش مصنوعی هستید. به همین خاطر شرکت‌ها سرمایه‌گذاری بزرگی روی AI دارند و سعی می‌کنند خود را از رقبا متمایز کنند. حافظه HBM-PIM سامسونگ هم بی‌شک قدم بزرگی در پیشرفت هوش مصنوعی محسوب خواهد شد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
پژواک
ارسال دیدگاه