کد خبر:256811
پ
محمدرضا شرفی
رئیس کارگروه استخراج انجمن بلاکچین ایران:

آخرین مهلت خوداظهاری دستگاه‌های استخراج رمز ارز

رئیس کارگروه استخراج انجمن بلاکچین ایران از آخرین مهلت خوداظهاری تجهیزات استخراج رمز ارز خبر داد.

رئیس کارگروه استخراج انجمن بلاکچین ایران از آخرین مهلت خوداظهاری تجهیزات استخراج رمز ارز خبر داد.

 

*** خوداظهاری دستگاه‌های استخراج رمز ارز

 

به گزارش پژواک، محمدرضا شرفی از آخرین مهلت اظهار دستگاه‌های ماینینگ در کشور خبر داد و اظهار کرد:

بر  اساس ماده یک مصوبه ۳۹۲۲۸ پانزدهم تیرماه یک هزار و سیصد و نود و نه هیئت وزیران، فرصت یک ماهه برای ثبت دستگاه‌های استخراج رمز ارز در سامانه خوداظهاری در نظر گرفته شده است.

 

وی در ادامه افزود:

با توجه با آغازبه‌کار سامانه خوداظهاری از تاریخ پنجم دی ماه، تمامی متقاضیان و دارندگان دستگاه‌های استخراج رمز ارز نهایتا تا پنجم بهمن ماه امکان ثبت و اظهار دستگاه‌های خود را خواهند داشت.

 

رئیس کارگروه استخراج انجمن بلاکچین ایران در پایان با بیان این که این تاریخ به هیچ عنوان تمدید نخواهد شد، اظهار داشت:

ثبت و اظهار دستگاه‌ها در سامانه خوداظهاری کاملا اختیاری بوده و الزام‌آور نیست.

عواقب تصمیم‌گیری در این خصوص بر عهده دارنده دستگاه است.

 

*** استخراج قانونی رمز ارز

 

به گزارش پژواک، استخراج رمز ارز با تصویب‌نامه ۵۸۱۴۴ (۱۳ مرداد سال ۹۸) شکل قانونی به خود گرفت و پس از تصویب‌نامه هیأت وزیران صادره درخصوص ارائه فرصت برای خوداظهاری ماینرهای (دستگاه استخراج رمز ارز) قاچاق موجود در کشور، با همکاری فعالانه گمرک و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، بستر لازم برای فرآیند خوداظهاری در سامانه بهین‌یاب فراهم شده و امکان دریافت حقوق و عوارض دولتی از 5 دی‌ماه ۹۹ وجود دارد.

5 بهمن‌ماه فرصت ثبت‌نام متقاضیان، پرداخت حقوق و عوارض دولتی به پایان می‌رسد.

فعالان این حوزه برای دریافت مجوز فعالیت از وزارت صمت و یا اعلام فهرست مراکز دارای جواز تأسیس استخراج رمز ارز برای متقاضیانی که قصد واگذاری دستگاه‌ها را دارند تا پنجم اسفندماه فرصت دارند.

آنها باید با بارگذاری مدارک موردنظر در سامانه بهین‌یاب که توسط وزارت صمت توسعه داده شده، ماینرهای غیرقانونی یا ضبط شده خود را تعیین تکلیف کنند.

صدور جواز تأسیس از ۲۸ آبان سال 98 آغاز و تاکنون ۱۳۸۰ فقره جواز تأسیس در سراسر کشور و مناطق آزاد و ویژه اقتصادی صادرشده است تا متقاضیان بتوانند زیرساخت‌های موردنیاز مانند زمین، ساختمان، برق و … را فراهم کرده و تجهیزات لازم را خریداری کنند.

فرآیند خود اظهاری در پایان وقت 5 بهمن‌ماه خاتمه پیدا می‌کند و فعالان این حوزه فقط تا این زمان فرصت دارند نسبت به پرداخت حقوق و عوارض دولتی و دریافت گواهی پرداخت اقدام کنند.

بنا بر آخرین آماری که از سوی مدیرکل سرمایه‌گذاری و امور طرح‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت به ایرنا اعلام شد، اکنون ۱۸۷۰ متقاضی برای دریافت مجوز ثبت‌نام کرده‌اند و ۱۳۸۰ مجوز صادرشده است.

در حال حاضر هیچ‌یک از متقاضیان، پروانه بهره‌برداری برای استخراج قانونی بیت کوین دریافت نکرده‌اند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
پژواک
ارسال دیدگاه