کد خبر:266197
پ
جواد اوجی
پژواک گزارش می‌دهد:

جواد اوجی در دفاع از برنامه‌های خود به عنوان وزیر پیشنهادی نفت دولت سیزدهم چه گفت؟

جواد اوجی به عنوان وزیر پیشنهادی نفت دولت سیزدهم پس از سخنرانی نمایندگان کمیسیون‌‌‌ انرژی، موافق و مخالف به تشریح و دفاع از برنامه‌های خود پرداخت.

جواد اوجی به عنوان وزیر پیشنهادی نفت دولت سیزدهم پس از سخنرانی نمایندگان کمیسیون‌‌‌ انرژی، موافق و مخالف به تشریح و دفاع از برنامه‌های خود پرداخت.

 

*** جواد اوجی، وزیر پیشنهادی نفت دولت سیزدهم

 

به گزارش پژواک، در جلسه رای اعتماد به جواد اوجی به عنوان وزیر پیشنهادی نفت دولت سیزدهم، پس از سخنرانی نمایندگان موافق، مخالف و کمیسیون‌‌ انرژی، نوبت به وزیر پیشنهادی برای دفاع از خود و برنامه‌هایش رسید.

 

*** پاسخ وزیر پیشنهادی نفت به اظهارات یکی از نمایندگان

 

جواد اوجی با حضور در جایگاه، اظهار داشت:

لازم است درباره مسئله ای که آقای نادران درباره اموال شخصی ام بیان کرد و همچنین مواردی در فضای مجازی مطرح شده پاسخ دهم.

در پیشگاه خداوند و شما نمایندگان اعلام می کنم که آنچه به عنوان دارایی ام به آقای رئیسی اعلام کردم، همان است پس اگر غیر از آن هر گونه دارایی در این کره خاکی به من نسبت داده شده آن را به نام همان افرادی می زنم که چنین ادعایی می کنند.

 

وی با اشاره به سابقه حضورش در صنعت نفت گفت:

۲۵ سال در وزارت نفت بودم و چند سالی در ستاد اجرایی و اکنون در بنیاد مستضعفان هستم. همواره پاکدست بودم و البته فسادستیزم.

به یاری خداوند و کمک نمایندگان ریشه فساد را از وزارت نفت می کنیم و به همین دلیل است که باز هم می گویم هر گونه اموالی به غیر از متعلقاتم که پیش از این اعلام کرده ام، به نام بنده اعلام شود سندش را به نام مدعیان می زنم و متعلق به آن ها است.

 

*** صنعت نفت، یکی از اصلی‌ترین مزیت‌های اقتصادی کشور

 

وزیر پیشنهادی نفت در ادامه، صنعت نفت را یکی از اصلی ترین مزیت های اقتصادی کشور خواند و گفت:

بالا بودن سهم بیش از ۹۰ درصد در تأمین انرژی کشور و سهم عمومی در تولید ناخالص ملی و همچنین نقش قابل توجه صنعت نفت در اقتصاد کشور مهم است. در شرایط تحریمی صنعت نفت در خط مقدم جبهه اقتصادی بوده و عرصه های فروش نفت، فراورده های نفتی، محصولات پتروشیمی و جذب سرمایه گذاری خارجی در این صنعت عرصه جهاد روزمره ما با استکبار جهانی است.

البته این صنعت در جنگ تمام عیار اقتصادی در بخش های مختلف خود دچار چالش ها و آسیب هایی شده که به خاطر مشکلات مزمن ساختاری، بی تدبیری ها و ناکارآمدی ها و فشار ناشی از تحریم های ظالمانه دشمن بوده است که از حالت متعارف خارج شده لذا اصلاح شرایط و بازگرداندن لوکوموتیو صنعت نفت به ریل مناسب به تحول از طریق اتخاذ تصمیمات جهادی و اعمال جراحی در سطوح مختلف وزارت نفت نیاز دارد.

غیر از این مسیر تحول، راهکار دیگری برای برون رفت از وضعیت فعلی باقی نمانده است.

ملت ایران هیچ گاه از ابزار جهادی و راهکارها خالی نبوده است. ما برای رفع مشکلات در کنار توکل به خدا به مدیریت جهادی و اعتقاد به اصل «ما می توانیم» نیاز داریم.

ظرفیت های فراوانی در کشور در کنار جوانان انقلابی و استفاده از توان بخش خصوصی نیاز دارد.

 

اوجی با تشریح مشکلات فراروی صنعت نفت گفت:

فروش نفت و میعانات نفتی و گاز به شدت کاهش پیدا کرده، علاوه بر آن توسعه میادین مشترک و بهره برداری حداکثری از میادین از چالش های صنعت نفت است که در این چند سال کم شده است.

بازسازی و نوسازی تجهیزات صنعت نفت امری بسیار مهم است.

نرم عمر تأسیسات نفتی در دنیا ۲۵ سال بوده که در کشور ما از ۵۰ سال هم عبور کرده است.

 

*** ساماندهی نیروی انسانی

 

وزیر پیشنهادی نفت توجه جدی و ساماندهی نیروی انسانی صنعت نفت را به عنوان امری مهم برشمرد و گفت:

پیگیری گازرسانی به روستاها، توجه جدی به مسئولیت اجتماعی به خصوص در مناطق محروم، توسعه صنعت نفت به صورت همه جانبه و مبارزه با فساد از دیگر مشکلات پیش روی این صنعت است. با کمک شما نمایندگان ریشه های فساد در وزارت نفت را می کنیم.

 

وی حمایت از ساخت داخل، ارتقا و عصربخشی دانشگاه صنعت نفت و استفاده از دانشگاه و پژوهشگاه را امری مهم خواند و بیان داشت:

رویکرد اصلی ما برای اداره وزارت نفت توجه به همین دغدغه ها و حل همین مشکلات و همچنین اجرای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی است.

نباید دستاوردها و افتخارات و زحمت پرسنل خدوم صنعت نفت در طی سال های گذشته برای تأمین انرژی کشور، توسعه گازرسانی و تولید محصولات پتروشیمی در بحران جنگ اقتصادی را نادیده گرفت اما با توجه به چالش ها باید رویکردهای مناسبی را اتخاذ کرد. اهم اهدافم تلاش برای مقابله با تحریم ها و فروش حداکثری نفت خام و میعانات است که بعد از اعمال تحریم های ظالمانه آمریکا میزان صادرات نفت خام و میعانات به صورت قابل توجهی کاهش یافت و رقبا بخشی از بازارهای صادراتی ما را تصاحب کردند.

برای برون رفت از تحریم ها و احیای بازارهای از دست رفته مستلزم اقدامات جهادی و حرفه ای هستیم که با حمایت مجلس و دولت عبور از این شرایط امکان پذیر است.

باید به این موضوع پرداخت که برای مقابله با تحریم ها باید رویکرد فعال در پیش گرفت یا اینکه با موضع انفعالی منتظر اقدامات محافل سیاسی و بین المللی بود.

همچنین بر روی دشمن برای رفع تحریم ها حساب کرد یا به توانمندی خودمان برای بی اثر کردن تحریم ها تکیه کنیم؛ اطمینان می دهم با استفاده از توان نیروهای توانمند و پتانسیل نیروهای خدوم، رویکرد فعال برای دور زدن و بی اثر کردن تحریم ها در پیش می گیریم. همچنین از روش های موجود و سایر روش ها اقدامات مهمی را برای فروش نفت انجام خواهیم داد.

از ظرفیت بخش خصوصی و تمام دستگاه های اجرایی در فروش نفت استفاده خواهد شد و همچنین روش تهاتر نفت با کالا و سرمایه گذاری در کشور هم وجود دارد.

ان شاءالله بازارهای جدید نفت را شناسایی خواهیم کرد. برای انجام و تحقق این امور نیازمند اصلاح بودجه ۱۴۰۰ هستیم که در صورت اعتماد به بنده، متمم آن را در اسرع وقت به مجلس تقدیم خواهم کرد.

 

*** وعده وزیر پیشنهادی نفت به نمایندگان

 

اوجی با تأکید بر «اراده‌ فروش نفت و استفاده از همه ظرفیت‌های وزارت نفت» گفت:

چهار مجموعه در این حوزه بیش از ۶۰ سال قدمت دارند. به فضل الهی تحریم‌ها را دور خواهیم زد. بشود روزی که شما از من بخواهید فروش نفت را متوقف و خام فروشی را تعطیل کنیم.

 

وزیر پیشنهادی نفت خطاب به نمایندگان مجلس تعیین تکلیف توسعه و تولید حداکثری از میادین مشترک نفتی و گازی در کشورهای همسایه را وعده داد.

 

وی در ادامه تصریح کرد:

یکی دیگر از برنامه‌هایم، جمع‌آوری گازهای همراه میادین نفتی و جلوگیری از گازسوزی و استفاده بهینه از آن است.

پایداری سوخت مورد نیاز نیروگاه‌های کشور با همکاری وزارت نفت و پیگیری گازرسانی به مناطق روستایی مورد توجه ما خواهد بود.

روزی که به شرکت ملی گاز آمدم ۷ هزار روستا گازرسانی شده‌ بود. ۴ سال بعد ۱۵ هزار روستا به امکانات گازی داشتیم و ۴۰ هزار روستا در دستور کار داشتیم.

 

*** اصلاح الگوی مصرف 

 

اوجی با اشاره به اصلاح الگوی مصرف و کاهش شدت انرژی ادامه داد:

سیاست‌های کلی اصلاح الگوی مصرف نقشه راه خواهد بود. چاره‌ای جز این مهم نداریم. باید اصلاح تعرفه‌گذاری پلکانی افزایشی بر مشترکین پر مصرف در پیش بگیریم. برای اجرای این قانون باید نظام استاندارد اعلام شود و سیاست‌های تشویقی کاهش شدت انرژی را از طریق سازمان بهینه‌سازی مصرف سوخت پی خواهیم گرفت.

 

وی با اشاره به ضرورت کاهش خام فروشی و ایجاد ارزش افزوده صنایع پایین دستی گفت:

یکی از راه‌های دور زدن تحریم‌ها تبدیل نفت خام به فراورده است. فروش فراورده‌ها مشکل کمتری دارد. در برنامه من، اجرای طرح‌های ارتقای کمی و کیفی پالایشگاه‌های کشور با هدف افزایش تولید محصولات باارزش بالاتر به ویژه تأمین خوراک صنایع پتروشیمی وجود دارد.

 

*** حمایت از توسعه زنجیره ارزش

 

وزیر پیشنهادی نفت دولت سیزدهم در بخش دیگر از سخنان خود اظهار کرد:

برنامه‌های مدونی در زمینه حمایت از توسعه زنجیره ارزش داریم.

ان‌شاء‌الله با کمک بخش خصوصی تخفیف‌های زیادی برای خوراک به صنایع پایین‌دستی را تسری خواهیم داد و از توسعه پارک‌های صنایع پتروشیمی حمایت خواهیم کرد.

بدون شک از توسعه پتروپالایشگاه‌ها حمایت خواهم کرد.

 

وی در خصوص سرمایه گذاری در صنعت نفت اظهار کرد:

جذب سرمایه گذاری یکی از سرفصل‌های مهم وزارتخانه نفت است.

با کمک دولت و مجلس شورای اسلامی و شرکت‌های توانمند بخش خصوصی در راستای تامین امنیت سرمایه گذاری در بلند مدت خواهیم کوشید و با گسترش ابزارهای سرمایه گذاری سیاست‌های تشویقی برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی اعمال خواهیم کرد.

مردمی سازی اقتصاد نفت و گاز و جذب سرمایه‌های مردمی و مشارکت‌شان در پروژه‌های صنعت نفت سرلوحه کار ما خواهد بود.

 

*** ضرورت استفاده از صندوق توسعه ملی

 

اوجی با اشاره به ضرورت استفاده از صندوق توسعه ملی، گفت:

استفاده از ظرفیت توافق جامع راهبردی با کشورهای همسو و دوست از برنامه‌های بنده است.

ساماندهی نیروهای انسانی و متخصص صنعت نفت و تربیت این نیروها جزو برنامه‌های اینجانب است.

حفظ و نگهداشت سرمایه انسانی صنعت نفت به عنوان سربازان خط مقدم اقتصاد کشور مساله راهبردی است.

در طی این سال‌ها پرسنل خدوم صنعت نفت به رغم فعالیت‌های جهادی در شرایط تحریمی و کرونایی مورد بی‌توجهی واقع شدند.

امروز، نارضایتی در بدنه نیروی انسانی وزارت نفت وجود دارد. در صورت رای نمایندگان به بنده برای رفع این مشکل اقدامات لازم را انجام خواهم داد.

 

وزیر پیشنهادی نفت دولت سیزدهم در همین راستا به ساماندهی ایثارگران و نیروهای ارکان ثالث تاکید کرد و گفت:

به غیر از مورد فوق شفافیت و مبارزه با فساد حائز اهمیت است.

در این راستا مهم‌ترین اقدام بنده ایجاد شفافیت و توجه جدی به گلوگاه‌های فساد و مدیریت تعارض منافع است.

راه‌اندازی سامانه شفافیت مناقصه‌ها، قراردادها و پروژه‌های توسعه‌ای سرلوحه کار ما خواهد بود.

ما گلوگاه‌های فساد را خواهیم شناخت و نظارت روی آنها را تشدید می‌کنیم. همچنین با توسعه سامانه مدیریت مصرف قاچاق نفت را کنترل خواهیم کرد.

 

*** برنامه وزیر پیشنهادی برای محرومیت‌زدایی 

 

وزیر پیشنهادی نفت در پایان در خصوص تشریح برنامه‌هایش در راستای محرومیت‌زدایی مدعی شد:

توجه ما به نیازها و مشکلات مردم جدی است. بر این باور هستم که نسبت به تحقق محرومیت‌ زدایی حداکثر تلاش خود را خواهم کرد.

بنده از بنیاد مستضعفان آمده‌ام و خود را نماینده مناطق محروم، مرزی و حاشیه نشین می‌دانم. در وزارت نفت بخش خاصی را مسئول پیگیری این دست مسائل قرار خواهم داد و به منظور توسعه متوازن و اجرای مدون مسئولیت‌های اجتماعی یک بند قانونی را به مجلس شورای اسلامی پیشنهاد خواهم داد. امیدوارم با همکاری نمایندگان موارد فوق را عملیاتی کنیم.

 

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه