کد خبر:258265
پ
رئیس پژوهشگاه ارتباطات
رئیس پژوهشگاه ارتباطات:

تولید خودروهای هوشمند تا کمتر از ۱۰ سال آینده

رئیس پژوهشگاه ارتباطات از تولید خودروهای هوشمند تا کمتر از ۱۰ سال آینده خبر داد.

رئیس پژوهشگاه ارتباطات از تولید خودروهای هوشمند تا کمتر از ۱۰ سال آینده خبر داد.

 

*** تولید خودروی خودران هوشمند

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، وحید یزدانیان درباره خبری مبنی بر همکاری پژوهشگاه ارتباطات با یکی از خودروسازهای کشور برای تولید خودروی هوشمند، اظهار داشت:

همکاری ما با یکی از خودروسازی‌های داخلی فراتر از موضوع تولید خودروی هوشمند است.

ما به‌ شیوه کلان در حوزه هوشمندسازی خودرو با یکدیگر همکاری داریم که تولید خودروی خودران هوشمند و هوشمندسازی حمل‌ و نقل بخشی از این همکاری است.

یکی از کاربردهای شبکه نسل پنجم ارتباطات، تولید خودروی هوشمند است. نسل پنجم ارتباطات سیار به دلیل گستردگی پوشش کامل شبکه و تأخیر اندکی که دارد، امکان بهره‌برداری از کاربردهای حساس مانند خودروی خودران و جراحی از راه دور را ممکن می‌سازد.

 

*** همکاری با یکی از خودروسازهای کشور برای تولید خودروی هوشمند

 

وی با بیان اینکه همکاری با خودروساز داخلی، گام دوم پژوهشگاه در حوزه خودروهای هوشمند است، گفت:

در گام قبلی تفاهم‌نامه‌ای با ستاد حمل‌ و نقل هوشمند معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به امضا رسید و برای اجرایی شدن آن تفاهم‌نامه یکی از اپراتورها و منطقه آزاد کیش همکاری داشت تا در این منطقه برای نخستین بار شاهد پیاده‌سازی حمل‌ و نقل هوشمند باشیم.

بازدید انجام شده از مجموعه‌های خودروسازی داخلی، آشکار شد که آنها برنامه طراحی و ساخت خودروهای الکتریکی و هوشمند را در دستور کار خود قرار داده‌اند.

آنها درگام نخست ساخت خودروهای الکتریکی را در برنامه خود دارند که پیش‌نیاز آن طرح یا مدل‌هایی (ماژول) است که نیازمند توسعه یا به‌روزرسانی در داخل کشور باشد تا قابلیت ارائه در ابعاد تجاری را پیدا کنند.

 

یزدانیان در ادامه، تصریح کرد:

پژوهشگاه ارتباطات با شرکت خودروسازی داخلی در زمینه ساخت و توسعه سنسورهای حرکتی و مجتمع‌سازی مدارهای الکتریکی هم در خودروهای فعلی و هم خودروهای الکترونیک تفاهم‌نامه همکاری به امضا رسانده و انتظار می‌رود این همکاری و پروژه‌هایی که تعریف می‌شود ظرف یک سال آینده در حوزه خودروهای الکتریکی به نتیجه برسد.

*** دستیابی به زیرساخت‌های تولید خودروهای هوشمند در کشور

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس پژوهشگاه ارتباطات در پایان درباره دستیابی به زیرساخت‌های تولید خودروهای هوشمند در کشور، بیان کرد:

شرکت خودروسازی داخلی تولید خودروی هوشمند داخلی را به سال ۲۰۲۵ موکول کرد و اینکه برای رسیدن به این هدف زیرساخت آزمایشگاهی لازم برای بهره‌گیری از شبکه نسل پنجم را آماده می‌کنیم و توسعه پلتفرم‌ها و ماژول‌ها را در دستور کار قرار خواهیم داد.

پژوهشگاه در حوزه خودروهای هوشمند در ابتدای راه قرار ندارد و درگذشته قدم‌هایی برداشته شده و حدود دو سال قبل که موضوع نسل پنجم ارتباطات مطرح شد، پژوهشگاه ارتباطات با همکاری دانشگاه‌ها و مراکز فناوری، مطالعات خود را در این زمینه آغاز کرد.

پیش‌بینی می‌شود تا کمتر از ۱۰ سال آینده خودروهای خودران در کشور تولید شود و دانشگاه‌های شریف، تهران و امیرکبیر نیز از دانشگاه‌هایی محسوب می‌شوند که در این زمینه با آنها تعامل برقرار است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
پژواک
ارسال دیدگاه