کد خبر:268646
پ
اسحاقی
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس:

رئیس اتاق بازرگانی ایران یکی از مسببان اصلی بحران اقتصادی کشور است/ سوءمدیریت‌، فساد و باندبازی در اتاق بازرگانی عامل افزایش قیمت کالاهای اساسی بوده است/ رئیس اتاق بازرگانی باید تغییر کند

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در واکنش به اظهارات اخیر رئیس اتاق بازرگانی ایران، وی را یکی از مسببان اصلی بحران اقتصادی کشور دانست که سوءمدیریت‌، فساد و باندبازی طی مدیریت ایشان در ۸ سال گذشته باعث شده تحریم‌ها بر روی کالاهایی که به صورت مستقیم با معیشت مردم مرتبط هستند تاثیر گذاشته و قیمت‌ها چندین برابر افزایش یابد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در واکنش به اظهارات اخیر رئیس اتاق بازرگانی ایران، وی را یکی از مسببان اصلی بحران اقتصادی کشور دانست که سوءمدیریت‌، فساد و باندبازی طی مدیریت ایشان در ۸ سال گذشته باعث شده تحریم‌ها بر روی کالاهایی که به صورت مستقیم با معیشت مردم مرتبط هستند تاثیر گذاشته و قیمت‌ها چندین برابر افزایش یابد.

 

*** انتقاد تند رئیس اتاق بازرگانی ایران به نمایندگان مجلس و دولت

 

به گزارش پژواک، روز گذشته فیلمی در شبکه های اجتماعی منتشر شد که در آن، رئیس اتاق بازرگانی ایران انتقادات تندی را نسبت به نمایندگان مجلس سیزدهم و اعضای دولت اظهار و انها را خالی و ضعیف قلمداد کرده بود.

 

غلامحسین شافعی در این ویدیو، اظهار داشت:

یک واقعیت محضی که وجود دارد این است که در این مجلس هم نکات مثبت وجود دارد و هم نکات منفی.

با بعضی از اعضای مجلس که صحبت میکنی متوجه می شوی که اطلاعات آ« ها خیلی کم است.

نماینده شهر خود بنده بالترین پستی که داشته محافظ آقای صالحی رئیس سابق انرژی اتمی بوده است که از این جمله افراد در مجلس کم نداریم.

این موضوع یک خوبی دارد که این ها خیلی خالی هستند و خیلی زود می توان بر روی آن ها اثر گذاشت ولی نیازمند این هستند که پشت تریبون چیزی را بگویند.

اگر آ ن ها شارژ کنیم و از ما چیزی به آن ها برسد از نظر آن ها ادم های مثبتی هستیم.

واقعا اطلاعات آن ها در مورد مسائل اقتصادی انقدر کم است که شما درمانده می شوید که این افرغاد کشور را اداره می کنند.

از طرف دیگر هم دولت هم در این باره دست کمی از مجلس ندارد.

 

 

*** واکنش نماینده مردم قائنات و زیرکوه به انتقادات رئیس اتاق بازرگانی

 

اظهارات رئیس اتاق بازرگانی ایران با واکنش تند سلمان اسحاقی که در حال حاضر نماینده مردم …….در مجلس شورای اسلامی است روبرو شد.

وی در گفتگو با رسانه‌ها به صورت غیرمستقیم، انتقادهای شافعی را پاسخ داد.

 

سلمان اسحاقی در گفتگو با رسانه‌ها اظهار داشت:
رهبر معظم انقلاب به صورت مکرر می‌فرمایند که باید بتوان در داخل کشور تحریم‌ها را بی اثر کرد و به عنوان مثال یکی از مجموعه هایی که می توان در این رابطه گام بردارد اتاق بازرگانی ایران است که متاسفانه رئیس آن که یکی از مسببان وضعیت موجود بوده رئیس یکی از مهمترین شریان‌های اقتصادی کشور در دست او قرار دارد اما یکی از دلایل شرایط بحرانی در تحریم ها که با اقتصاد شکننده مواجه شدیم احتمال می‌رود سوء مدیریت‌ها در این اتاق باشد در حالی که مردم شاید کمتر اسم این مجموعه را شنیده باشند.

 

*** عدم نظارت بر روی اتاق بازرگانی

 

نماینده مردم قائنات و زیرکوه در مجلس یازدهم در ادامه بیان داشت:

نظارت مردمی بر روی این اتاق وجود ندارد و دولت، رئیس آن را انتخاب نمی کند اما با رایزنی ها و بسترسازی ها رئیس اتاق بازرگانی را به گونه ای انتخاب می‌کنند که همراه دولت باشد.

رئیس اتاق بازرگانی در ابتدای سال‌های فعالیت دولت روحانی انتخاب شد و برای اینکه مردم در مورد این اتاق اطلاعاتی ندارند و عملکرد آن برایشان ملموس و شناخته شده نیست نیاز است به سوالاتی پاسخ داده شود.

به طور قطع مدیریت این اتاق می تواند به عنوان یکی از مسببان اصلی وضعیت بحرانی اقتصادی فعلی باشد و به صورت جدی می طلبد قوه قضائیه به این موضوع ورود کند.

 

اسحاقی در ادامه یادآور شد:

چگونه است که اسم تعدادی از بازرگانان کشورمان که در راستای دور زدن تحریم ها یا به عبارتی کمک به مردم از منافع خود می گذرند در لیست تحریم ها ذکر می شود اما نام رئیس اتاق بازرگانی در لیست تحریم ها ذکر نشده و از تحریم در امان مانده و در حاشیه امن قرار می گیرد.

در ۲ دولت گذشته کدام عملکرد باعث شده که سنگینی اقتصاد و معیشت از دوش مردم برداشته شود؟

زمانی که دولت های دوازدهم و سیزدهم اتاق بازرگانی را تحویل گرفتند وضعیت اقتصادی کشور چگونه بود و در حال حاضر وضعیت اقتصادی مردم به ویژه در حوزه معیشت چگونه است؟

این افراد در یک دهه گذشت، اقتصاد کشور را نابود یا اصلاح و ترمیم کردند؟ مردم می توانند برای پاسخ این سوال به وضعیت تورم موجود و اقتصاد کشور توجه کنند.

 

*** عملکرد ضعیف اعضای اتاق بازرگانی در اقتصاد و تجارت

 

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اتاق بازرگانی در واردات به ویژه صادرات اقلام اساسی نقش بسزایی دارد، گفت:

اتاق به عبارتی می تواند با مدیریت واردات ۲۰ قلم کالای اساسی مردم باعث تثبیت در قیمت ها و جلوگیری از گرانی و هرگونه کمبود این ۲۰ قلم کالا در بازار شود.

جوانان زیادی را در سوریه برای تامین امنیت کشورمان از دست دادیم در این رابطه اتاق بازرگانی پس از تثبیت امنیت در این کشور چه اقداماتی برای سرمایه گذاری انجام داده است؟

به عنوان مثال آقای بشار اسد به صورت مکرر در اظهارات خود مطرح کردند که بارها به دولت جمهوری اسلامی ایران توصیه کردم، پیشنهاد دادم و پیغام فرستادم که در ساخت و ساز و توسعه سوریه سرمایه گذاری کنند اما متاسفانه به گونه ای به این موضوع بی توجهی شد که در حال حاضر ما یازدهمین کشور در توسعه و سرمایه گذاری در این کشور هستیم و بهتر است مردم بدانند که ضعف در این موضوع به اتاق بازرگانی بازمی‌گردد زیرا تجار باید بسترساز سرمایه گذاری در حوزه داخلی و بین المللی باشند.

 

*** سوالاتی که رئیس اتاق بازرگانی باید پاسخگو باشد

 

اسحاقی در ادامه یادآور شد:

شافعی رئیس اتاق بازرگانی باید پاسخ دهد که چرا نسبت به این موضوع بی توجهی کرده و چه هدفی داشته و با عملکردش کدام یک از تحریم ها را دور زدند؟

اتاق بازرگانی در زمان تحریم ها باید دارای شاکله، ساختار و رویه مناسبی برای مذاکره با بازرگانان باشد تا در زمان تحریم انگیزه لازم را داشته باشند و در ایران سرمایه گذاری کرده و مبادلات تجاری انجام دهند در این رابطه به صورت جدی نیاز است پاسخ دهند که در ۸ سال گذشته چه اتفاقی افتاد که تجار نه تنها انگیزه ای برای حضور در کشور نداشتند بلکه تاجران داخلی هم انگیزه ای برای خروج از کشور نداشتند.

سوال بعدی اینجاست که رئیس اتاق بازرگانی با عملکردشان کدام یک از صادرکنندگان، واردکنندگان و بازرگانان را حمایت کردند تا به نفع مردم، امور بازرگانی را انجام دهند، در حالی که نزدیک به چند میلیون بازرگان در کشور داریم اما سوءمدیریت در اتاق بازرگانی باعث شد که تنها منافع عده خاصی از بازرگانان دیده شود و بر اساس توصیه دولت سیزدهم از ارزهای دولتی استفاده کنند و نتیجه این موضوع افزایش قیمت بالای اقلام اساسی مردم بود و به صورت جدی می طلبد در مورد این موضوع پاسخگو باشند.

 

*** تاثیر سوءمدیریت رئیس اتاق بازرگانی بر افزایش قیمت کالاهای اساسی

 

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در ادامه اظهار داشت:

اتاق بازرگانی به ویژه در دولت اصلاحات، برای اقتصاد کشور چه برنامه ریزی هایی داشته که با شرایط فعلی اقتصادی مواجه هستیم.

باید دید زمانی که بخشی از مدیریت اصلی اقتصاد کشور را برعهده گرفتید وضعیت کالاهای اساسی از نظر کمی، کیفی و ریالی چگونه بوده و در حال حاضر چگونه است؟

به عنوان مثال قیمت برنج پاکستانی و هندی در زمانی که ایشان دولت را تحویل گرفتند چه میزان بوده و در حال حاضر چقدر است.

۱۸ ماه از عمر مجلس و کمتر از ۶ ماه از عمر دولت سیزدهم گذشته است، سوال اینجاست آیا وضعیت اقتصادی فعلی کشور نتیجه عملکرد دولت سیزدهم است یا ۸ سال سوءمدیریت، فساد و رانت بازی اشخاصی است که به عنوان اتاق فکر اقتصادی دولت سیزدهم بودند و اگر مردم به پاسخ این سوال برسند در جریان قرار می گیرند که چه کسی توانسته با سوءمدیریت وضعیت اقتصاد کشور را به شرایط فعلی برساند.

جای تعجب است به جای اینکه این افراد پاسخگوی سوءمدیریت های خودشان و وضعیت فعلی کشور باشند با فضا سازی ها از پاسخگویی فرار می کنند و این موضوع مردم را بیشتر آزار می دهد.

از آنجایی که وظیفه ذاتی‌ اتاق بازرگانی ایجاد انگیزه در سرمایه‌گذاران خارجی در داخل و همچنین داخلی در خارج است می توانست در تحریم ها نقش بسزایی ایفا و کمک کند که اثرات کمتری بر روی اقتصاد کشور داشته باشد اما متاسفانه سوءمدیریت ها، فساد و باند بازی ها در اتاق، طی ۸ سال گذشته باعث شد تحریم ها بر روی ۲۰ قلم کالاهای اساسی و کالاهایی که به صورت مستقیم با معیشت مردم مرتبط هستند تاثیر گذاشته و قیمت برخی از کالاها به چندین برابر افزایش یابد که مسببان این وضعیت باید در دادگاه عدل الهی پاسخگو باشند.

 

*** اتاق بازرگانی در انحصار تیم شافعی

 

به گزارش پژواک، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در پایان، اظهار داشت:

اتاق بازرگانی جایگاه بازرگانان خاصی است که در تیم و باند شافعی بودند و تمامی بازرگانان کشور ناراحت هستند که چرا ارزهای دولتی تنها در اختیار یک سری افراد خاص قرار گرفته و تنها از بازرگانان خاصی در دولت روحانی برای واردات و صادرات حمایت شده است.

در حالی که تصور می شود وزیر امور اقتصاد و دارایی، رئیس سازمان برنامه و بودجه و سایر وزرای مرتبط به صورت مستقیم با اقتصاد و معیشت مردم در ارتباط هستند اما اتاق بازرگانی می توانست نقش موثر و ارزشمندی را در برداشتن بار سنگین تحریم بر دوش مردم ایفا کند؛ سوءمدیریت های موجود در اتاق بازرگانی باعث شد تحریم ها بر اقتصاد و معیشت مردم تاثیرگذار باشد و و دشمن به هدف خود برسد و چراغ سبز به دشمن نشان دهیم که تحریم های شما تاثیرگذار بوده است.

در این رابطه می طلبد دولت سیزدهم شخصی را به عنوان رئیس اتاق بازرگانی انتخاب کند که همراه دولت فساد ستیز و مردمی باشد نه همراه تحریم ها و اهداف غرب.

 

 

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه