کد خبر:262359
پ
سردار وحید مجید
رئیس پلیس فتا:

رصد فعالیت‌های انتخابات ریاست جمهوری در فضای مجازی

رئیس پلیس فتا از رصد فعالیت کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری و طرفدارانشان در فضای مجازی خبر داد.

رئیس پلیس فتا از رصد فعالیت کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری و طرفدارانشان در فضای مجازی خبر داد.

 

*** تخلفات انتخاباتی در فضای مجازی رصد می‌شود

 

به گزارش پژواک، سردار وحید مجید ضمن تشریح اهم اقدامات و برنامه‌های اولویت دار این پلیس، از رصد فعالیت کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری و شورای شهر و روستا و طرفدارانشان در فضای مجازی خبر داد و اظهار داشت:

پایش فضای مجازی و رسیدگی به تخلفات این حوزه در اشکال مختلف از جمله اقدامات ما در این ایام است و موضوعاتی از قبیل تخریب کاندیداها، توهین، انتشار کلیپ‌های حاوی افترا، توهین یا نشر حریم خصوصی افراد را رصد و دنبال می‌کنیم.

 

وی پیرامون این که آیا تخلفات انتخابات تاکنون محرز شده است یا خیر، گفت:

رصد هر گونه فعالیت در حوزه را به جد دنبال می‌کنیم و تاکنون تخلفی در این زمینه نداشته‌ایم.

 

*** تشریح اقدامات سال ۹۹ پلیس فتا

 

سردار مجید با بیان اینکه تشریح اقدامات سال ۹۹، اعلام اهم برنامه‌های اولویت دار سال جاری و پاسخ به سوالات خبرنگاران عزیز محورهای اصلی این نشست خبری است، افزود:

سال ۹۹ را در حالی به پایان رساندیم که ویروس منحوس کرونا بر زندگی بشر سایه افکنده و با توجه به همه گیری این ویروس در جوامع و کشورهای مختلف به نوعی شاهد کوچ مردم از فضای حقیقی به مجازی به ویژه برای انجام تبادلات بانکی، تجارت، خرید و فروش و … بودیم، درصد بسیاری از مردم از فضای سایبری استفاده کردند و در این بین مجرمان سایبری نیز به دنبال اقدامات مجرمانه خود بودند.

 

رئیس پلیس فتا با اشاره به تشدید رصد تحرکات در فضای مجازی به ویژه با شیوع ویروس کرونا، تصریح کرد:

در انتهای سال ۹۸ با پیگیری‌های صورت گرفته و البته با همکاری بانک مرکزی موفق شدیم موضوع (رمز پویا) را به عنوان یک اقدام ملی اجرایی و جایگزین رمزهای (ایستا) کنیم و با این اقدام بر خلاف سال‌های ۹۰ تا ۹۸ که همواره شیب جرایم برداشت‌های اینترنتی و اقتصادی رو به افزایش بود، در سال ۹۹ و با فعال شدن رمزپویاها این شیب به سمت کاهش ۲۵ درصدی رفت.

 

وی در ادامه افزود:

در تعاقب اجرای این طرح، بحث مرحله دوم رمزپویاها اجرایی شد و با بررسی و فرصت دو دقیقه ای که برای کاربران وجود داشت، موضوع مبلغ و نوع تراکنش در پیامک و اطلاع آن به کاربران گنجانده شد که این موضوع نیز در کاهش جرایم برداشت‌های اینترنتی موثر واقع شد.

 

*** تشدید اقدامات پلیس فتا به منظور جلوگیری از فعالیت‌های مجرمان

 

رئیس پلیس فتا با اشاره به تشدید اقدامات پلیس فتا همزمان با شیوع ویروس کرونا به منظور جلوگیری از فعالیت‌های مجرمان و بهره‌برداری از فضای موجود، اظهار کرد:

در بحث برخورد با فیک نیوزها، انتشاردهندگان اخبارهای جعلی، شایعات و … نیز اقدامات قابل توجهی انجام دادیم.

عده ای با انتشار کلیپ‌های تقطیع شده، جعلی، ویس‌های تقلبی و … به دنبال متشنج کردن فضای جامعه و تخریب روحیه مردم بودند، بنابراین ۳ هزار و ۳۸۴ شبکه اجتماعی را مورد پایش سایبری قرار دادیم، در این میان بالغ بر ۸۰۰ مورد تذکر در حوزه شایعات کرونایی ابلاغ و بالغ بر ۷۰۰ پرونده قضائی تشکیل شد.

 

وی در ادامه افزود:

انتشار اخبار کذب و شایعات، کلیپ‌های تقلبی و تقطیع شده در پلت فرم‌های مختلفی صورت می‌گرفت که براساس واپایش‌های پلیس فتا باید بگویم ۵۶ درصد در حوزه شایعات، ۱۷ درصد آمار جعلی، ۶ درصد جرایم کلاهبرداری و … بود و برای مردم نگرانی زیادی ایجاد می‌کرد.

 

سردار مجید تولید هزار و ۲۵۶ مورد عملیات رسانه ای با همکاری صدا و سیما و سایر رسانه‌ها به منظور جلوگیری از انتشار شایعات و اخبار کذب را از اقدامات پلیس فتا در زمان شیوع ویروس کرونا برشمرد.

 

*** برخورد با اراذل و اوباش

 

وی یکی از اقدامات پلیس فتا را برخورد با جولان اراذل و اوباش در فضای مجازی برشمرد و گفت:

همان گونه که مقابله و مبارزه با اراذل و اوباش از برنامه‌های اولویت دار پلیس در فضای حقیقی بوده است، از رصد فعالیت‌های مجرمانه این افراد در فضای مجازی غافل نشدیم و ضمن رصد ۲۱ هزار پیج، بر روی ۴ هزار پرونده در این رابطه تمرکز کردیم و در این رابطه بالغ بر ۵۰۰ پرونده تشکیل شد.

 

رئیس پلیس فتا درباره رصد تحرکات مجرمان در خصوص خرید و فروش سلاح و مهمات در فضای سایبری سخن گفت و افزود:

۱۲ هزار تارنما که اکثر آنها در پلت فرم‌های اینستا و تلگرام بودند را مورد رصد قرار دادیم و در این میان هزار و ۷۰۰ پرونده قضائی تشکیل شد.

در حوزه امنیت فضای مجازی طرح‌های دیگری نیز با موضوعات اخلاقی، مزاحمت‌های فردی و اجتماعی با رویکرد تذکر، ارشاد و مقابله اجرایی شد که در این میان ۳۱ هزار تارنما و پیج را رصد، و پس از واپایش ۱۳ هزار تارنما، حدود هزار و ۸۰۰ پرونده در این رابطه انجام شد.

 

سردار مجید با بیان اینکه برخورد با اراذل و اوباش و فروشندگان سلاح و مهمات از مطالبه‌های جدی مردم از پلیس است ، تاکید کرد:

در فضای مجازی هرگونه فعالیت مجرمانه ای را رصد می‌کنیم و اجازه جولان به اراذل و اوباش نمی‌دهیم.

تمرکز و رصد فعالیت‌ها در حوزه‌های کسب و کارهای مجازی و اقتصاد دیجیتال، بررسی و رسیدگی به حوادث رایانه ای از دیگر وظایف حوزه پلیس فتا می‌باشد که در این زمینه اقدامات زیادی انجام داده‌ایم و در تلاش هستیم برای کسب و کارهای مجاز، امنیت مطلوبی را در فضای سایبری ایجاد کنیم.

 

*** گسترش فعالیت مرکز فوریت‌های سایبری

 

سردار مجید با اشاره به گسترش فعالیت مرکز فوریت‌های سایبری، بیان داشت:

در ۱۳ استان حوزه فعالیت فوریت‌های سایبری را افزایش دادیم، همچنین ۱۴۷ هزار تماس با مرکز فوریت‌های سایبری پلیس در قالب چت آنلاین و تماس تلفنی داشتیم که ۹۰ درصد مربوط به دریافت راهنمایی و مشاوره بوده است.

 

*** تشریح اولویت‌های پلیس فتا برای سال ۱۴۰۰

 

وی تشدید اقدامات سایبری، مقابله با فعالیت سایت‌های شرط بندی و قمار، امن سازی فضای سایبری برای کسب و کارهای مجاز و … را از برنامه‌های اولویت دار این پلیس معرفی کرد و افزود:

مسئولیت سازی در سایر سازمان‌ها و وزارتخانه‌های همکار با ماموریت‌های پلیس فتا از جدی ترین اقدامات ما در سال جاری می‌باشد، به گونه ای که این روند در تداوم برنامه‌های سال ۹۹ دنبال شده و در پی تمرکز بر این مهم با چند وزارتخانه و سازمان تفاهم نامه انعقاد کرده‌ایم.

 

سردار مجید با اشاره به انعقاد تفاهم نامه پلیس فتا با سازمان محیط زیست، تصریح کرد:

جلوگیری از قاچاق گونه‌های نادر محیط زیست از دستاوردهای جدی اجرای این همکاری‌ها است.

 

وی تلاش برای رفع خلاء‌های قانونی به منظور افزایش دستاوردهای سایبری پلیس را از دیگر اقدامات اولویت دار پلیس فتا برشمرد و یادآور شد:

در این رابطه با اعضای کمیسیون‌های تخصصی مجلس شورای اسلامی نشست‌های مداومی داشته و داریم.

 

*** حضور دانش آموزان در فضای مجازی

 

رئیس پلیس فتا نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران با اشاره به شیوع ویروس کرونا و اعمال محدودیت در تردد‌های شهری، یادآور شد:

همزمان با شیوع ویروس کرونا و اعمال محدودیت در تردد‌ها، شاهد بودیم که موضوع تحصیل،آموزش و امتحانات دانش آموزان معطوف به فضای سایبری شد، بنابراین پویشی در سال ۹۹ به عنوان کودکان سایبری با هدف تبیین آسیب‌های اخلاقی و جرایم سایبری که متوجه کودکان می‌شود و همچنین ایجاد حساسیت اجتماعی و گفتمان سازی در رابطه با ورود دانش آموزان به فضای مجازی، طی یک هفته تدوین و اجرایی کردیم.

 

وی با اشاره به روز شمار پویش کودکان سایبری، عنوان کرد:

کودکان سایبری؛ کرونا و آموزش، کودکان سایبری؛ مسئولیت اجتماعی، کودکان سایبری؛ خشونت سایبری، کودکان سایبری؛ اعتیاد سایبری، چگونگی والد پروری در فضای مجازی، کودکان کار سایبری، پلیس فتا؛ حامی کودکان از محورهای این روز شمار هفتگی بود و خوشبختانه بازتاب خوبی داشت.

 

وی با اشاره به بازخوردگیری از اجرای پویش کودکان سایبری، مطرح کرد:

در هزار و ۲۹ پلت فرم شبکه‌های اجتماعی، این پویش و عملیات رسانه ای آن ، بالغ بر ۸ میلیون بازدید داشته است و بالغ بر ۲۳۸ مورد محتوای پیشگیرانه سایبری و ۴۷ مورد محتوای پیشگیرانه سایبری با محور گرافیک، عکس نما و … از این بازتاب تولید شد و در پلت فرم‌های تبلیغاتی این پویش ۲۴۷ بار در ویدئوهای اشتراک محتوا، بازنشر شد، ضمن اینکه در هزار و ۹۱۰ تیزر در۵۹۰ نقطه از شهر به صورت فیزیکی نمایش داده شد.

 

*** برخورد با گردانندگان سایت‌های شرط‌بندی و قمار

 

سردار مجید در خصوص اقدامات پلیس در حوزه برخورد با گردانندگان سایت‌های شرط‌بندی و قمار، عنوان کرد:

اقدامات گسترده ای در این خصوص انجام داده ایم به طوری که بالغ بر ۶ هزار شبکه که مربوط به تبلیغات این چنینی بوده رصد، ۴ هزار پرونده تشکیل و هزار و ۶۰۰ متهم دستگیر شده است.

 

وی از انهدام ۱۵ باند قمار در پی تشدید اقدامات مقابله‌ای پلیس فتا خبر داد و بیان کرد:

۲۴۶ نفر از اعضای این ۱۵ باند، شناسایی و دستگیر شده‌اند.

 

*** برخورد قانونی با کلاهبرداران کنکور

 

به گزارش پژواک، رئیس پلیس فتا در پایان پیرامون برخورد با کسانی که ادعای فروش سوالات کنکور در فضای مجازی را دارند، اظهار داشت:

هر پدیده‌ای در فضای سایبری، مجرمان را مترصد اقدامات کلاهبردارانه می‌کند و ما همکاری خوبی با سازمان سنجش داریم و حدود ۱۳ کانال تلگرامی که در رابطه با فروش سوالات فعالیت می‌کردند شناسایی و برخوردهای لازم صورت گرفت و همزمان با امتحانات دانش آموزان و فرا رسیدن کنکور فعالیت‌هایمان را در این حوزه و رصد تحرکات مجرمانه تشدید می‌کنیم.

 

 

انتهای پیام///

منبع
پژواک
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 2 =

کلید مقابل را فعال کنید